ביקור בארץ ה-Xים

עודה בשאראת
עודה בשאראת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודה בשאראת
עודה בשאראת

בקריקטורה שראיתי באחרונה, מצויר X אחד על שטחה של ישראל, ואילו השטחים הפלסטיניים שטופים באיקסים. בימים האחרונים זכה איקס אחד מארץ ה-Xים, סאמר עיסאווי השובת רעב, להתייחסותו של מזכ"ל האו"ם, שביקש לשים קץ לסבלו ולסבלם של כל האסירים המינהליים. בינתיים, אם יובל שטייניץ יתרגז על מנהיג האיקסים ברמאללה, גם מגיש הקפה בארמון הנשיאות לא יקבל משכורת.

ואם כבר הזכרנו את מחמוד עבאס, אז בשביל רבים הוא מגלם תופעה על-טבעית. מתברר שלמרות שנותיו הארוכות בפוליטיקה, הוא עדיין, מה שנקרא בערבית, "עלא באב-אללה" - פיו ולבו שווים. וכאשר אמר, בדוגריות מדהימה, שהוא יבקר בצפת, עיר מולדתו, כתייר, סער העולם מסביבו.

למה עבאס לא לומד ממנהיג החמאס, חאלד משעל, שמול ההמונים בעזה ביקש מדינה שתשתרע מהים עד הנהר, ובאוזני המלך עבדאללה לחש שהוא דוגל בעיקרון שתי המדינות. האיש הזה חוטף משני הצדדים, החל מהקיצונים בצד שלו וכלה באביגדור ליברמן שמאשים אותו בטרור דיפלומטי. בערבית אומרים: "לא מאע סידי בחיר ולא מאע סיתי בחיר" (לא מסתדר, לא עם סבא ולא עם סבתא).

עכשיו גם מנהיג האיקסים וגם המפקד העליון של השב"X (שירות בתי האיקסים) מחכים לביקורו של מנהיג מעצמת העל בחודש הקרוב. ואני לא יודע למה רבים תולים תקוות בביקור. הרי בסרט הזה כבר היינו. בקמפ-דייוויד בשנת 2000 חשבנו, אנחנו הפשוטים, שחייב לצאת משהו מזה. כי לא ייתכן שכינוס מנהיגים ברמה כזאת לא יביא בשורה. אז התברר, ש"גם הקאדי הוא בסך הכל בן אדם", כאמרתו של הבדווי. וכך, גם ברק אובמה, שקבע שההתנחלויות הן המכשול העיקרי לשלום, התקפל מול נתניהו. אז למה שהפעם זה יהיה אחרת? במיוחד כשגם יאיר לפיד מכריז שירושלים (המתפקעת מרוב סיפוחים) לא תחולק, ועל הקפאת ההתנחלויות, כמובן, אין מה לדבר. אחר כך יכריזו שאין מנוס מהמשך התהליך, שנהפך לסתם הליכון לשיפור הכושר.

"התנשקו, הצטלמו, וסעדו את לבם", כך מסכמת כתבת הרדיו במחזה של פיירוז את ביקור הבכיר בכפר נידח בלבנון. כאן הדבר יהיה דומה. ובהנחה שיחרימו את כל הבד השקוף מהשוק, הביקור אפילו יהיה משעמם.

הוא יהיה מלא וגדוש בנאומים מרגשים על השלום היקר מפז, וסביר להניח שנזכה גם לפנייה נרגשת לשני הצדדים לאמץ את דרך השלום. ג'ובראן חליל ג'ובראן, נציג הסובלים עלי אדמות, כיוון בדיוק למעמד מעין זה כשאמר: "מרות הן דרשות המאושרים על לבם של האומללים", כי אחרי המופע המרנין יחזרו המדושנים ליהנות מהחופש, ואילו האיקסים יחזרו להיות איקסים, והמחסום יחזור ויהיה מחסום, והסוהר יחזור ויהיה סוהר. וכשתפרוץ עוד אלימות, יאשימו את הפלסטינים, שגם הפעם לא יהססו לפספס את ההזדמנות, כשסירבו לקבל את הכלום שהציע להם נתניהו.

אך הכל תלוי במנהיג האיקסים; האם ישתף פעולה עם השב"X, וברגע שיתעכבו האורחים ליד תאו יספר להם שהשב"X הגביר את קצב ביקורי הקרובים, שהמנה היומית עברה את סף ה-2,279 קלוריות לאדם בזינזאנה הסמוכה, ושעם חידוש התהליך ישיגו האיקסים, אינשאללה, עוד הטבות, או שיגיד, בשקט, שהחירות היא הדרך היחידה, ושיילכו, השב"X ופטרונו מעבר לים לכל הרוחות.

בזמן שעצירים מינהליים מנהלים מאבק של חיים ומוות אני סבור שלמנהיג האיקסים אין ברירה אלא להשבית את השמחה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ