הרוסים נשכחו

אלכס טנצר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלכס טנצר

שיעור ההצבעה בבחירות לכנסת ה-19 היה 67.7%. בכך עבר את שיעור ההצבעה בבחירות ב-2009, שעמד על 64.7% בלבד. לפי תוצאות מדגם שערך פרופסור אברהם דיסקין, היועץ הסטטיסטי של ועדת הבחירות המרכזית, בניגוד לשאר המגזרים, במגזר העולים מחבר המדינות נרשמה ירידה בשיעור ההצבעה לעומת הבחירות הקודמות. משיחה שערכתי עם פרופ' דיסקין עולה שבערים בעלות אופי "רוסי", שהצביעו בעבר ל"ישראל ביתנו", נרשמה ירידה ניכרת באחוז ההצבעה. לפי הערכתו, אחוז ההצבעה הכללי של המגזר ירד בכ-10%.

לפי דיסקין, הדבר מבטא אכזבה בקרב העולים מהחיבור עם הליכוד, שגרמה להם לתחושה שלקחו להם את המפלגה. ייתכן שיש סיבות נוספות, בין היתר, תחושתם של העולים שגם יתר המפלגות לא מציעות פתרון לבעיותיהם, לא בדיור, לא בפנסיה ולא בסוגיית השוויון בנטל הצבאי והכלכלי.

רוב המפלגות לא ניצלו את האכזבה של המגזר הרוסי מהממשלה, ולא דיברו על הכשלים של ישראל ביתנו, אלא הסתפקו בסיסמאות ריקות מתוכן. רוב מועמדיהן לכנסת לא עשו דבר וחצי דבר למען המגזר הרוסי, ולא היו מוכרים. דוברי הרוסית חיפשו אלטרנטיבה, ומשלא מצאו הצביעו ברגליהם ונשארו בבית. כך נוצר מצב שלראשונה, לאחר עשרים שנה, מרבית המגזר הרוסי נמנע מניצול זכותו הדמוקרטית ולא הגיע לקלפי.

גם יש עתיד, שרכבה בהצלחה על גל מחאה החברתית ומיתגה עצמה כנציגה של מעמד הביניים, לא נהפכה לאלטרנטיבה לישראל ביתנו. אולי זה קשור לכך ששיעור משקי הבית שהכנסתם גבוהה בקרב עולי חבר המדינות, הוא רק 27.2% (לפי מרכז אדווה). כלומר, שבמגזר הרוסי מעמד הביניים קטן.

ואולם, דוברי הרוסית, שהפוטנציאל האלקטורלי שלהם 20 מנדטים ויותר, יהוו לשון מאזניים גם בבחירות הבאות. אין מפלגה במדינה שיכולה להגיע לשלטון ללא תמיכתם.

הכותב הוא פעיל חברתי בקרב עולי חבר המדינות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ