ועכשיו, כולם לתנוחת כפייה

רוני אברמסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני אברמסון

בסטודיו ליוגה במרכז תל אביב פרוסים מזרנים צבעוניים ודביקים. לאולם נכנסת אשה דתייה. היא פורסת מזרן בקדמת האולם ואני נדהמת לגלות שהיא המורה. יש לה שיער עבה שנראה כמו פאה ובגדים ארוכים, רפויים הודו־סטייל, המכסים על היריון מתקדם. היא מבקשת מאתנו לשבת, לעצום עיניים ולנשום, ואז מספרת לנו בלחישה מרגיעה שהחודש הוא חודש אדר, ובחודש אדר יש אנרגיה מיוחדת. זהו חודש של היפוך, בלבול, ושאילת שאלות.

קודם כל, מטריד אותי שהיא קוראת לחודש בשמו העברי, אז אני פוקחת חריץ חשדני אליה, אבל נתקלת בחיוך שליו. אני מזכירה לעצמי שאני בשיעור יוגה ומחליטה לשוב לנשימות, לרוקן את הראש ממחשבות. אנחנו מתחילים בתנוחת ברכת השמש, כדי להמריץ את הדופק. "ולמה זהו חודש של בלבול?" היא שואלת שעה שאני נכנסת לתנוחת כלב מביט מטה, מנסה לא לחשוב על השאלה או על התשובה, ורק להתרכז בנשימות. "הבלבול הוא בשל חג הפורים המיוחד". היא פוסעת לעברי, מושכת לי את האגן אחורה וממשיכה. "במגילת אסתר קיים בלבול, זה היסוד של החג הזה. תתנו לעצמכם לחוש אותו ולשאול שאלות". אני מנסה תנוחת שיווי משקל, אבל נופלת מיד בשל תחושת הבלבול שהתבקשתי לחוש.

"אנחנו מתפללים כעת לשמש", היא אומרת. הבחור מולי שואף ונושף ונראה כמי ששואל שאלות בכל מאודו, והיא ממשיכה: "אבל חודש אדר הוא כמו הרגע החשוך ביותר בלילה. בימי מגילת אסתר עם ישראל היה קרוב מאוד להשמדה מוחלטת". איך הגענו עכשיו להשמדה מוחלטת? אני נבהלת ומתנודדת קצת עם רגל ימין קדימה בתנוחת האצן. "אבל ניצלנו". אני שמחה לשמוע ומשלימה את הרצף בהקלה ניכרת. "אם המן הרשע היה מצליח, האור שלנו היה כבה. ככה, נס הפורים הפך את החושך לאור", היא מסכמת את הטיעון, מרוצה.

כשאנחנו כורעים בחצי עמידה־חצי ישיבה היא אומרת, "הֶסתר פנים זה המצב שאליו עלינו לשאוף גם ביוגה וגם בחיים". אני לא יודעת מה זה הסתר פנים, והירכיים שלי שורפות. כשהיא מסבירה לנו בלי שנשאל שהסתר פנים משמעו להבין את הסבל ולראות את היד המכוונת של ההשגחה העליונה, אני לא מצליחה לנשום. אני עדיין לא מבינה מה זה הסתר פנים ואיך הוא קשור לפורים או ליוגה, וכל מה שאני יודעת זה שכריעה כזאת גורמת לסבל, ולכן הריאות שלי לא מסוגלות לייצר מספיק חמצן כדי להעביר לשרירים המכווצים וכך נוצר סבל נוסף. היא מתקרבת אלי ובלטיפה נחושה דוחקת אותי עוד קצת למטה ויוצרת אצלי עוד קצת סבל. "לשאול שאלות, להבין את הסבל". היא לוחשת לי באוזן, מתרוממת וממשיכה לפסוע סביבנו.

אני עולה לעמידת ראש, מקווה שזו התנוחה שתביא לי סוף סוף את השקט. "התנוחות ההפוכות", היא אוחזת בכפות רגליה של אחת המתרגלות, "הן בדיוק הסמל להיפוך, לבלבול. הראש רגיל להיות למעלה וכעת הוא למטה. תישארו במקום הזה, תבינו שבעולם יש סדר אבל גם הרבה כאוס. תנו לכאוס להשתלט עליכם". אני קורסת באחת למזרן כי נתתי לכאוס להשתלט עלי ועכשיו כואב לי בצוואר.

סוף השיעור מתקרב. "בואו ניכנס לתנוחת הרפיה", היא אומרת בקול של שיר ערש ומכסה אותנו בשמיכות, משל היינו תינוקות של בית רבן. אני לא מצליחה להרפות ורק חושבת על כמה שאני שונאת. כמה שאני שונאת כשחודרים לי למרחב האישי וכופים עלי לשמוע דרשות שאין לי עניין בהן. אם היה לי עניין בהן, הייתי הולכת לבית מדרש ולא לשיעור יוגה. ואם כבר מדברים על הסתר או על גילוי פנים, אז בואו נהייה גלויים - זה מכוער שמורה מנצלת את הבמה שלה כדי לכפות על תלמידים להקשיב לדרשות שלה, וגם לשלם עליהן.

בסוף השיעור ניגשה בחורה אחת לאותה מורה ובעיניים נוצצות ביקשה לשמוע מפיה עוד על משמעות חג הפורים, ואני נסתי חזרה הביתה וכתבתי מייל זועם למנהלי הסטודיו. בתשובה, ענו לי כי זוהי "החבילה הרוחנית" שהמורה מגיעה אתה וכי הם לא רואים בכך שום דבר בעייתי.

מבחינתי זה בהחלט עניין בעייתי, משום שזוהי כפייה דתית. נהוג להאשים את החרדים בכפייה דתית, כי הם לא רואים אותנו, החילונים, ממטר. מבחינתם אנחנו משוקצים. אבל יש דתיים שאינם חרדים, שעוטים על עצמם כסות שקרית – תחפושת – של אנשים נאורים, ומשתמשים בה כדי לגרום לנו להפוך לאנשים טובים יותר, כביכול, להתחיל לחשוב ו"לשאול שאלות" על החיים שבחרנו לעצמנו. ומה עושים אחרי ששואלים שאלות? השלב הבא, לדידם, הוא חזרה בתשובה. וזו, מורה יקרה, תשובה שאני בכלל לא מחפשת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ