השבט הלבן אמר את דברו

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

מלת הגנאי החדשה היא "השבט הלבן". מין שבט שכזה, שמורכב מאשכנזים שחיים בצפון תל אביב, ששונאים את החרדים שנאה עמוקה, קמאית, גזענית, על לא עוול בכפם. כי החרדים הם אנשים טובים, מתונים וסובלנים, אוהבי אדם, שכל שאיפתם היא לחיות בשקט לצד החילונים ולא לכפות עליהם כלום. עד שמגיע "השבט הלבן" ומחולל מהומות מיותרות, ורוצה להדיר ולהשפיל אותם, כי הם שחורים והוא לבן.

מי שמאמינים בבליל השטויות הזה הם כמה לבנים שגם חיים בצפון תל אביב, אלא שהם לא רואים את עצמם כחלק מ"הגזע הלבן". הם מעליו. הם מהטובים, הם מהמתקדמים, הם מאוהבי החרדים ולא מהגזענים השפלים.

הטובים והמתקדמים מאמינים, כמובן, בשוויון זכויות למיעוטים, אבל לא תשמע מהם מלת ביקורת אחת על החרדים בנושא הפעוט הזה. לכן ראוי לספר להם על אחת הפסיקות של הרב עובדיה יוסף, שהורה לרופאים דתיים שלא לטפל בערבים ובגויים שמגיעים לבית החולים בשבת. כי לרופא דתי, שומר שבת, אסור לחלל שבת כדי להציל גוי, אך מותר לו לחלל שבת כדי להציל יהודי. זו לא הסתה להרג גויים?

ואולי נוסיף ונספר להם על השוויון לנשים בעדה החרדית. על אותה אשה שפנתה לרב יוסף וביקשה ממנו אישור להגיש תביעה בבית משפט של המדינה, כי אחיה נטלו לעצמם את כל ירושת ההורים, ואין הם מוכנים לתת לה אפילו אגורה. מרן פסק שעליה להיכנע ולשתוק, כי "כל ההולך לבית משפט שלהם מחרף, מגדף, ומרים יד על תורת משה רבנו", ותורת משה קובעת שהירושה עוברת כולה לאחים הגברים, ורק אם הם מואילים, הם רשאים להעניק "מתנה" לאחותם שדעתה קלה והיא פסולה לעדות.

אותם לבנים טובים ומתקדמים מקבלים בהכנעה גם את תביעת החרדים להמשיך ולהשתמט מצה"ל. הם לא מבינים אפילו שמדובר בנושא עקרוני של מקור הסמכות. מבחינת החרדים, הרבנים הם מקור הסמכות, ולא המדינה, והרבנים מתנגדים לגיוס, כי הם רוצים להמשיך ולשלוט בעדה המדוכאת.

הטובים והמתקדמים מוכנים גם לכך שהחרדים ימשיכו לחיות בלי לעבוד. הם רוצים שהמדינה תמשיך להשקיע מיליארדים בחינוך העצמאי של ש"ס ויהדות התורה, מתוך ידיעה שהגברים לא לומדים שם מתמטיקה, אנגלית, גיאוגרפיה ואזרחות. זאת, כדי שלא יוכלו להתפרנס בכבוד וכך לצאת מתחת לכנפי הרבנים. רק מדינה מתאבדת תסכים לכך שמגזר הולך וגדל יקבל קצבאות ומענקים, אך לא ילמד לימודי ליבה, לא ישרת בצבא ולא יישא בעול הפרנסה.

אותם טובים ומתקדמים מקבלים גם את המצב האבסורדי שבו סטודנט חילוני שלומד אלקטרוניקה או ביולוגיה ישלם שכר לימוד של 10-25 אלף שקלים לשנה, בעוד שאברך בכולל חרדי לא רק שלא ישלם שכר לימוד, אלא יקבל מהמדינה מדי חודש כ-6,000 שקלים נטו, בכסף ובשווה כסף. 850 שקל קיצבת כולל, 1,040 שקל הבטחת הכנסה, ו-960 שקל כקצבאות ילדים (בעבור 4 ילדים). בנוסף, הוא זוכה לסבסוד בדיור של כ-1,500 שקל לחודש, בזכויות בביטוח הלאומי ובביטוח בריאות בערך של כ-500 שקלים בחודש, בסבסוד משפחתונים ומעונות יום בשווי של כ-1,000 שקל ובהנחה בארנונה של כ-200 שקל.

האמת היא שקשה לדעת אם מדובר כאן בהתבטלות או בהתנשאות מצד אותם טובים ומתקדמים. נראה לי שמדובר בהתנשאות על מי שהם רואים כאנשים פחותים מהם שלא מבינים את החיים, ולכן יש לקבל את מוזרותם ולעזור להם. זו ראייה פסולה ומרגיזה.

צריך להסתכל על החרדים בגובה העיניים, מתוך שוויון מוחלט. הם בדיוק כמונו. ולכן יש לתבוע מהם בדיוק מה שאנו תובעים מעצמנו ומבנינו: נשיאה בנטל הביטחוני, הכלכלי והאזרחי. זו הגישה ההומנית והצודקת של "השבט הלבן" שאיננו שבט ואיננו לבן, אלא מורכב מכל איש ואשה, מכל צבע ומכל עדה, שממלאים את חובותיהם לחברה ולמדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ