התהליך האמיתי

גדעון לוי
גדעון לוי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גדעון לוי
גדעון לוי

רגע לפני ששוב יעלו קשקושי השלום והבלי המשא ומתן, ביקור ברק אובמה ומינוי ציפי לבני ל-Chief Negotiator, מן הראוי לזכור מה צריכה להיות הכוונה כשאומרים "תהליך שלום". לא עוד סיבוב מו"מ, לא פגישות לאין קץ והזדמנויות צילום. מאלה כבר היה לנו די והותר, והם לא הובילו לשום מקום. הפתרון ידוע, והרשות נתונה מזמן ליישמו.

תהליך שלום אמיתי צריך להיראות אחרת. לא מתווה קלינטון ולא בוש, אלא מתווה של שלום. מתווה כזה אינו יכול להתחיל בשולחן המו"מ, עליו להסתיים בו. תחילה על ישראל להראות כוונה טובה, זו שנעדרה תמיד משולחנה. תהליך מדיני של ממש צריך להתחיל בשטח. אחרי 46 שנים של כיבוש, נטל ההוכחה של הכוונה לסיימו מונח על כתפי ישראל. הרשות הפלסטינית מילאה את חלקה מזמן, בהצהרת כוונותיה, בהפסקת הטרור ובשיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל.

מדור הזירה

ההוכחה הישראלית צריכה לבוא עכשיו במעשים, לא במלים. אם אמנם לשם מועדות פניה של ישראל - וספק רב שכך הדבר - כי אז עליה לנקוט שורה של צעדים שפעם כונו "בוני אמון". בלעדיהם אין לפלסטינים שום סיבה להצטרף לעוד נשף מסיכות, שכל תכליתו הישראלית היא לרצות את אמריקה ולשאת חן בעיני אירופה. כך הרי מודים כולם, כל חסידי המו"מ, מבנימין נתניהו ועד יאיר לפיד.

הצעד הראשון הוא כמובן הקפאת הבנייה בהתנחלויות; מי שמתכוון להחזיר שטחים אינו בונה בהם. זה אלמנטרי. אחר כך יש להתחיל לשחרר אסירים. מי שכולא בחזרה משוחררי עסקה, על לא עוול בכפם, משדר כל כוונה שהיא חוץ מכוונת שלום. מי שמחזיק בכלא אלפי אסירים, חלקם פוליטיים בעליל, חסרי זכויות ומופלים קשה לרעה, גם הוא אינו משדר כוונה טובה.

לא קשה לנחש איזה מהפך תודעתי יעבור על החברה הפלסטינית, אם תזכה לראות את מקצת בניה לפחות שבים לבתיהם, חלקם אחרי עשרות שנות מאסר, בלא עסקה, בלא חטיפה, בלא לחץ, רק מתוך הפגנת כוונה טובה של ישראל. זה יביא לשינוי מיידי. אבל לשם כך צריך קודם כל להשתחרר מדפוס המחשבה הישן והרע של משחק סכום אפס, המלווה את הכיבוש מראשיתו, ועל פיו כל מה שטוב לפלסטינים רע לישראל.

אחר כך יש להפסיק לגזול ולנשל. להפסיק את הטיהור האתני של הבקעה ודרום הר חברון, להפסיק לגרש רועי צאן ממערותיהם ואיכרים מאדמותיהם. די ל"שטחי אש", שאינם אלא כסות למיני-טרנספר, די להריסת בתים שנבנו שלא כחוק, בחוק שלעולם אינו מאפשר את בנייתם. די ל"צורכי הריבוי הטבעי", שיש רק למתנחלים. די ל"שמורות טבע", שגם הן גירוש בתחפושת.

המינהל האזרחי, שם מכובס של הממשל הצבאי, צריך להוכיח שפני ישראל ל"תהליך". גם פשיטות ליליות על כפרים, מעצרי ילדים ומפגינים לא אלימים וחיפושים ברוטליים באישון ליל כבר צריכים לעבור מן העולם. כמותם גם פינוי דיירים מבתיהם בגלל זכויות קניין מלפני 1948, אלו השמורות ליהודים בלבד. מערכת המשפט הצבאי מצדה צריכה גם היא להפנים שינוי, כמותה גם מפקדי צה"ל בשטחים: לא כל פלסטיני הוא חפץ חשוד.

כוונה טובה של ישראל צריכה לכלול גם את פתיחת שעריה לעבודה מבוקרת מהשטחים. שוטרים ואנשי משמר הגבול הצדים שוהים בלתי חוקיים, כאלה שכל מטרתם לשבור שבר בישראל באין להם ברירה אחרת, אינם סוכני שינוי; פועלים פלסטינים שימצאו פרנסה בישראל הם דווקא כן.

כל הצעדים הללו אפשריים, מחויבי המציאות למי שמתכוון לשנותה, ואינם מסכנים את הביטחון; צריכה להיות רק התכוונות טובה. מי שמדקלם עכשיו שהוא בעד תהליך שלום, מחויב לנקוט אותם. כל השאר כלאם פאדי, מלים ריקות מכל תוכן.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ