ילדים, היזהרו משחורים

קובי ניב
קובי ניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי ניב
קובי ניב

בכל פעם שמשרד ממשלתי או רשות ממשלתית מכנסים מסיבת עיתונאים ומודיעים בחגיגיות, כי הנה סוף סוף הם עומדים לפתוח ב"מבצע" לביעור, לחיסול, להעמקת או לאכיפת משהו, זה מסתכם בדבר אחד - במסע פרסום טלוויזיוני עתיר תקציב ורעש, שכל תכליתו להראות לנו, האזרחים הנבערים, שהנה המשרד או הרשות הללו כאילו באמת עושים דברים לחיסול ואכיפה וכל זה.

בכך זוכים המפרסמים הממשלתיים לשני הישגים כבירים: הם גם יכולים להמשיך לא לעשות שום דבר בעניינים שעליהם הם מופקדים, וגם מקבלים את תמיכת הציבור, הרואה בטלוויזיה ש"הנה, הם עושים משהו".

עכשיו הגיע תור משרד האוצר ורשות המסים לצאת במסע פרסום להעמקה כביכול של גביית ההון השחור. אלא שהפעם מסע הפרסום העצמי משוכלל ומתוחכם מהרגיל, שכן זהו מסע פרסום "אקטיבי", הקורא לאזרחים להלשין ב"קו הצדק" (מי האידיוט שהמציא את השם הזה?) על אזרחים אחרים שלא שילמו מסים, כדי שמשרד האוצר ורשות המסים יוכלו, כהבטחתם, לבער ולאכוף וכל זה.

זאת אומרת: אנחנו, משלמי המסים, נותנים לכם משכורות וכסף כדי שתתפסו מעלימי מס ותגבו מהם את המסים שהם לא משלמים, נכון? אבל אתם, במקום לעשות את העבודה שלכם, שאנחנו מממנים, פונים אלינו במסע פרסום, שגם הוא ממומן על ידינו, כדי שאנחנו נעשה בעבורכם בהתנדבות את העבודה שאנחנו משלמים לכם שתעשו בעבורנו. לא הגזמתם קצת?

אבל זה עוד כלום לעומת המסרים הנוראיים באמת שמשדרת ממשלת ישראל באמצעות התשדיר הזה. התכנסו להם מיטב המוחות של, או מטעם, משרד הפרסום הממשלתי, ולאיזה רעיון הגיעו? לרעיון, שאת ההון השחור ייצגו בתשדיר אנשים שחורים. גאוני, נכון? ולא רק זה, המשיכו והגו הקופירייטרים הממשלתיים המבריקים, אלא שבתשדיר הם גם יראו איך האנשים השחורים הרעים, המייצגים את ההון השחור, גונבים את הכסף מהאנשים הלבנים הטובים, משלמי המסים. וזה כבר דאבל-גאוני, לא?

ואכן, התשדיר נפתח בפרזנטור לבן, כמובן, הפונה ואומר לצופים: "שמתם לב שיש בינינו אנשים שחיים על חשבוננו". ואז מה רואים בתשדיר הממשלתי? אנשים שחורים חסרי פנים וזהות, הגונבים כסף מכיסים של אנשים לבנים בעלי פנים וזהות. ולא רק זאת, אלא שהשחורים אף מתיישבים כטפילים על כתפי הלבנים, כשהקריין הלבן נאנק ואומר: "ואנחנו סוחבים אותם על הכתפיים".

ובכן, דעו לכם, מפרסמים ופרסומאים ממשלתיים יקרים, יש בעולם גם אנשים שחורים. ייתכן שלא יצא לכם לראות כאלה בלשכותיכם, אבל הסתכלו בטלוויזיה - יש בעולם אנשים שחורים, ולא כולם גנבים וטפילים. השמעתם על נשיא ארצות הברית החדש? הוא שחור. אז מה, האם גם הוא גנב וטפיל, שלוקח לנו, הלבנים הצדיקים, את הכסף מהכיסים? ועל שר האוצר הגנב הלבן אברהם הירשזון לא שמעתם, או אולי אנחנו גנבנו ממנו, הא?

ומלה אחרונה: דמיינו נא, קוראים יקרים, את ילדיכם הצופים בתשדיר הזה שוב ושוב - מה לדעתכם הם, שאינם יודעים מה זה גביית מסים והון שחור, מבינים מהתשדיר הזה? שכל השחורים (והחומים והערבים והחרדים והמזרחים) הם גנבים וטפילים, החיים על חשבון הלבנים הישרים המגניבים והמסכנים. לא ככה?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ