רק דרעי יכול

דוד זולדן
דוד זולדן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד זולדן
דוד זולדן

לאחר חודשים רבים של ציפייה, מנהיגה הרוחני של ש"ס הרב עובדיה יוסף הכריז על אריה דרעי כיו"ר תנועת ש"ס. דרעי חוזר לתנועה שהקים והנהיג במשך יותר מ-12 שנה. בהחלטתו הדרמטית מביע בעצם הרב עובדיה את אמונו בדרעי ורואה בו את האיש הנכון שמסוגל לעמוד באתגרי התקופה, אולי אחת הקשות שידע הציבור החרדי בישראל. הטיטניק כמעט ונוגעת בגושי הקרח, ההתנגשות היא בלתי נמנעת; סוגיית גיוס החרדים לצה"ל בוערת מתמיד ותוכנית הליבה היא יעד מוצהר של שר החינוך החדש, שי פירון. מנגד, הציבור החרדי מצוי במשבר מנהיגות קשה.

במגזר מבינים היטב שהתוכניות שמקדמת מפלגת יש עתיד, עלולות להשפיע עליו עמוקות. התקציבים שבשנים עברו זרמו למוסדות החינוך החרדיים ולישיבות עלולים להיפגע באופן ניכר. מי שציפה לקול שפוי במחנה החרדי, שיחפש מתווה של פיוס אל מול המחנה החילוני, מתקשה למצוא אותו: בשבוע שעבר, בעת הדיון על התקציב, ח"כים לוחמניים כמו מאיר פרוש, ישראל אייכלר ומשה גפני, שליחיו הנאמנים של הציבור החרדי, נותרו מבולבלים ונבוכים אל מול המתקפה המפתיעה ושלוחת הרסן של שר האוצר, יאיר לפיד.

למרות הסקפטיות מסביב, יש מי שבכל זאת מסוגל ללכד מאחוריו את המחנה החרדי ולקיים דיאלוג תכליתי. הכוונה היא לאריה דרעי.
בגיל 54 דרעי הוא אדם מפוכח יותר, פרגמטי, כזה שמסוגל לעגל פינות שכבר מזמן איבדו את חדותן. לא במקרה שתק דרעי בשבוע שעבר, כשנציגי יהדות התורה האשימו את לפיד שהוא מוציא הודעות בפייסבוק במהלך השבת. ההאשמות של נציגי יהדות התורה מעט תמוהות בהתחשב בעובדה שעד היום לא הפריע לאותם אישים ששרים חילונים מחללים שבת בפרהסיה, מתייצבים תחת כל מיקרופון רענן בערבי שבת ומופיעים בשבתות תרבות בכל פינה בארץ. דרעי לעומתם צוטט במדורו של יוסי ורטר בסוף השבוע ב"הארץ", באומרו: "לי יש כלל, אני לא נכנס לבתים של אנשים. הוא (לפיד) רוצה לא לכבד שבת, שלא יכבד. מה זה ענייני?"

למעשה, מתמצת מנהיג ש"ס הטרי את עיקרי תורתו, בשלושה "כנים": כן לגיוס מבוקר לצה"ל, כן לשילוב חרדים בעולם האקדמי, כן לחיבור הולך ומעמיק ולדו-שיח רציף וענייני בין החברה החרדית לבין החברה החילונית. דרעי אינו שולל צירוף נשים לרשימת ש"ס, על אף שהוא לא אומר את זה בגלוי. הוא בהחלט התכוון לנהוג כך כשתיכנן בשנה שעברה להקים רשימה עצמאית.

בעניין גיוס החרדים, לא כולם זוכרים אבל דווקא דרעי היה מאלה שדחפו להקמת הנח"ל החרדי בעידודו של בנימין נתניהו בסוף שנות ה-90. הוא גם זה שישב בממשלתו של יצחק רבין ונדרש להחלטות בעניינים ביטחוניים רגישים. דרעי מעז לומר היום בפומבי את מה שחרדים רבים חושבים בסתר. הוא מצביע על שינוי כצורך קיומי – לא רק בעבור הציבור החילוני, אלא בעיקר בעבור הציבור החרדי עצמו, עתידו, המקום שבו הוא מתחבט בימים אלה ממש. הוא מצדד בשינוי אמיתי, אבל שולח מסר ברור לפוליטיקאים החילוניים, לציבור כולו: נסו להתאזר בסבלנות. מדובר בתהליך הדרגתי. ניסיון לשנות בכוח, גם אם בשימוש באמצעים חוקיים, עלול להתגלות כבעייתי. העיקר, הוא אומר, הוא לא לנסות לכפות אלא להידבר.

אם יש משהו שיכול לקלקל לו את התוכניות, זה הפחד, הרתיעה, החשש והעקשנות מצד אלה שזוכרים לו את עברו הפלילי, שכלל הרשעה בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. האיש ישב בכלא בגין עבירות לא פשוטות, למרות שמעולם לא קיבל את הרשעתו, וטען כי מדובר ברדיפה פוליטית. טוב יהי אם שוחרי החוק יפנימו אחת ולתמיד שהאיש כבר שילם את חובו ושהגיע הזמן להרפות ממנו.

ויש גם את אלה שלא שוכחים לו את מעורבות היתר בהסכמי אוסלו - החטא הקדמון שמרחף היטב בשמי המחנה הלאומי. בעניין זה טוב יעשה דרעי אם ייתן ביטוי פומבי לרגשותיו בעקבות ההסכם שנכשל, בדיוק כמו שעשה עמיתו הח"כ לשעבר, שלמה בניזרי. כך הוא יזכה לרגעים של חסד וליותר הבנה בציבור הדתי לאומי. אולי אצל ברוך מרזל, מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר הוא יישאר בחזקת פסול, אבל הזרם המרכזי במחנה הלאומי יחבק אותו.

על חטא אחר דרעי עוד לא עשה תשובה. דרעי עודנו מייצג מפלגה עדתית שעם חלוף הזמן רק הולכת ומגדילה את הבדלי הזהויות בין אשכנזים לספרדים ומעצימה את תחושת הקיפוח העדתי. דרעי שמצהיר מעל כל במה על הצורך באחדות העם הוא באופן פרדוקסלי גם האיש שמפלג אותו. אם ברצונו לחזור למרכז הבמה ולהוביל מהלכים, עליו לפעול לאיחוד העדות, הפלגים והמוסדות, ובוודאי לא לתמוך בפילוג, בהפרדה ובגזענות נוסח התשדיר "כוכבית גיור" שהופיע בתעמולת הבחירות של ש"ס, או התבטאותו "רוסים ולבנים" כנגד חברי רשימת ישראל ביתנו.

דרעי אמנם עומד בראש המפלגה הכי סקטוריאלית בישראל, אולם במבחן המציאות, כשפירון ולפיד יחפשו פרטנר מתון ומקובל על הציבור החרדי על מנת לקדם את יוזמותיהם - הם יצטרכו לדבר עם דרעי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ