טיול בירושלים, למישל והילדים

דפנה גולן
דפנה גולן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה גולן
דפנה גולן

כמו ישראלים ופלסטינים רבים, גם אני מקווה שמישל אובמה תתלווה לבעלה ותבוא ל באביב. על פי מקורות זרים, הגברת הראשונה חושבת לא לבוא בעיקר משום שאינה רוצה להשבית את לימודי בנותיה. לכן כדאי להציע להן סיור לימודי, המשלב בין היסטוריה לשימור הסביבה, בשלושת הקמפוסים של האוניברסיטה העברית בירושלים.

רוב הסיור יתקיים ברגל, בין גינות מסביב לירושלים. הוא יתחיל בגן הבוטני שבקמפוס הר הצופים, בטיול נעים בין עצים וצמחים. שם אפשר להריח, לטעום, לחוש וללמוד על מגוון הצמחייה בכל אזורי ישראל. מהמצפור הקטן בקצה הגן יוכלו האורחים לחזות בפארק הירוק על מורדות הר הצופים, שהוכרז כגן לאומי. משם גם יוכלו לראות, אף בלא משקפת, את תחנת המשטרה שנבנתה למרות התנגדות האמריקאים, את ההתנחלויות שנבנות על הגבעות ב- ואת החומה הסוגרת את האופק.

כדי להפיח מעט תקווה אפשר לספר כיצד הכפריים ב, הכפר הצמוד לקמפוס, נאבקים במחסור הקבוע במים במזרח התיכון הצחיח באמצעות איסוף של מי גשמים בדודים שחורים המוצבים על גגות בתיהם. את השאלה, למה פלסטינים אוגרים מי גשם בירושלים ויהודים לא, יהיה אפשר לדחות להמשך הסיור ולהציע, שליד אחד המעיינות החשובים בעיר נדון בחלוקת המים הלא שוויונית ובעשרות אלפי הפלסטינים שאינם מקבלים מים באופן סדיר.

בינתיים, החורף הגשום השנה מבטיח פריחה אביבית בטיול במורד ההר אל עץ החרוב הזקן בעיסאוויה. על פי מסורות נוצריות, ישו (עיסא, בערבית) ישב עם חסידיו בצל עץ החרוב הזה, ולכן נקרא הכפר עיסאוויה. מסורות מוסלמיות, לעומת זאת, מספרות שהחרוב שימש מקום מפגש למפקדי הצבא של סלאח א-דין, והכפר נקרא על שם אחד מהם. אל עץ החרוב הזה נוהגים לבוא מוסלמים ונוצרים כדי לבקש משאלות.

ביום הביקור של משפחת אובמה לא יהרסו מן הסתם אף לא אחד ממאות הבתים המיועדים להריסה בכפר, שנכבש ב-1967 וסופח לירושלים. ביום הביקור גם לא יחסמו את הכניסה לעיסאוויה ניידות של משמר הגבול ולא יעצרו כל רכב לבדוק אם נהגו שילם אגרת רדיו וארנונה; ואינשאללה, עד אז תסתיים שביתת הרעב בת החודשים הרבים של תושב הכפר , שנעצר שוב אף ששוחרר ב.

אם עיסאווי ישוחרר והשטחים לא יבערו, תוכל משפחת אובמה לרדת ברגל לעיסאוויה לעץ החרוב, ולהביע משאלה.

אחרי עיסאוויה צריך פלאפל, והפלאפל הטוב בירושלים הוא זה הליפתאווי, במרחק הליכה ממעונות הסטודנטים של האוניברסיטה העברית. השיחה עם המוכרים בשתי הפלאפליות המצוינות של פליטי ליפתא על הימים שבהם הכפר ליפתא השתרע מכאן ועד עין כרם, ועל חלומם לשוב אליו, תהיה ההקדמה לטיול לכפר, שננטש ב-1948 ותושביו לא הורשו לחזור.

באביב הזה עוד פורחות בליפתא מאות שקדיות, אבל תוכנית לבניית דירות יוקרה במקום מאיימת להרוס את אחרון הכפרים הפלסטיניים שנותר כעדות אילמת לימים אחרים, שבהם יהודים וערבים חיו בשלום. מגוון הצמחייה בליפתא הוא מהמרשימים בישראל, ויופיים של עשרות הבניינים העומדים שם בשממונם מרנין את הלב. כאן, ליד אחד המעיינות החשובים שמסביב לירושלים, המוזכר אפילו בכתבי הקודש, אפשר לפגוש חרדים וחילונים יהודים הטובלים בבריכה ולעקוב אחרי מערכת ההשקיה שאיפשרה בעבר להשתמש במי המעיין של ליפתא לחקלאות משפחתית ענפה.

מליפתא יוכלו האורחים לראות את שאריות החגורה הירוקה שהקיפה את ירושלים ונעלמת עם בנייה מסיבית, וגם להתפעל מהמאבקים של ירושלמים לשמר את הסביבה ירוקה. ייתכן שלמשפחת אובמה יהיה פתרון כיצד לשמר כפר ייחודי זה, במקום לבנות בו בתי יוקרה ליהודים אמריקאים, שכנהוג בירושלים יגורו בהם כשבוע בשנה, ובכל שאר הימים יניחו אותם סגורים וריקים.

לא רחוק מליפתא עומד "יד ושם", ואחרי סיור החובה בו ולימוד ההיסטוריה של השואה אפשר להמשיך ברגל לעין כרם. הסיור בכנסיית הבשורה ובכנסיית יוחנן בהרים יכול להיות מלווה בסיור בגינה הקהילתית המקסימה שהקימו תושבי עין כרם לזכר בניה צוקרמן, שנהרג בפיגוע באוטובוס בירושלים. ליד המעיין בעין כרם, שממנו על פי המסורת שתתה מרים אמו של ישו, ניתן ללמוד על ההיסטוריה של הארץ הקדושה לשלוש הדתות, וגם לשאול על הדמוגרפיה בירושלים, ולמה הבנייה המרובה בה מיועדת רק ליהודים.

החזון של עיריית ירושלים הוא להרחיב את העיר, ששילשה את שטחה אחרי הכיבוש של מזרח ירושלים וסיפוח 28 כפרים פלסטיניים לעיר ב-1967. מדיניות התכנון כולה בנויה על שימור של רוב יהודי גדול. מי יודע, אולי בעקבות הסיור תוכל משפחת אובמה להציע חזון אחר לירושלים, חזון שהוא גם ירוק יותר, גם שוויוני יותר וגם מציע תקווה לישראלים ופלסטינים בדורות הבאים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות