סטודנטים, החרימו את נאום אובמה

עומר דוסטרי
עומר דוסטרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומר דוסטרי
עומר דוסטרי

לקראת ביקורו בישראל של נשיא ארה״ב, ברק אובמה, הוגרלו בשבוע האחרון בכל האוניברסיטאות בארץ הזמנות לאירוע המתוקשר בבנייני האומה בירושלים, שבו ינאם מנהיג המעצמה הגדולה בעולם, מול קהל סטודנטים רב מכל רחבי הקמפוסים. עד כאן – הכל נפלא.

אלא שבזמן חלוקת הכרטיסים לאוניברסיטאות השונות, נדמה כי מישהו במשרד החוץ האמריקאי, אשר הפיץ את ההזמנות, התעלם ממוסד אחד. מוסד שזה עתה קיבל את ההכרה דה-יורה - אוניברסיטת אריאל.

אגודת הסטודנטים באריאל, פנתה בימים האחרונים לכל הגורמים המעורבים בעניין, לצורך קבלת תשובות, כולל לשגרירות האמריקאית בישראל ולממשל האמריקאי עצמו. עד כה לא התקבלה שום התייחסות וההשערה היא, שגם לא תתקבל תשובה, וגם אם כן, היא כבר לא תהיה רלוונטית בשל מועד האירוע הקרוב.

ההתעלמות הזאת היא מעשה חמור ומסוכן, הנגוע באפליה. אוניברסיטת אריאל היא מוסד שאך זה עתה הוכר על ידי מדינת ישראל כאוניברסיטה מן המניין, ושנים לפני כן הוכרה כמרכז אוניברסיטאי (מעמד של אוניברסיטה זמנית). העיר אריאל נכללת בכל הסדר מדיני שהוצע בעשורים האחרונים על ידי כל מנהיג ישראלי (מהשמאל ומהימין) ואף על ידי מזכר ההבנות שעליו חתום הנשיא ג'ורג' בוש הבן, מול ראש הממשלה דאז, אריאל שרון.

סביב העיר יש קונצנזוס ישראלי רחב,. אפילו יו"ר מפלגת "יש עתיד" ושר האוצר החדש, יאיר לפיד, שמשתייך למרכז-שמאל המדיני, נאם את נאומו המדיני הראשון באוניברסיטת אריאל ושם שטח את תוכניתו לגבי הסכסוך הישראלי-פלסטיני, תוך שהצהיר באופן חד משמעי, ש"אריאל תישאר בריבונות ישראלית ולא תחולק".

אין שום סיבה מקצועית וחוקתית, המצדיקה חרם על חלק לא קטן מציבור הסטודנטים - 14,000 הסטודנטים שלומדים באריאל. לפיכך, נדמה כי מדובר בנושא פוליטי גרידא ובהחלטה פרובוקטיבית וסמלית של הממשל האמריקאי הנוכחי, הרואה באריאל שטח כבוש ומכשול לשלום. אובמה הצהיר בחגיגיות טרם בואו, כי הוא מגיע לדבר מול כל אזרחי ישראל. כנראה שהסטודנטים שלומדים באריאל לא נתפשים על ידו כאזרחים לגיטימיים.

הממשל האמריקאי יכול להתנגד למפעל ההתיישבות ולגנות את הבנייה ביהודה ושומרון כאוות נפשו, אך הקו האדום חייב לעבור לפני עולם האקדמיה, המחקר וההשכלה. לא ייתכן שאובמה וממשלו, הרואים עצמם כליברליים דמוקרטיים, יפלו בין סטודנטים ישראלים.

ההחלטה האמריקאית אומללה ומצערת מאוד, גם משום שהמוחרם הוא דווקא מוסד שפועל ללא לאות כנגד החרמה וחותר לדו-קיום, סבלנות וסובלנות, ללא משוא פנים (במוסד "הכבוש" יש יותר מ-500 סטודנטים ערבים והוא מהווה בית פתוח עבור סטודנטים אתיופים רבים ויוצאי חבר העמים).

על אגודות הסטודנטים בכל רחבי הקמפוסים לדבוק באחיהם מאוניברסיטת אריאל ולהחרים את האירוע כתגובה על החרם עצמו ועל הזלזול והאפליה, שמופעלת כנגד חלק נרחב מציבור הסטודנטים. אם לא חרם ממשי על האירוע - בכל זאת, נאום של נשיא ארה״ב הוא ללא ספק מפתה ולא קורה בכל יום, כך שאפשר להבין חלק מהסטודנטים שלא יירצו ליטול חלק במעשה - אזי לפחות הפגנה שקטה בדמות הנפת שלטים רבים בעת נאומו של אובמה, התומכים באוניברסיטת אריאל והמעבירים מסר חד וברור - לא לאפליה, לא למידור ולא לחרמות.


הכותב הוא מפעיל וכותב הבלוג "למה לא פוליטיקה עכשיו". סטודנט לתואר ראשון במדע המדינה ותקשורת באוניברסיטת אריאל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ