מי ינצח במשחק הצ'יקן

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

יאיר לפיד ונפתלי בנט בטוחים שבנימין נתניהו ימצמץ ראשון. הם יודעים שהוא לא בנוי למשחק הצ'יקן, שבו שני נהגים דוהרים אחד מול רעהו במהירות גבוהה, כאשר ברגע האחרון אחד מהם, זה שעצביו בוגדים בו, שובר את ההגה כדי לברוח ממסלול ההתנגשות, ומוכרז כ"צ'יקן", כלומר פחדן.

האמת היא, שנתניהו לא רוצה להכריע בין האלטרנטיבות. הוא רוצה ממשלה עם כ-ו-ל-ם, בת 80 ח"כים: ליכוד, חרדים, בנט ולפיד, ואפילו 88 - כלומר גם עם לבני ומופז.

זו כמובן ממשלה יציבה, כי שום מפלגה לא יכולה לאיים בפרישה שתביא לנפילתה. אך זו תהיה גם ממשלת שיתוק, שבה כל אגף ינטרל את האגף שממול, והתוצאה היחידה תהיה עוד ארבע שנים של שלטון נתניהו ואפס עשייה.

אלא שלצערו של נתניהו, זו ממשלה בלתי אפשרית, כי לפיד לא ייכנס לקואליציה עם החרדים. הוא מבין שזו תהיה התאבדות פוליטית, כי עם החרדים הוא לא יוכל לקיים אף הבטחה שנתן לבוחריו - לא לגייס את החרדים ולא להוריד את יוקר המחייה למעמד הבינוני. מהדיור המסובסד ימשיכו ליהנות בעיקר החרדים, ואנגלית ומתמטיקה לא ייתוספו למערכת החינוך שלהם, כך שהם לא יוכלו להשיג עבודה מתגמלת אפילו אם ירצו. התוצאה תהיה עוד ועוד מסים למעמד הבינוני, שייאלץ לשאת על גבו השפוף עוד ועוד חרדים פרזיטים.

מי שרוצים שהחרדים ילמדו מתמטיקה ואנגלית, ישרתו בצבא וייצאו לעבודה, אינם שונאי חרדים. להיפך. מדובר במי שמסתכלים על החרדים בגובה העיניים, בשוויון מוחלט, ורוצים לעזור להם להיחלץ ממעגל העוני והבורות שהרבנים שלהם דוחפים אותם לתוכו. מי שרוצה שהחרדים ילמדו מקצוע, רוצה בסך הכל שהם יהיו אזרחים מועילים ועצמאיים, שווי זכויות ושווי חובות.

רבים חושבים שהחוליה החלשה בברית לפיד-בנט היא נפתלי בנט, שיישבר בשל הלחץ המופעל עליו, וייכנס לממשלה עם החרדים ובלי לפיד. הם לא מבינים שלציונות הדתית יש חשבון ארוך ומפותל עם החרדים, שנישלו אותם מכל עמדות ההשפעה ומכל המשרות והמנגנונים הדתיים, מהרבנות הראשית, דרך המועצות הדתיות ועד מנגנוני הכשרות.

אנשי הציונות הדתית נוטרים טינה עמוקה לרבנים ולעסקנים החרדים, שמזלזלים באופן שבו הם לומדים תורה ומקיימים מצוות. הם לא מוכנים לספוג עוד עלבונות נוסח אלה של הרב עובדיה, שאמר על "הבית היהודי": "זה לא בית של יהודים, אלא של גויים שרוצים לעקור את התורה".

לכן, הברירה האמיתית של נתניהו היא ממשלה עם החרדים ושלי יחימוביץ', או עם לפיד ובנט. מי שעוד זוכר שהסיבה להקדמת הבחירות היתה הצורך בקיצוצים חדים בתקציב, ברפורמות ובשינויים שיוציאו את כלכלת ישראל מההאטה, חייב להכריע בעד ממשלת לפיד-בנט. רק אתם ניתן יהיה לבצע את הקיצוצים ההכרחיים, לקדם את התחרות, להוריד מכסים, לפתוח את המשק לתחרות, להוריד את יוקר המחייה ולמגר את העוני. רק אתם ניתן יהיה לקיים את הרפורמות הדרושות בתחום הדיור, וכך להביא להורדת מחירי הדירות. רק אתם ניתן יהיה להילחם בוועדים הגדולים, בריכוזיות ובפירמידות.

וכאשר יגיע היום שבו יהיה צורך להצביע על הסכם מדיני, בנט יפרוש מהממשלה, והרוב בכנסת יושג בעזרת מפלגת העבודה, מרצ והמפלגות הערביות - וכבר היו דברים מעולם.

הבחירות האחרונות הוכיחו שהציבור רוצה שינוי, רוצה פנים חדשות, רוצה ממשלה עם כוחות רעננים, ולא שוב ממשלה של פעם, עם ריחות הנפטלין שעולים מהחיבוק הממושך בין הליכוד לחרדים.

ומשום שהחזית לפיד-בנט נראית מוצקה, ויחימוביץ' לא מוכנה להיכנס לממשלה, נתניהו יהיה זה שימצמץ ראשון, ישבור את ההגה מול המכונית של לפיד ובנט, ויקים יחד אתם ממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ