אנחנו הציונים האמיתיים

דוד דמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד דמן

מעטים בקרב הציבור החרדי מקדישים קמצוץ של מחשבה למשמעותו של היום הזה, שבו הוקמה מדינה ליהודים, אך גם בו ניתן האות לתחילתה של מלחמת תרבות בלתי פוסקת, בין האוכלוסייה החילונית לרעותה החרדית, שפעם הייתה מיעוט, אך היום, בזכות הדמוגרפיה, הופכת לדומיננטית יותר ויותר.

אולם השנה, יודעים החרדים כי הדילמה החרדית, על רקע ממשלת לפיד-בנט-בלי חרדים החדשה, היא כפולה ומכופלת. מצד אחד הצליחו החרדים להקים בארץ ישראל מרכז תורני חרדי שלא היה כדוגמתו מזה שנות דור. מצד שני התמיכה התקציבית והשלטונית "מצטמקת ורע לה", והרצון הממשלתי לעודד את הפריחה הזאת, נתון כיום בספק גדול.
מצד אחד, ישראל היא אחד המקומות הפורחים מבחינה רוחנית-חרדית; מצד שני, המאבקים על צביונה של המדינה, ובעקיפין גם על גבולות הגזרה החרדית, מתחזקים מיום ליום. מה שאתמול היה פשוט ונהיר, נתון היום למאבקים קשים.

החרדים בטוחים שאין ציונים גדולים מהם. הם היו פה עוד לפני חזון אוגנדה של הרצל. הם מיישבים את הארץ, אוהבים אותה ומעדיפים אותה על פני קהילות אחרות בחו"ל. בשעה שצעירים חילונים רבים עוזבים את הארץ, או לפחות מביעים רצון לעשות זאת ולחפש את אושרם ואת עושרם בעולם הגדול, בני עשירים חרדים זונחים את חיי הזוהר בחו"ל, עוקרים לישראל ללמוד תורה ולשאוף מאוויר הקודש בארץ הקודש. האהבה שלהם לארץ אינה תלויה בדבר, גם לא בתקציבים ממשלתיים. שעה שאחיהם החילונים נופשים באירופה, החרדים ממלאים את הצימרים בצפון, הפארקים במרכז, והסימטאות בירושלים העתיקה.

יום העצמאות השנה תופס את החרדים בעיצומן של שאלות רבות, שלמרביתן אין מענה חד משמעי. הקמתה של מדינת ישראל היתה נס עבור ניצולי השואה החרדים שהעתיקו אליה בהצלחה את השטייטל שלהם. לאור ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות הם שואלים את עצמם, האם הסובלנות ההדדית שאפשרה עד כה חיים משותפים, הגיעה לידי מיצוי. הם שואלים את עצמם גם, האם הדור החילוני החדש לא נתון לתעמולה יתירה מדי – הסתה ושיסוי בעיניהם – כזו שלא תאפשר דו קיום סביר.

החרדים גם עמוסי ספיקות ביחס להשתלבותם בחברה הכללית. הם מתבוננים בחברי הכנסת ובראשי העיר שהוציאה הקהילה, ושואלים את עצמם האם בעתיד יוכלו להגיע לעמדות ניהול בכירות יותר, כשהדמוגרפיה החרדית תחייב זאת. הפולקלור החרדי עמוס בבדיחות על ראש הממשלה החרדי שמבקש הפסקה לתפילת מנחה, סופר ספירת העומר בתחילת ישיבת הממשלה, ומבקש מאזרחי ישראל לשנן את ה"דף היומי" (דף גמרא ליום). האם לבדיחות האלה (המוגזמות מעט) יש סיכוי אי פעם להתממש?
למרות הספקות, השאלות והלבטים, מה שהיה הוא (כנראה) שימשיך להיות. החרדים ימשיכו לצמוח ולהתפתח, לאהוב את הארץ הזאת, ולהיאחז בה בשארית כוחותיהם, למרות שיש רבים שלא ממש נלהבים מן הרעיון הזה.

הכותב הוא פובליציסט בכיר בעיתונות החרדית ובעל טור בשבועון החרדי "משפחה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ