זכויות פליטים? לא אצלנו

יונתן ברמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יונתן ברמן

בשבוע שעבר נחשפו ב"הארץ" עדויות מבתי הכלא בישראל, ולפיהן משרד הפנים מאלץ מבקשי מקלט מאריתריאה המוחזקים במעצר לחתום על "טופסי הסכמה" לגירוש לאריתריאה או לאוגנדה. חיתמו על הסכמתכם, אומרים נציגי המשרד למבקשי המקלט, או שתבלו לפחות שלוש שנים במעצר מינהלי בתנאים קשים (מאת טלילה נשר, 14.2).

הניסיון לגרש את אזרחי אריתריאה הוא הפרה בוטה של כל מה שאמנת הפליטים מייצגת. המשטר הדכאני באריתריאה הוא מהגרועים שאפשר לדמיין. אזרחי אריתריאה חשופים לגיוס לצבא לכל חייהם בתנאים דמויי עבדות. מי שעזב את המדינה בלא היתר נחשב לבוגד וצפוי לעינויים, מעצר בתנאים לא אנושיים ולפעמים גם להוצאה להורג, תהא אשר תהא הסיבה לעזיבה. מן הטעם הזה הרוב המוחלט אזרחי אריתריאה שעזבו את מדינתם (74%, על פי נתוני נציבות האו"ם לפליטים) מוכרים ברחבי העולם כפליטים. רק בישראל מתעקש משרד הפנים לקבוע שכולם "מהגרים כלכליים" ואיש אינו פליט.

חלק מהאריתראים בישראל נכלאים בלא אפשרות שחרור, על פי החוק למניעת הסתננות. אלה שהגיעו לפני תחילת יישום החוק אינם מקבלים מעמד כלשהו, מתקיימים אך בדוחק ונדחקים אל שולי החברה בשלל פרקטיקות דראקוניות. שר הפנים, אלי ישי, הבטיח לפני כמה חודשים "למרר את חייהם", ומשרד הפנים מוציא לפועל ביעילות את חזונו בעניין זה.

היחס לאזרחי אריתריאה בישראל - כליאה מינהלית בלתי מוגבלת בזמן, ניסיון לסחוט "הסכמה" לגירוש, תיוגם כ"מסתננים" והכחשת היותם פליטים - אינו נובע מבורות של רשויות המדינה ביחס למצב באריתריאה. הוא נעוץ באדישות מוחלטת לגורלם. לפני כחצי שנה הסביר מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, בראיון ברשת ב', שישראל מודעת לסכנת החיים הצפויה למגורשים לאריתריאה. בדומה, לפני כשנה הודה סגן שר החוץ אז, דני אילון, בוועדת העובדים הזרים בכנסת, שמשרד החוץ מודע לסכנה הנשקפת למי שיגורש למדינה זו. ההכרה בעובדות אלה מדגישה את ההתנערות המוחלטת של משרד הפנים מכל אמת מידה מוסרית.

משרד הפנים מתעקש להכריז, כי רוב אזרחי אריתריאה כלל לא ביקשו באופן רשמי מקלט בישראל, אולם בפועל עד לאחרונה סירב המשרד לאפשר לאזרחי אריתריאה להגיש בקשות כאלה. רק בזמן האחרון החל משרד הפנים להבהיר שיאפשר לאריתראים להגיש בקשות מקלט, אך למעשה הוא מציב להם מכשולים בלתי עבירים: מי שמוחזקים במעצר אינם מקבלים הסברים על האפשרות לבקש מקלט, ומובהר להם שהאופציות היחידות הן גירוש או מעצר מינהלי. במתקני הכליאה שבהם הם עצורים מצויים טפסים ספורים בלבד להגשת בקשות מקלט, וגם אלה בשפה האנגלית, שפה שרוב מבקשי המקלט אינם מבינים. גם מי שמצהירים באופן מפורש לפני משרד הפנים כי נשקפת להם סכנה בארצם ומבקשים הגנה אינם נחשבים למבקשי מקלט, כל עוד לא מילאו את הטופס הנכון, שאותו, כאמור, אינם מסוגלים לקרוא. בפועל, פליט שאינו מיוצג על ידי עורך דין עקשן לא יצליח להגיש בקשה רשמית למקלט.

גם המעטים שמצליחים להגיש בקשות מקלט נאלצים להתמודד עם מערכת לא מקצועית, הפועלת על פי סטנדרטים לא ראויים ונחושה בדעתה לדחות את כל בקשות המקלט ולא להכיר באיש כפליט. שיעור ההכרה בפליטים בישראל, הנמוך משמעותית מאחוז אחד (לעומת שיעורי הכרה של כמה עשרות אחוזים במדינות מפותחות אחרות), מבהיר, כי מערכת המקלט בישראל אינה אלא הונאה. אין מדובר במערכת המעוניינת בכנות להבחין בין פליטים למהגרים אחרים, אלא כזאת שנועדה לספק אליבי לתיוג של כל מבקשי המקלט כ"מהגרים כלכליים" ולגירושם.

ההצהרות, ולפיהן כולם "מהגרים כלכליים" שיש לגרש, מנותקות מן המציאות, והן תולדה של רצון להיפטר מן "האחר" ושל פחד מפני קבלת פליטים. השנאה היוקדת שמפגין שר הפנים כלפי כל "זר" חילחלה זה כבר אל תוך הביורוקרטיה של משרד הפנים ופורצת ממנה בדמות מדיניות אומללה של כליאה, איומים, כפיית "הסכמה" וניסיון לגרש.

דומה שהגיעה השעה שרשויות המדינה יכירו בכך, שאי אפשר לשטות בכולם כל הזמן. בבתי המשפט, העוצמים את עיניהם לנוכח המתרחש, כבר הצליח משרד הפנים להעביר את התזה ש"אין פה פליטים", אך לא בשום מקום אחר. מדינת ישראל מתהדרת במחויבותה ההיסטורית לפליטים, אך באותו הזמן עסוקה בעיקר בהכחשת קיום תופעת הפליטות ובהתעמרות במבקשי המקלט.

ייתכן שהגיע הזמן לכך שמדינת ישראל תכריז קבל עם ועדה שהיא מתנערת מחובתה המוסרית והמשפטית לפליטים, כי פליטים אינם רצויים בשטחה, וכי היא אדישה לגורל מי שנשקפת להם סכנה. אז, סוף סוף, תהיה הלימה מוחלטת בין הצהרותיה לבין מעשיה.

עו"ד ברמן הוא ראש הקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ