בקוזה נוסטרה של ממלכת הצדק

עמית נויפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמית נויפלד

פרשת השופט המכה, המצהיבה על שולחנו של יהודה וינשטיין מזה כשלוש שנים, לא יכלה שלא להזכיר לי פרשיה אחרת, שהגיעה לסיומה בערך באותם ימים בהם ילדיו של האיש בגלימה השחורה חטפו פליק – פיני כהן, שזרק נעל על נשיאת בית המשפט העליון דאז, דורית בייניש, נשפט, הורשע ונענש בשלוש שנות מאסר בפועל. רק כדי לסבר את הדעת, הנהג השיכור שדרס את שחר גרישפן והותיר אותה נכה לצמיתות נשפט, הורשע ונענש בקנס של 1,000 שקלים ועבודות שירות.

"אני לא זוכר עונש כזה חמור בכל שנות עבודתי כסנגור", אמר בזמנו עו"ד ששי גז, שייצג את פיני כהן זורק הנעל, והוסיף כי הוא אינו מופתע, "הייתה כאן פגיעה בסמל".

סמל. מדינת ישראל אוהבת את הסמלים שלה. פגיעה בדגל המדינה יכולה לגרור אחריה מאסר של עד שנה, אולם אין דין החמרת עונשו של נאשם אחד כדין זיכויו של נאשם אחר ללא משפט – ואל תטעו, העובדה שתיק החקירה של השופט המכה עדיין נמצא על שולחנו של היועץ המשפטי שלוש שנים לאחר הגשת התלונה כמוה כזיכוי מוחלט – ולפיכך לא ניתן לנו אלא לקבוע כי מהמקרה הנדון (שהרי נידון אין) ניתן לגזור בשורות רעות ובשורות טובות.

נתחיל ברעות. מערכת המשפט הוכיחה היום שישראל היא לא רפובליקת בננות, היא חמולה העוסקת בפשע מאורגן. במסגרת זו מקובל לקחת חלק פעיל בסחר בנשים, רצוי תוך אינוסן, לגיטימי לסחור בסמים, מומלץ לגנוב כלי רכב החל מגיל 14 ולמעשה לעסוק בכל עבירה פלילית בה חשקה הנפש. רק דבר אחד עומד מעל החוק – הכבוד. פגעתם בכבוד של המשפחה/החמולה/ השבט/ החושה - אנחנו כבר לא אחראים לגורלכם.

אף סמכות לא היתה יכולה להבהיר נקודה זאת בצורה טובה יותר מכפי שעשתה מערכת המשפט הישראלית בשני המקרים שהוזכרו לעיל. גנבו לכם, לקחו לכם, אנסו לכם, רצחו אתכם - חלאס, מספיק לבכות, לא קרה כלום ואין מה לראות, אבל מישהו העז לזרוק נעל על הוד רוממותה בייניש, עד כאן, קפיטל פנישמנט בבקשה. והנה מנגד, שופט היכה את ילדיו, אבל אלו שטויות, הם בטח נפצעו כאשר נפלו במדרגות או תוך כדי משחק, אני רק אניח את התיק כאן ואתן לו להעלות אבק.

ייתכן ושלוש שנות המתנה הם זמן מקובל במערכת המשפט, אולם גזר דינו של פיני כהן ניתן תוך חמישה חודשים בלבד. פתאום אין סחבת, אין צפיפות בבתי הכלא, אין התחשבות בעברו של העבריין, אין דין ואין דיין – כי יש חמולה. פגעתם באחד/ת, אתם חוטפים ישר וחזק. מנגד, האשמתם חבר בקוזה-נוסטרה של ממלכת הצדק – שלוש שנות סחבת הן רק ההתחלה. סביר להניח שאלמלא היה הסיפור מתגלגל לכלי התקשורת אותו שופט היה ממשיך ללא הפרעה בקריירה המבטיחה. אחרי הכול, בסמלים אנחנו לא פוגעים.

אבל יש גם חדשות טובות. ברגע אחד אפשר לראות את האור בקצה המנהרה שעד כה לא הובילה לשום מקום. כעת אנחנו יודעים איך לפתור את כל הבעיות של מערכת המשפט, שלא לומר הצדק, במדינה הזאת. אנחנו רק זקוקים לכמה מתנדבים:

אחד צריך לגנוב את האופניים של מרים נאור; שני צריך לשבור חלון ברכב של עדנה ארבל ולגנוב את הרדיו-דיסק; שלישי פורץ לבית של אליקים רובינשטיין ולוקח מצלמה ומחשב נייד; רביעי נוהג בפראות וכמעט דורס את אשר גרוניס כשהוא חוצה את מעבר החצייה וכך הלאה והלאה, כיד הדמיון הטובה עליכם.

עבירות אלה, המכוונות הישר אל סמלי המדינה, בוודאי יגררו סדרה של עונשים חמורים, ובכך יקבעו תקדים לכל שיפוט עתידי. לא עוד דלתות מסתובבות עבור פשעים ועבירות קלות כקשות. גנבי אופנים ומכוניות, פורצי דירות וגונבי רמזורים, דורסים ואנסים - כל אלה יתחילו לשלם במזומן ובשנות חיים, לפחות כמו זורקי נעלים פרועים.

ובא לציון גואל, ושקט לרחובות ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ