שום סוד כבר לא יזעזע אותנו

שחר כותני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחר כותני

יש משהו משעשע ועצוב גם יחד בתגובת לשכת ראש הממשלה על הפרשה שאת שמה אפילו אסור היה לומר אתמול. בעידן שבו לא ניתן עוד להסתיר ידיעות המתפרסמות בחו"ל כי הן מיד רצות ברשת כמו אש בשדה קוצים.

המשעשע הוא, שדווקא תגובת ראש הממשלה היא שהחייתה את הסיפור. העצוב הוא, שאם היו נותנים לידיעה להתפרסם מלכתחילה, קהות החושים הישראלית היתה הורגת אותה לגמרי לבד. הלא מרגע הסרת הידיעות על הפרשה מאתרי החדשות בארץ, הרפלקס ברשת היה לשתף אותה שוב ושוב ולהציף אותה דרך כל צינור אפשרי - מה שמגחיך ומייתר את פעולת ההסרה הראשונית.

כל זה אבסורדי עוד יותר בהתחשב בכך שסף הגירוי של הציבור הישראלי כה גבוה, עד שלא נראה שיש בנמצא די קש כדי לשבור את הגב של הגמל. שום פרשת שחיתות, אף שערוריית מין על סף הפלילי או מעבר לו, לא הכפלת גירעון פתאומית וגם לא פוליטיקאי שנתפס בשקר גס – כל אלה לא ביחד ולא בנפרד לא יוכלו לשבור את הגב. מספר הידיעות שהיו אמורות בתנאי מעבדה רגילים לייצר רעידת אדמה ציבורית מחזיקות זו את זו כמו רשת סבוכה וקשה, עד כדי כך שבלתי אפשרי למצוא עצב חשוף שיצית זעזוע אמיתי.

בישראל אין דבר כזה חדשות שוליות ואין ברירה אלא לבחור - או להיות קשוב כל הזמן להכל, או להתנתק לגמרי. כך או כך, התוצאה היחידה האפשרית היא אדישות - כל הזמן יש חדש, ושום דבר לא באמת מחדש. תמיד יש איום ביטחוני או תקרית בגבול. תמיד יש סכסוך עם הפלסטינים ששום ראש ממשלה לא באמת רוצה לפתור. תמיד הכלכלה נמצאת במשבר או על סף משבר, ותמיד פרשת השחיתות של אתמול מתמוססת אל תוך פרשיית השחיתות של היום. תמיד יש תחקיר מעמיק החושף את הידוע לכל. תמיד הפוליטיקה נכנסת לספורט והרכילות לפוליטיקה, ובכל שעה ברדיו יש הרי חדשות ועיקרן תחילה. ככה הרגילו אותנו, וכך התרגלנו.

רק ראש הממשלה עוד לא התרגל לציבור שבראשו הוא עומד. כינוס ועדת העורכים בניסיון נואש להסתיר את הגלוי ממילא גילה מצב אבסורדי, שבו עצם ההסתרה הוא הסיבה היחידה לעניין בידיעה - הרי הרבה יותר מעניין לדעת מה יכול להיות נורא כל כך עד שראש הממשלה רוצה להסתיר. בסוף, כשיתגלו כל פרטי הסוד הגדול, כדרכם של סודות גדולים, כולנו נגלה שהוא לא נורא יותר מכל מה שאנחנו רגילים אליו, ואם כן, גם לזה נתרגל.

שחר כותני הוא מעצב גרפי ופעיל פוליטי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ