האקזיט של בנט

אורי בן אוליאל
אורי בן-אוליאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי בן אוליאל
אורי בן-אוליאל

נדבך חשוב באישיותו של נפתלי בנט, כידוע, הוא היותו איש עסקים מוכשר, שביצע "אקזיט" לחברת "סאיוטה" במחיר של 145 מיליון דולר. על רקע פן מרכזי זה באישיותו של בנט, ניתן לחשוב על הסבר אחד, מתוך הסברים נוספים, לברית המפתיעה לכאורה שהוא רקם עם לפיד. הסבר זה מקורו דווקא בתחום העסקי, והוא אינו אידיאולוגי.

אחת הדרכים להתבונן על המשא ומתן הקואליציוני בין נתניהו לבין בנט היא כמשא ומתן לביצוע עסקת מכר: נתניהו הוא "קונה", המבקש לרכוש מבנט, ה"מוכר", 12 מנדטים שברשותו, וזאת כדי שנתניהו יצליח להקים ממשלה. התמורה ש"ישלם" נתניהו לבנט בעבור 12 המנדטים איננה במזומן כמובן, אלא בתיקי שרים.

מנקודת מבט עסקית, נקודת הפתיחה של בנט במשא ומתן לביצוע עסקת המכר עם נתניהו היתה גרועה. שכן, לפני הבחירות בנט כבר הספיק להתחייב לפני ציבור הבוחרים, כי בכוונתו ל"מכור" את המנדטים שיקבל לנתניהו, כלומר להצטרף לממשלה בראשותו. במצב כזה, שבו נתניהו יודע שבנט כבר מחויב לביצוע העסקה, כוח המיקוח של בנט הוא נמוך יחסית. במלים אחרות, בנט הוא "מוכר שבוי" בידיו של נתניהו הקונה. ואכן, מיד לאחר הבחירות, נתניהו כלל לא טרח ליצור קשר עם בנט ולהציע לו תיקי שרים, בין היתר מפני שהוא הניח שהעסקה לרכישת המנדטים של בנט היא "בכיס".

בנט, מטבע הדברים, ביקש לשפר את נקודת הפתיחה הגרועה שלו במשא ומתן הקואליציוני עם נתניהו. לצורך כך ביצע בנט את המהלך הבא: הוא יצר לעצמו, יש מאין, עסקה אלטרנטיבית לעסקה עם נתניהו. מהי העסקה האלטרנטיבית? "ברית דמים" עם לפיד, שתמנע מנתניהו להקים ממשלה. בכך, הפך בנט את עצמו בן-רגע "ממוכר שבוי" בידיו של נתניהו למוכר מבוקש מאוד על ידי נתניהו. שכן, נתניהו הבין שהעסקה לרכישת המנדטים של בנט איננה מובטחת, וכי אף עשוי להיגרם לו נזק פוליטי רב אם לא תתבצע העסקה. ואכן, מיד לאחר שהבין כי נרקמה ברית בין בנט ללפיד, הוא פנה לראשונה לבנט, והציע לו את התמורה הנדיבה הבאה: תיק החינוך, תיק הדתות, תיק כלכלי משמעותי שאינו תיק האוצר, ותפקיד סגן שר הביטחון.

אולם בנט סבר, כך נדמה, כי הוא יכול לקבל מנתניהו תמורה גבוהה יותר בעבור 12 המנדטים שברשותו. לכן, הוא סירב לתמורה שהוצעה על-ידי נתניהו, והמשיך לדבוק בברית עם לפיד. בכך ביקש בנט לאותת לנתניהו שעליו להציע מחיר גבוה יותר משהוצע עד כה, ולא ייגרם לנתניהו נזק פוליטי רב מהברית בנט-לפיד.

עתה נותר לראות האם אכן יצליח בנט לבצע "אקזיט" מוצלח, ולקבל הצעת מחיר גבוהה יותר מנתניהו המוחלש, הכוללת גם את תיק האוצר אשר בנט חושק בו.

הכותב הוא ראש החטיבה למשפט מסחרי במרכז האקדמי למשפט ולעסקים בר"ג

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ