איקס גדול על ביטחון המדינה

ספי רכלבסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי רכלבסקי

דו״ח מותו של בן זיגייר מעמיק את תוגת הפרשה. מי שהופקר בין זהויותיו נמחץ למותו. הדו״ח מדגיש כמובן את מידת אי התאמתו, ואת עוצמת אטימות המערכת אליה, כשרק התשוקה לשימוש בכפל זהותו ובדרכונו יכולה היתה לאפשר את גיוסו של בעל היסטוריה שבירה ואובדנית, שהובילה לכשל ולמוות. לגייס - ואז להפקיר.

הדו״ח מחייב לשוב לבסיס הפרשה ולחזור ולהדגיש: בן זיגייר לא בגד. הצעיר המאוד ציוני והשביר היה חף מכוונה לפגוע בביטחון המדינה שלשירותה יצא לבו. כישלונו בשירות, כמו גם דיבוריו המיותרים, הן תוצר של אבני היסוד שנחשפו גם בדו״ח מותו. מערכת יהירה שמוכנה רק להשתמש בלי לשאת באחריות.

יתרה מכך, סאגת הסתרת הדו״ח המלא על זיגייר - שטרם הורשע בדבר - מדגישה דבר נוסף וקריטי. ההסתרה והחיסיון - לא על ביטחון המדינה באו להגן, אלא באו רק לכסות על כשלי המערכת, שרק פגעו בביטחון המדינה. מה שהוסתר תחילה הן פשוט העובדות שמטילות צל כבד על כשלי המערכת. איך בדיוק פרסום של העמודים החסויים פוגע בביטחון ישראל?

אותו כלל שנחשף בפרשת הסתרת הדו״ח המלא הוא שהוביל את זיגייר אל מותו ועומד ביסוד הפרשה. נאמנותה העמוקה של יהדות אוסטרליה נוצלה באופן מחפיר וחסר אחריות. למרות הפיתוי בכפל אזרחויותיו של יהודי ציוני לשם כפל שימוש בדרכוניו, ועוד על אדמת מולדתו הראשונה, שימוש מופקר כזה הוא שגיאה מערכתית חמורה, כי הוא מעמיד אותו אישית בקונפליקט בלתי אפשרי; מסכן את יהדות אוסטרליה; ופוגע בחוסר אחריות - מהסוג שהביא להפעלת ג׳ונתן פולארד - ביחסי הידידות האסטרטגיים עם אוסטרליה. העציר הציוני שלא בגד הפך ל״איקס״ לא בגלל שלא עמד בלחצים. הוא הפך לאיקס כדי לחפות על כשלי המערכת במשחק איקס-מיקס-דריקס יהיר.

ועדת החקירה הממלכתית שחייבת לקום צריכה להוות זרז לבחינת שתי שאלות עקרוניות: א. יחסה של ישראל לקהילה יהודית ציונית, שאינה יכולה להיות טרף לשימוש קצר מועד, אינטרסנטי ויהיר. ב. כל מדיניות ההסתרה, היכולת לייצר "איקס", חייבת להיות בידי גוף חיצוני, שאינו יכול להיות חותמת גומי של המערכת.

אחרת שוב ושוב - מטוהר כוונות יהודי מצרים שנוצלו ואחר כך הופקרו לגורלם ב״ עסק הביש״, דרך טוהר מסירות עיזאת נאפסו, ועד למשפחת זיגייר הציונית - תשרת ההסתרה רק את אלה המנסים לשים איקס מסתיר על חוסר האחריות האסטרטגית שלהם, למען ינקה האיקס את גיליונם שלהם.

ועדיין עיקר אחד חייב להקדים ולבוא. בכוחה וחובתה של ישראל, הוא להודיע למשפחת זיגייר המעונה ואיתה ליהדות אוסטרליה שבנם הציוני בן זיגייר לא בגד. שגם אם כשל ופגע לא במזיד בביטחון, כשליו הם תוצאה של מערכת לא זהירה שהעמידה אותו במצב בלתי אפשרי, ועוד על מולדתו הראשונה, שבאזרחותה הונחה בידי מפעיליו להמשיך לשאת. ושפרטי הטרגדיה ישמשו כדי לשמר יחס ראוי ולא נצלני עם יהודים ציונים, וכדי שהסתרת כשלי המערכת לא תשמש להאפלה אינטרסנטית שמשימה על ביטחון ישראל איקס גדול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ