המבחן של לבני ולפיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אם צריך לבחור מהו התיקון החשוב ביותר שעל הקואליציה הבאה לעשות בתחומי הדת והמדינה, התשובה תהיה כנראה: הנהגת חובת תוכנית ליבה בחינוך החרדי. כן, עוד לפני השוויון בנטל או נישואים אזרחיים.

המשמעות של תוכנית ליבה חובה היא לא שיחזיקו את הילדים בכוח בשעה שמלמדים אותם מתמטיקה ואנגלית. המשמעות היא שכל מוסד שאינו מלמד את תוכנית הליבה במלואה לא יקבל אגורה מהמדינה משום תקציב ומשום משרד ממשלתי.

הסיבה שהנושא הזה כל כך חשוב היא ששיעורם של הילדים החרדים באוכלוסייה הולך וגדל וכמעט כל הבנים שביניהם אינם מקבלים השכלה כללית בסיסית, שתכין אותם לחיים ולשוק העבודה (הבנות לומדות לימודי ליבה מכיוון שתפקידם בחברה החרדית הוא לפרנס). במצב הזה כל אגורה שמדינת ישראל מעבירה לחינוך החרדי לבנים, היא השקעה בהרס וחורבן של הכלכלה הישראלית.

קביעת בג"ץ מהשבוע כי משרד החינוך חייב לערוך מבחני מיצב בחינוך החרדי יכולה להיות צעד חשוב בכיוון הנכון. מבחני המיצב בודקים את הכישורים של התלמידים במקצועות כלליים ולכן מזוהים בעיני ההנהגה החרדית עם תוכנית הליבה. אם ייושם פסק הדין (כשמדובר בנושאים חרדיים, יש למשרדי הממשלה מסורת ארוכה של מריחה וגרירת רגליים), תעמוד ההנהגה החרדית האשכנזית בפני הברירה הכואבת: שילוב המבחנים או סנקציות כלכליות.

אלא שבפועל אין כל סיבה להמתין לתהליך הארוך של יישום פסיקת בג"ץ. לשר החינוך סמכות מלאה לקבוע את רמת התקצוב שיקבלו בתי ספר פרטיים, דוגמת בתי הספר החרדיים, וסמכות מלאה לקבוע שבתי ספר שאינם מלמדים תוכנית ליבה מלאה לא יקבלו אגורה. ההחלטה הזו צריכה להיות אחת ההחלטות הראשונות של שר החינוך הבא. ביטול התקצוב לעומת זאת לא חייב להיות מיידי, אלא יכול להתבצע בהדרגה במשך שלוש שנים.

אלא שגם בכך לא די. משרד החינוך קבע למעשה לחינוך החרדי לבנים תוכנית ליבה פיקטיבית, שפותרת אותם כמעט מכל לימודים כלליים. על שר החינוך הבא לבטל את התוכנית הזו ולהשוות את תוכנית הליבה החרדית לזו של החינוך הממלכתי. הבדלים יכולים להיות בלימודי הקודש. בלימודי החול אין שום סיבה לפערים. מדובר בכישורים בסיסיים שיש להעניק לכל ילדי ישראל.

כאשר מדברים על תוכנית הליבה, מתייחסים בדרך כלל לחינוך היסודי. אבל גילאי התיכון לא פחות חשובים. בגילאים אלה לומדים הנערים החרדיים בישיבות הקרויות ישיבות קטנות, שבהן אין כלל לימודים כלליים. הדבר מתאפשר באמצעות חוק מוסדות חינוך תרבותיים ייחודיים, חוק עוקף בג"ץ שהעבירו ממשלת קדימה ושרת החינוך יולי תמיר מהעבודה ב-2008. החוק הזה חייב לעבור מן העולם. שהרי, גם אם ילדים חרדים ילמדו ליבה מלאה ביסודי, הם ישכחו את הרוב בימי הישיבה הקטנה.

יו"ר התנועה, ציפי לבני, הבטיחה שוב ושוב בהופעות פומביות וגם במצע שלה, לפעול להנהגת תוכנית ליבה חובה, שסנקציות תקציביות בצדה. למרבה הצער אין לכך כל זכר בהסכם הקואליציוני של התנועה. אם לבני תאפשר להקים ממשלה שתפספס את ההזדמנות ההיסטורית למהפכה אזרחית, ספק אם בוחריה יסלחו לה.

אבל מעל לכל מבחני המיצב ותוכנית הליבה הם המבחן של יאיר לפיד. אם הוא יצליח להבטיח הפסקת תקצוב של חינוך ללא ליבה הוא ישנה את העתיד של המדינה. אם הוא יפספס את ההזדמנות ההיסטורית, יכול מאוד להיות שלא תהיה עוד אחת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ