ומה ההווה? פראייר?

אבירמה גולן
אבירמה גולן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבירמה גולן
אבירמה גולן

מלה טובה על התעקשות יש עתיד בעניין השוויון בנטל: הביטוי אמנם מהדהד את העמדה הישראלית המעצבנת "אני לא פראייר", אך אין לזלזל בנימוקיו.

נימוקים אלה, המפורטים היטב בסעיף במצע יש עתיד המתייחס ל"שירות לכולם", מנוסחים כטקסט אזרחי מובהק, המציע שכל בן ובת 18 ישרתו בצבא (אם צה"ל זקוק להם ויכול להשתמש בכישוריהם) או במסלול כלשהו של שירות אזרחי. שום רוח מיליטריסטית או שנאת חרדים לא מנשבת בהם.

להיפך: החידוש הרציני בהצעה הוא שהיא מנסחת עיקרון מפתח שצריך להיות קרוב ללבו של כל ישראלי - אין מגזרים מועדפים ואין הסדרים גורפים שהושגו בכוח הזרוע הפוליטית. יש חברה ויש אזרחים, ויש אפילו התחשבות בסיטואציה המיוחדת של האזרחים הערבים.

ההצעה איננה אלימה, כפי שהעסקונה החרדית מנסה להציג. היא פשוט מדברת על פירוק ההסדר העקום לתפארת בין המדינה לבין המפלגות החרדיות, והמעניק לראשי הישיבות סמכות אנטי־אזרחית שערורייתית, המסבה נזק הרסני לחרדים עצמם ולחברה כולה.

אנשי יש עתיד מתעקשים, אפוא, על עקרונות ראויים וחשובים לעתיד, אבל בהווה - כל צעד שהם עושים הוא סטירת לחי לאותם עקרונות עצמם. הם ודאי חושבים שהם מתוחכמים פוליטית, אבל על כך נהגה סבתי המנוחה לומר, "אם תמשיכי לעשות פרצוף כזה מכוער, בסוף יישאר לך פרצוף מכוער".

יש עתיד לא רק עושה פרצוף מכוער. היא בוגדת במצביעיה בשני עניינים אזרחיים מובהקים. הראשון כלכלי־חברתי. רובם אמנם לא הפנימו את רעיון הצדק החברתי כשצעדו ברחובות תל אביב, אבל ודאי לא התכוונו שאורי שני, איש הפוליטיקה הכי ישנה, ינהל בשמם מו"מ יד ביד עם אייל גבאי מהבית היהודי, שלאחר שריחם על עמיתיו לוועדת טרכטנברג "שאתם שם ואני כבר הלכתי", אכן הלך בלי לשנות פסיק בסדר העדיפויות של ישראל, וישר התחיל לארגן באי־די־בי תספורת לנוחי דנקנר. שוויון בנטל? באמת.

העניין השני חמור אף יותר. אפשר להגג בלי סוף על האסטרטגיה שמחזקת את יכולתו של לפיד להעביר למרכז העמום עוד קולות מהימין בעתיד, אבל בהווה הוא גורר את מעמד הביניים לחבירה למגזר שקיבל, מקבל ויקבל - על גבו של אותו מעמד ביניים שלפיד מדבר בשמו - יותר הטבות מכל החרדים לדורותיהם.

מניעיו של נפתלי בנט בחבירה הזאת שקופים: במסווה קונסנזואלי חביב הוא מחליש את הרבנים החרד"ליים הבדלניים שמשניאים את הכיפות הסרוגות על החילונים שהוא שואף להמשיך לפתות בעתיד. אז למה דווקא הציבור הזה צריך לרפד לו את הדרך למדינת כל מתנחליה? מילא העתיד, אבל מה ההווה? פראייר?

מי שישלם בסוף את המחיר יהיו, כמו תמיד, הערבים. לנוכח פשרות יוג'ין קנדל והתפתלויות בנימין נתניהו, נראה שמהשוויון בנטל תישאר רק הסיסמה הנבובה והמסוכנת, שכולם צריכים להתגייס כדי לקבל ביטוח לאומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ