הפעלולן והמתאגרף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כשאני מתחיל לחשוב כיצד לכתוב על המצב הפוליטי שנוצר בעקבות הבחירות אינני מוצא מילים אלא את אלה של רבין. פלונטר וגועליציה. לא סתם פלונטר, גרויסה פלונטר ששום גועליציה לא תוכל לפרק. פלונטר אמתי שאיננו פתיר במעשה קסמים, אפילו לא של הקוסם הכי חזק במזרח התיכון.

למה קשה לדבר ולכתוב על הפוליטיקה הישראלית? כי כל השפה הפוליטית איננה רלוונטית, נועדה להסתיר ולטשטש במקום לחשוף ולהבין. כך נראו בחירות 2013 כתחרות של ריאליטי או מלחמת כוכבים והסקרים לא שימשו אלא מסך עשן שקרי שנוסף על שיתוף הפעולה הלא ייאמן של כל המפלגות לא לדון במבצע הכושל עמוד ענן.

כל המילים מטעות. אין ימין ולא שמאל, לא ארץ ישראל השלמה ולא שתי מדינות, לא שוויון בנטל ולא בזכויות. אנחנו תקועים בשפה טרום רצח רבין בלי להבין עדיין איזה רעידת אדמה חולל הרצח. הרצח חיסל את מה שרבין כינה "עשיית שלום" והחזיר את "תהליך שלום", מושג שקרי שנועד לרמות את כל העולם, את הערבים ואת הישראלים גם יחד.
הרצח חיסל גם את "השמאל". כי הבסיס של קואליציית רבין היה השותפות בין מה שהמתאגרף הפוליטי קורא "זועביז" לבין אשכנזים-חילונים הנושאים בנטל (הקרוי בשפה המסתירה "מעמד בינוני"). בלי "זועביז" אין גוש חוסם ימין. רבין הבין את זה ובנה, לפיד הבין ופירק. הלינצ' הציבורי נגד רבין היה מבוסס על ההבנה הזאת, לכן היה צריך להלביש את רבין כפייה לפני הרצח, כי גם על פי תפיסת השמאל יהודי הורג רק ערבים, לא יהודים.

מאז הרצח הסמלים של שמאל והימין אינם רלוונטיים עוד. אין ארץ ישראל השלמה כי איש לא יוכל למנוע מהרשות להמשיך לנהל את חיי הפלסטינים, ואין פתרון שתי מדינות כי איש לא יכול לעקור מביתם 350.000 אזרחים ישראלים בשטחים. הימין מפורק גם פנימה, בין חילונים לדתיים, בין מזרחים לדוברי רוסית, בין דתיים לאומניים הנושאים בנטל ורוצים להעמיס על כולנו עוד יותר נטל, וגם לגייס את החרדים. לך תבנה מזה ממשלה.

בנימין נתניהו הוא קוסם בזכות החזקת המתחים האלה כבר בקדנציה הקודמת. כל המתחים הללו יצאו החוצה כבר ב-1996-1999 ויצרו את תחושת התפרקות הישראליות והטענה שביבי מפלג ומסכסך. ומי הציל את ביבי בקדנציה השנייה? אהוד ברק, הסוס הטרויאני שפירק את השמאל מבפנים ופעל כדי לשכנע את מצביעי השמאל שאין שלום לא בגלל רצוננו לשלוט בפלסטינים אלא באשמת ערפאת. השכנוע העמוק שאכן הוא היה מוכן "לוותר על הכל" בוועידת קמפ דייויד הפך למיתוס לאומי מכונן ושפת הימין השוללת כל אפשרות של הידברות מאז 2000. זה היה תנאי הכרחי לגייס את החיילים לנכונות להרוג ולהרג, אחרי שמלחמת יום כיפור ולבנון הראשונה יצרו חשד עמוק בקרב חיילים וקצינים רבין כלפי הפוליטיקאים, ששולחים אותם למשימות בלתי נחוצות, מסכנים את חייהם ובסוף מאשימים אותם בכישלון.

הפוליטיקה ישראלית מדברת בשפה שקרית, איננה עוסקת בבעיות של רוב האזרחים, וגם לא בבעיות הכלליות של המדינה. הפוליטיקאים עסוקים במלחמת הישרדות, בהמצאת בעיות ובטיוח. בקיצור בכל מה שימנע דיון ציבורי ענייני והכרעה ציבורית דמוקרטית. הבחירות הללו לא הכריעו בשום סוגיה. הבחירות התנהלו בצל מחאת קיץ 2011 שיצאה נגד הפוליטיקה כולה, של שמאל וימין, ממשלה ואופוזיציה, ודרשה מהפוליטיקאים להביט להם בעיניים, לדאוג לבעיות של הציבור ולא של עצמם. מחאת הקיץ הייתה הרבה יותר מדרישה עממית לצדק חברתי. הייתה התפרצות הר געש של חוסר שביעות רצון מהפוליטיקה. הבחירות פרקו את הפוליטיקה הישנה אבל לא בנו חדשה במקום.

לא פלא ששני האנשים שהולכים להרכיב הממשלה הם קוסם רב תעלולים ומתאגרף עם אינסטינקט קילר. זה מה שדרוש כדי להחזיק קואליציה המוקמת על כלום: קסמים, פעלולים וחיסול מיידי של כל מי שירים את הראש. השאלה היחידה מי יחסל קודם את מי, הפעלולן את המתאגרף או להיפך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ