השמלה של שרה, המכנסיים של גדעון

נילי אושרוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נילי אושרוב

באופן אישי אני מתנגדת עד סולדת מדרכו הפוליטית של השר גדעון סער, ומקווה כי ירצה על כך עונש של הדרכת סיורים לילדי כיתה ד' פלסטיניים במערכת המכפלה עד סוף חייו. אך מצד שני אינטואיציה נשית וניסיון חיים גורמים לי להעריך כי פרשיית המין בה נקשר שמו היא אגדה אורבנית.

אולי השר ההורס לא מנהל אורח חיים של חסיד נדבורנה, אבל אני די בטוחה שאין שום שלד פוגעני להחריד או פלילי בארונו או בחדר השירותים של המועדון בו תיקלט. אולם כפי שהיה אומר הוא עצמו – לא זאת השאלה.

הפרשייה הזו, שנקווה בשביל כולנו שתתפוגג, מעוררת עוד פעם את השאלה שמעולם לא מספיקה לגווע: האם זה רלוונטי? האם התנהגות אישית – לא פלילית - של איש ציבור או מישהו ממשפחתו צריכה בכלל לשמש כתחמושת בקרב או בדיון המתקיים בשדה הפוליטי-ציבורי? את הנושא הזה ליבתה רק לפני מספר שבועות הפרשה שעדיין חרותה בזיכרוננו כסוג של טראומה לאומית: "שרהל'ה ושמלת השבעת". מגיניה של שרה נתניהו בעניין השמלה נופפו בשני דגלים עיקריים: האחד – מעשי. מה הרלוונטיות של שמלתה של שרה לתפקודו של בעלה כראש ממשלה. והאחר - החמלה האנושית. למה לפגוע באישה חסרת אונים?

אין חולק על זה שהשמלה של שרה אינה רלוונטית כלל ועיקר לתפקודו של ביבי. השמלה הזאת לכל היותר מעידה על יכולת שיפוט עצמית קצת פגומה של הלובשת, ובעיקר על בחירה לא מושכלת של "סטייליסטית", שכנראה שלא גמרה את האקדמיה לסטייל, לא עברה בחינות הסמכה כנדרש בלשכת הסטייליסטים העליונה ומי יודע, אולי אף מתהדרת בדיפלומה מזויפת.

החלק הגלוי של החיים האישיים של משפחת נתניהו, גם ללא השמלה, רחוק מלעורר השראה. בחירת החברים האישיים (רבאק, אתה ראש ממשלה. עמוס ונילי עוז ישמחו לצאת אתכם לסרט במוצ"ש אז זה מה שאתם בוחרים בסוף? את רוני מאנה ונתן אשל?), העימותים הקשים עם מטפלות ועוזרות, סגנון הנסיעות לחו"ל, תקציב הגלידה ועוד כהנה וכהנה הרגלי חיים וגינוני התנהלות שלא הופכים אותם לאנשים הסימפטיים והרוחניים ביותר בשכונה.

האם כל הזוטות האלה רלוונטיות לתפקודו של ראש הממשלה ולהתאמתו למשרתו הנעלה? נראה שלא. האם לגיטימי לעשות בהן שימוש מנגח, מגחיך ואפילו פוגעני בתקשורת, במרחבי השיח הציבורי האחרים, ביצירה סאטירית? לגיטימי לגמרי. סאטירה וביקורת חברתית הם נשקו הלגיטימי של החלש מול החזק. במאזן הכוחות בין העם לבין הרה"מ, יש לזכור – העם הוא החלש. אנחנו, בני העם, אם איננו מרוצים מהשליטים שלנו, אין לנו אלא לנסות, עד הבחירות הבאות, להבקיע בכל דרך חוקית את חומות העוצמה המקיפות את השליטים. מותר לנו להשליך בוץ, לדקור, לנענע את החומה. מותר לנו להשתמש בכל תחמושת בהישג יד, גם אם מדובר בחומרים פרטיים ואישיים. עלינו לשמור על שני תנאים מגבילים וחמורים: שמירה על כבוד האדם, ושימוש אך ורק בדברי אמת.

השמלה לעניין זה היא הדגמה מושלמת של היעדרם של שני התנאים המגבילים: התעמרותנו בשרה איננה על רקע נכות, מחלה או פגם מולד. והשמלה היא אמת לאמיתה. אין עליה ויכוח. כולנו ראינו אותה שחור על גבי בטנה בצבע עור. במקרה של סער, השאלה האם זה רלוונטי – איננה רלוונטית. התנהגות מינית פרועה, גם אם איננה פלילית, היא חומר יאה ולגיטימי לניגוח אישיות הנמצאת בעמדת כוח. אך שוב, אם זה לא אמת - ולדעתי זו לא אמת - זו תחמושת סרק שצריך להתיך ולקבור.

כמו גדעון סער, גם שרה נתניהו אינה בעמדת חולשה. היא אשת ראש הממשלה. זהו מעמד של שררה, יוקרה והשפעה. היא נהנית, ובדין, ממנעמי השלטון החומריים, החברתיים והרגשיים. ההשתלחויות וההגחכות שהיא סופגת מאוזנות על ידי היתרונות שמעניק לה מעמדה, ומומתקות על ידי גלידת פיסטוק-שמנת. כאשר הרגישה שמשתלחים בה יותר מדי, זכתה להזדמנות שיקום תדמית בדמות ראיון בלעדי עם סיון רהב מאיר בערוץ 2 בשעת שיא. נתניהו עשתה בכך שימוש מאוד כושל, שרק חיזק את כל הדעות הקדומות עליה, כולל טעמה הרע בבגדים. המונולוג שלה כלל בעיקר טרוניה אל העולם "למה כל הרוע?", אך בוודאי אין לה זכות להתלונן. הזכות להתלונן שמורה לנפגעים האמיתיים של פרשיות השמלה, העוזרת והגלידה: הנושאים המשמעותיים והחשובים באמת, שם מתגלה רוע אנושי אמיתי – מהפערים החברתיים דרך הגזענות ועד הכיבוש – הנדחקים כל פעם מחדש לתחתית סדר היום הציבורי, בעוד אישה קטנה בשמלה גרועה עומדת ושואלת למה כל הרוע הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ