הסמים הקשים באמת

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

ככל שהזמן עובר וככל שהמשא ומתן הקואליציוני מתארך, התמונה מתבהרת: מערכת הבחירות 2013 היתה הזויה. רגע לפני ההכרעה בנושא האיראני, הבוחרים והנבחרים לא עסקו באיראן. רגע לפני שההתנחלויות הופכות את ישראל למדינה לא לגיטימית, הבוחרים והנבחרים לא עסקו בהתנחלויות. רגע לפני ההתפרקות המדינית של סוריה והקריסה הכלכלית של מצרים, הבוחרים והנבחרים לא עסקו בסוריה ומצרים. אל מול מזרח תיכון מתערער הנהפך למזרח תיכון פרוע, מערכת הבחירות לא עסקה כלל במזרח התיכון. מאה הימים ההזויים שלה היו ימים של מנוס מן המציאות.

קל להבין את המנוס מן המציאות 2013. איראן היא עניין סבוך, שאיש אינו רוצה להתמודד אתו. לכן הופץ כאן בחודשים האחרונים סם קשה, היוצר את האשליה שארצות הברית תציל אותנו מאיראן. ההתנחלויות הן עניין כבד, שאיש לא יודע כיצד להתמודד אתו. לכן הופץ כאן בחודשים האחרונים סם קשה, היוצר את האשליה שההתנחלויות אינן חשובות. המזרח התיכון החדש הוא עניין מעיק, שאיש אינו מסוגל להתמודד אתו. לכן הופץ כאן בחודשים האחרונים סם קשה, היוצר את האשליה שהמזרח התיכון החדש אינו מסוכן.

כך, על ידי הפצה נרחבת וצריכה נלהבת של שלושה סמים קשים, הצליחה המערכת הפוליטית להתנתק מהמציאות הסובבת אותה. היא יצרה עולם וירטואלי של שוויון בנטל, שבינו לבין המציאות הממשית אין דבר וחצי דבר.

בעיה: כעת יש להתמודד עם הפער בין השיח הלא מציאותי של מערכת הבחירות לבין המציאות. להרכיב ממשלה הולמת מציאות, של הליכוד, יש עתיד, ש"ס, התנועה וקדימה. רק ממשלה מרכזית כזאת יכולה להיות גם בעלת שיקול הדעת הנדרש וגם בעלת הלגיטימיות הנדרשת כדי להתמודד עם איראן. רק ממשלה מתונה כזאת יכולה להציל את המדינה היהודית הדמוקרטית על ידי הקפאת הבנייה בהתנחלויות המבודדות. רק ממשלה רחבה ומאופקת יכולה לתקן את ישראל כדי להעצים אותה אל מול סערת המזרח התיכון.

אבל ההתחייבויות המנותקות מהמציאות שניתנו במערכת בחירות המנותקת מהמציאות מקשות מאוד על הקמת ממשלה הולמת מציאות. מערכת בחירות הזויה יצרה מציאות פוליטית הזויה ומסוכנת.

בעקבות גילוי של אורי משגב פרץ השבוע ברשת ויכוח לוהט בעניין הסמים הקלים שיאיר לפיד צרך כנראה לפני זמן רב. דווקא בעניין הזה לפיד זכאי. נניח שעישן גראס לפני 20 שנה ונניח שלא אמר אמת על כך. זה אינו חשוב. שאלת הסמים הקלים לא הוסדרה בחברה שלנו, ולכן אפשר להבין מדוע איש בוהמה שהיה לאיש פוליטי נקלע לסתירות בכל הנוגע לעלים הירוקים של עברו. לעומת זאת, השאלות הרציניות שעליהן חייב לפיד לענות נוגעות לסמים הקשים של ההווה.

האם ימשיך לפיד לנהוג כאילו איראן אינה חשובה, וההתנחלויות אינן חשובות, והמזרח התיכון הוא רק שמועה רחוקה? האם גם בעת הרכבת הממשלה יעדיף ברית עם הלאומנים של הבית היהודי על אמנה עם הפרגמטים של ש"ס? האם יחמיץ המנהיג החדש של המרכז את ההזדמנות להוביל אל הקואליציה גוש מרכז (בן 27 מנדטים), שימרכז את הממשלה וימרכז את המדינה ויסלול את הדרך לקראת חלוקת הארץ?

כאשר אמריקאי רוצה לומר לחברו שהוא מנותק מן המציאות הוא שואל אותו "מה אתה מעשן". בחודשים האחרונים הציבור כולו עישן. גם כעת הוא מעשן. לכן החדרים שבהם מורכבת הממשלה שתקבע את גורלנו אפופים בעשן הזיות כבד. אבל המציאות בפתח. ברק אובמה לא מחכה, ואיראן לא מחכה, והמזרח התיכון לא מחכה. לכן חובה להפסיק מיד את כל העישון הזה. הגיע הזמן להיגמל מהסמים הקלים ומהסמים הקשים ולהתמודד עם המציאות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ