ישראלים נגד יהודים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ישראל מתיימרת לייצג את העם היהודי. מנהיגיה מנופפים בכך בכל הזדמנות. אבל האמת העצובה היא, שישראל מעולם לא דאגה באמת למצב יהודי העולם, לרווחתם ולזכויותיהם. יהודי העולם מעניינים את ישראל רק ככל שהם משרתים אותה ואת האינטרסים שלה. ישראל רואה בעם היהודי מאגר של משאבים לשימושה: כוח אדם (עולים), תמיכה כספית ותמיכה פוליטית.

האנוכיות של התנועה הציונית כלפי יהודי הגולה מוסווית, כמובן, תחת העמדה המתחסדת שאין עתיד ליהודים אלא בישראל. אבל מעבר לבעייתיות העובדתית וההיסטורית בעמדה זו, אין היא אלא תירוץ להתעלמות מהתלאות והבעיות של יהודים שאינם חיים בארץ.

הדוגמה המובהקת לאנוכיות הישראלית היתה ביחס ליהודי ברית המועצות תחת המגף הקומוניסטי. החרדה למצבם אז התמצתה במאבק לאפשר להם לעלות לישראל. איש לא סבר, שיש להיאבק גם על זכויותיהם ורווחתם במקום מושבם. מצדה של ישראל, מי שנשאר שם – שיירקב. מי שיצא משם ובא ארצה התקבל בזרועות פתוחות, אבל מי שיצא משם ולא רצה לבוא לישראל (קראו להם בשם "נושרים") נתקל בחומת עוינות. המדינה נאבקה מרות ביהודי העולם שסברו שגם לפליטים יהודים יוצאי ברית המועצות יש חופש בחירה וכי מצווה לסייע גם למי מהם שבחרו להשתקע בגולה אחרת, ולא לבוא לישראל.

גם בהתנהלותה הפנימית והחיצונית ישראל מזלזלת בצרכים, האינטרסים וההשקפות של יהדות העולם. רק מיעוט קטן (פחות מ–20%) מהיהודים בעולם הם דתיים אורתודוקסים. רוב התמיכה בישראל באה מהקהילות הגדולות הלא אורתודוקסיות. אבל זה אינו מפריע למדינה להתעלם לחלוטין מהזכויות והמעמד של היהודים הלא אורתודוקסים.

ישראל מקנה עדיפות בולטת לזרם האורתודוקסי בקביעת הזהות היהודית ("מיהו יהודי"). רק רבנים אורתודוקסים ממלאים תפקידים רשמיים ושלטוניים, כמו דיינים בבתי הדין הרבניים, רבנים מקומיים ואזוריים. המדינה אף מתעמרת ביהודים לא אורתודוקסים המבקשים לנהוג על פי אמונתם, כמו נשות הכותל, הסבורות שגם לנשים יש זכויות דתיות, אפילו זכות להתעטף בטלית ואפילו ברחבת הכותל המערבי, אתר היסטורי שהיה לבית כנסת חרדי.

פרשת האסיר איקס, בן זיגייר, היא ביטוי נוסף, חריף וכואב ליחס האנוכי של ישראל ליהדות העולם. בפרשה זו נחשפה שוב (על פי הדיווחים) נכונות מדינת ישראל לסכן יהודים בעולם לצרכיה. כמו בפרשת ג'ונתן פולארד, גם בן זיגייר הופעל, ככל הנראה, תוך כדי ניצול אזרחותו האוסטרלית. למפעיליו היה צריך להיות ברור – כמו למפעילי פולארד בשעתו – שתרגיל כזה, אם ייחשף, עלול להעמיד במבוכה קשה את הקהילות היהודיות בארצות הברית ובאוסטרליה. אבל האם מישהו מהמפעילים, או מהקברניטים החולשים עליהם, חשב בכלל על הבעיה הזאת?

יהודי העולם, ברובם לא אורתודוקסים, ימשיכו ברובם לאהוב את ישראל, לחרוד לגורלה, לפעול למענה, ואפילו להקריב ולהסתכן למעננו. הם כן מקיימים את מצוות הערבות ההדדית הטבועה בתרבות היהודית. הם יעשו כן כי כך נוהגים יהודים. הם יעשו כן למרות העובדה שישראל, כפי שנהגה בעבר, תנהג בהם באנוכיות ובציניות.

הכותב הוא עורך דין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ