העובדים החדשים של בנט

אסף רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף רותם

לנפתלי בנט יש רעיון מבריק: חיילי צה"ל יתפעלו את הנמלים, וכך ייעלם איום ההשבתה של הוועד החזק במדינה.

כדי להבין עד כמה זה רעיון נפלא, צריך לפרוט אותו לכמה רמות:

הרמה הראשונה נוגעת לפערים בחברה הישראלית. אם צה"ל הוא כור ההיתוך של החברה, אזי יש לייעד לו את המשימה החשובה של התמודדות עם העוני והפערים שמכתיבים אותו. אלה נובעים בין השאר מהפער מהשכר הממוצע במשק - כ-9,000 שקלים - לבין השכר החציוני, זה שמחצית מהשכירים משתכרים פחות ממנו, שעומד על כ-6,000 שקלים. אצל חיילי הסדיר, בהנחה שכולם מאותו סיווג (קרבי/תומך/מנהלתי), אין אפליה שכזו. לא יעילות ולא כושר התמקחות חשובים, יש רק קו תחתון אחד: כולם משתכרים שכר זהה. בואו נלך על 700 שקלים בחודש. כעת, אם הפיילוט המוצלח בנמלים יתרחב - ואין סיבה שחיילי צה"ל לא יתפעלו גם את חברת החשמל, רשות השידור, הבנקים, הבורסה, בתי החולים ואף הקיוסקים - הרי שכל המשק כולו יעבוד תמורת סכום קבוע (נגיד של 700 שקלים), וכך ישראל תזנק מעלה במדד ג'יני (מדד אי השוויון) ותגיע למקומה הטבעי בראש מדינות ה-OECD, המקום שאותו היא כבר תופסת, אם כי בשיעורי העוני.

זאת ועוד, כאשר המשק כולו עובד בשכר כזה, נוכל לסגור את הגירעון בתוך חודשים ספורים בלבד, והרי לא תהיה שמחה גדולה מזו לחיילים וגם לפועלים המובטלים שיצרו את הגירעון הזה בחמדנותם ובעצלותם.

בנוסף, כאשר חיילי צה"ל נושאים על כתפיהם החסונות את ניהול המשק כולו, שוב לא יוכלו לבוא למערכת הביטחון בדרישה לצמצם את תקציבה, שהרי צמצום תקציבה פירושו צמצום שירותי הבסיס למשק. זאת ועוד, היה והנמלים יהפכו לרווחיים, הרי שנוכל לקחת חלק מהרווחים ובמקום לגלגל אותם לצרכן - כפי שתמיד מתוכנן - נגלגל אותם קודם להגנה על הצרכן, כלומר למערכת הביטחון.

הרמה האחרונה היא זו שקרובה ביותר ללבו של בנט - חיילי צה"ל. השיתוף של חיילי צה"ל - עבדים בכפייה למשך שלוש שנים - כעובדי קבלן בשוק, יכשיר אותם בצורה המיטבית להיצע העבודות שמצפה להם ביום שבו ישתחררו. נכון, חלק ילמדו מקצועות "נחשקים", שבהם מקבלים שכר סביר אבל עובדים לפחות 12 שעות ביום. אבל רובם יקבלו שכר עלוב ויעבדו 12 שעות ביום. ולכן, טוב יהיה לתת להם טעימה ממה שמחכה להם כבר עכשיו, בשלב שבו אסור להם להתמרד לגבי התנאים, כי זה יוציא מהם את העוקץ העתידי.
וזה ימנע עוד מחאות עובדים או מטרדים דומים, ויפנה את בנט, השר לענייני כלכלה, להגשמת החזון שלו ברמה המדינית, שהוא גאוני לא פחות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ