מה רוצים מתקציב הביטחון

עמנואל שחף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמנואל שחף

כל אימת שדנים בתקציב המדינה, עולה תקציב הביטחון כמועמד מועדף לקיצוץ. הסיבה ברורה: הביטחון זוכה לנתח הגדול ביותר של התקציב, בהוצאות לא שקופות ובעלויות שכר ופנסיה שנויות במחלוקת. בכמה כלי תקשורת, גם ב”הארץ”, תקציב הביטחון הוא מטרה קבועה, והם אינם מוותרים על שום הזדמנות להעיר על מה שמצטייר בעיניהם כהוצאות מיותרות. מערכת הביטחון מצדה מקילה עליהם את המלאכה כשהיא ממשיכה לקיים מערכות ארגוניות מסועפות ובזבזניות, עורכת מסיבות יקרות, מטיסה את השר לאירוע פרטי ומאפשרת למשרתים בה לפנסיה מוקדמת ובתנאים טובים בהרבה מאשר ברוב המשק (גילוי נאות – אני אחד מהם).

תקציב הביטחון כנתח של התמ"ג (זה המדד המקובל בעולם) נמצא במגמת ירידה, שהחלה אחרי 1973, השנה של מלחמת יום הכיפורים. אז הגיע התקציב ל-31% מהתמ"ג, בעוד היום הוא רק 5%–6% מהתמ"ג. ועדיין, זהו שיעור הגדול פי שלושה ויותר מההוצאה על ביטחון במדינות אירופה. הביטחון הוא היום נטל קטן יותר על המשק מבעבר, אך הוא עדיין כ-15% מתקציב המדינה - שיעור גבוה, במיוחד על רקע הקריאה המושמעת זה שנים לצמצום ההוצאה הציבורית.

נתח גדול של תקציב הביטחון הוא תשלומי השכר והפנסיה, אך תנאים אלה אינם חורגים מהמקובל בעולם המערבי. ברוב המדינות ניתן לפרוש אחרי 20 שנות שירות, בפנסיה של 2% בשנה מהשכר, ואף יותר מכך. מה שחריג אצלנו, בגדול, הוא תנאי השכר והפנסיה לעומת אלה של השירות הציבורי בכללותו (הלא ביטחוני). רוב עובדי המדינה יכולים רק לחלום על תנאי שכר ופנסיה דומים לאלה של מערכת הביטחון. אולי משום כך, במקום לדון בשכר העלוב והפנסיות הצנועות (יחסית) של השירות הציבורי כולו התקשורת מעדיפה לתקוף את מערכת הביטחון, שהצליחה לשריין למשרתיה תנאים הולמים.

מערכת הביטחון, כולל צה"ל, היא גדולה יחסית למדינה בגודל של ישראל, והסיבות לכך ברורות. המערכת הפוליטית נמנעת לעת עתה לנקוט צעדים מחויבי המציאות, שכולנו מכירים אותם - ומי ששכח, הוזכרו לנו באחרונה בעת ביקור נשיא ארצות הברית, ברק אובמה: אם נשקיע בעשיית שלום, נוכל לצמצם את תקציב הביטחון, כפי שעשה יצחק רבין בעידן הסכמי אוסלו. אז גם נוכל להקדיש את התשומות הנדרשות לשיקום החברתי, לתשתיות ולתנאי השכר והפנסיה של כולם. האתגר האמיתי הוא פוליטי, לא ביטחוני. כל עוד איננו מסיקים את המסקנות המתבקשות, נמשיך לשלם הון עתק למערכת ביטחון מנופחת.

הכותב היה פקיד ממשלתי בכיר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ