השמים לא של עיני

עומר דוסטרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומר דוסטרי

שיחת הסלולר הראשונה אי פעם התבצעה ב-3 באפריל 1973. היה זה לא אחר מאשר מרטין קופר, סמנכ"ל "מוטורולה", שביצע את השיחה מהשדרה השישית של מנהטן. ולמי בחר קופר לטלפן בפעם הראשונה? תאמינו או לא - ליריבה המושבעת של "מוטורולה" - חברת "AT&T". רק דמיינו את פרצופם של עובדי ומנהלי "AT&T" כאשר הם קיבלו את השיחה, שנחשבה לפריצת דרך אדירה בתחום התקשורת והעבירה את העולם לעידן אחר.

לא סתם בחר קופר לטלפן דווקא ליריבה הגדולה. מדובר במהלך סימבולי שמעיד על ניצחון בתחרות בין שתי ענקיות ועל התרבות הכלכלית והערכים המקומיים. האמריקאים יודעים היטב להעריך את השוק הפתוח ואת היתרונות שבו, המביאים להישגים ולפריצות דרך היסטוריות.

האנקדוטה הזאת עלתה בראשי לנוכח המהומה סביב הסכם ה"שמים פתוחים" עם האיחוד האירופי, שממשלת ישראל אישרה היום. מדובר בהסכם שעתיד להוזיל את הטיסות של אזרחי ישראל לחופשות פרטיות או לצרכי עסקים, וכך, באופן עקיף, להוריד את יוקר המחיה. להסכם עשויות להיות השפעות מיטיבות נוספות, כמו למשל הגדלת היקף התיירות במדינת ישראל – ובעקבות זאת יצירת מקומות עבודה חדשים.

דא-עקא, מול הכוונה להעביר החלטה זו בממשלה, קם ועד עובדי אל-על בגיבוי (או ביוזמת?) ההסתדרות, נעמד על רגליו האחוריות ודרש לדחות את היוזמה הממשלתית, מחשש להפסדים כואבים וגלי פיטורים באל-על ובחברות התעופה הישראליות השונות.
יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, טען כי הוא מעוניין "לדחות בחודש את ההסכם ולדון בו ברצינות". עוד טען עיני, שאפילו דו"ח סודי של הממשלה קובע כי חברת אל-על בסכנה של חדלות פירעון ובעקבות ההסכם החדש, היא עלולה לקרוס.

ובכן, יו"ר ההסתדרות כנראה לא עשה שיעורי בית. הדו"ח כלל לא מדבר על "שמים פתוחים". הוא מדבר על חברת אל-על ועל האפשרויות שבידי המדינה במקרה שזו תקרוס. לא זו אף זו, דווקא בסוף הדו"ח מצוין כי אל-על מחויבת לבצע שידוד מערכות, בכדי לא להגיע חדלות פירעון. ובכלל, היכן היה עופר עיני במשך שמונה שנים של מו"מ ושיחות רקע על ההסכם? מדוע נזכר פתאום "לדון" בנושא? מהו חודש אחד לעומת כמעט עשור, שבו ניתן היה להילחם על זכויות העובדים?

חדי הזיכרון ודאי זוכרים היטב את הטענות הקלישאתיות והשחוקות לעייפה הללו, שהושמעו גם על ידי חברות הסלולר, לפני הרפורמה שהוביל שר התקשורת לשעבר, משה כחלון. אכן, בעקבות הרפורמה, שפתחה את השוק לתחרות, ירדה רווחיותן של החברות, והן אף פיטרו עובדים. אך אין בכך שום פסול. מדובר בצעדי התייעלות שכל ארגון בריא מחויב בהם מדי פעם.

במקרה של אל-על, הטענות צדקניות פי כמה. בפברואר האחרון פוטרו בסביבות מאתיים עובדים בחברה, כחלק מפיטורים שגרתיים במסגרת החלפת עובדים "זמניים" באחרים. החברה אף הודיעה כי זה לא יהיה הצעד האחרון. האם מישהו שמע מלה אחת מהוועד "הנשכני", אשר מתיימר להיות שומר הסף של עובדי החברה? מדוע אז לא נשמעה זעקת הוועד?

במשך שנים סובלים העובדים הזמניים באל-על מתנאי העסקה מבישים, ואף פעולה לא ננקטה מצד הוועד. והנה לפתע, לקראת חתימת הסכם "שמים פתוחים" - שעתיד לפגוע בהכנסות ובשכר המנופח של בכיריה - נזכר ועד העובדים להילחם בעבור עובדיו. מתברר, אפוא, שישנם עובדים מסוג א', המקורבים לעטיני החברה, וישנם עובדים מסוג ב', שאיש לא נלחם בעבורם.

כל גוף ביורוקרטי, במהותו, מעוניין לחסום כניסה של גוף מתחרה ולמנוע את שחיקת כוחו, כמו גם את המונופול שלו. חברת אל-על לא שונה בכך. טוב עשתה הממשלה שלא נכנעה לוועד האימתני של אל-על והעבירה את הסכם "שמים פתוחים" בבטחה, למרות "השרירים" שחושפים הוועדים הגדולים, שוב ושוב, בגיבוי ההסתדרות.

הסכם "שמים פתוחים" עתיד להצעיד את ישראל עוד צעד קדימה לעבר חברה ליברלית יותר, מתקדמת, הדואגת באמת לצורכי תושביה.

הכותב הוא מפעיל וכותב הבלוג "למה לא פוליטיקה עכשיו", סטודנט לתואר ראשון במדע המדינה ותקשורת באוניברסיטת אריאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ