חרדים, הפגינו בעד דו"ח פרי

שחר אילן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחר אילן

לא ברור איזו המלצה של ועדת פרי מרחיקה יותר את השוויון בנטל - והתחרות בין ההמלצות על התואר קשה.

האם זאת ההמלצה שקובעת שחובת השירות תיושם רק ב-2017, כלומר ככל הנראה בתקופה של הממשלה הבאה, שיש לשער כי בה, בניגוד לנוכחית, כן יישבו מפלגות חרדיות שיעצרו את מהלך השוויון בנטל?

האם זאת ההמלצה שתלמידי ישיבות משתמטים ייכלאו ולא יוטלו עליהם סנקציות כלכליות (מעניין מה עבר לחברי ועדת פרי בראש כשהחליטו לעצור אלפי תלמידי ישיבות בשנה - האם הם ראו לנגד עיניהם הסבה של מחנות המעצר המתרוקנים של הפליטים למחנות שיקלטו תלמידי ישיבות? קשה שלא לחשוד שההמלצה הכל כך לא מעשית נועדה בעצם להכשיל את כל המתווה).

או שאולי זאת ההמלצה לגייס את תלמידי הישיבות רק בגיל 21, כאשר חלקם נשואים והיתר על סף חתונה? אולי זאת הקובעת כי 28 אלף תלמידי הישיבות בני ה-22 ומעלה יוכלו לקבל פטור מלא ולצאת לעבודה ללא כל שירות (שם יפה נתנו לזה בדו"ח הוועדה – "ריקון הבריכה". מישהו צריך להסביר לחברי ועדת פרי, ש-28 אלף תלמידי ישיבות זה לא בריכה, אלא אוקיינוס של השתמטות).

ואולי זאת ההמלצה שבני ה-18 עד 22 של היום (יותר מ-20 אלף במספרם) יקבלו כולם פטור כשיגיעו לגיל 24? ועדת פרי קבעה לצה"ל יעדי גיוס די מרשימים לשנים הקרובות. לא ברור כיצד צה"ל יעמוד בהם, לנוכח הפטורים שהיא מעניקה.

ועדת פרי, אם כן, לא מציגה מתווה של שוויון בנטל, אלא מאריכה בפועל את תוקף חוק טל בארבע שנים ודוחה את הבעיה. לכאורה לא היה דבר צפוי יותר. הרי זה מה שעושים בפוליטיקה הישראלית בכל משבר ביחסי דת ומדינה – מקימים ועדה כדי להרוויח זמן, או אם תרצו כדי להפסיד אותו.

אלא שהפעם היתה הזדמנות אמיתית. הציבור הבהיר בבחירות שהוא רוצה שוויון בנטל. אם הממשלה היתה מוכנה ללכת לעימות אמיתי עם ההנהגה החרדית, היה לה גיבוי ציבורי רחב וניתן היה לגייס גם רוב פוליטי. את ההזדמנות ההיסטורית הזאת דו"ח ועדת פרי מאיים לפספס לגמרי. על רקע זה עולה גם השאלה למה החרדים מפגינים נגד הוועדה. הם בהחלט יכולים להפגין בעדה.

המשמעות של כישלון מאבק השוויון בנטל אינה צילום המצב הקיים. היום 14% ממחזור המגויסים הם תלמידי ישיבות שמקבלים דחיית שירות, אבל ב-2025 שיעורם יהיה 25% מהמחזור. כלומר, ככל שיעבור הזמן יהיה לצה"ל קשה יותר למלא את היחידות הקרביות ואת יחידות המודיעין והמחשבים החיוניות כל כך.
אלא שבהחלט ייתכן שמשמעויות הוויתור של ועדת פרי על השוויון בנטל יהיו חמורות עוד יותר. יגיע הרגע שבו צעירים חילונים יעתרו לבג"ץ וידרשו לבטל את גיוס החובה שלהם. זה יעלה את צה"ל על המסלול הישיר לעבר צבא מקצועי. קיים ספק גדול אם צבא כזה אכן מסוגל להגן על ישראל.
אפשרות אחרת עלולה להיות התגברות הדרישה לחלק את ישראל לקנטונים, כדי שמי שלא נושא בנטל לפחות יממן את עצמו. פרידה כזאת בוודאי לא תתרום לחוסן הלאומי וליכולת ההישרדות של ישראל.
אבל ועדת פרי, כך נראה, לא כל כך עסקה בהישרדות ישראל והציונות. הרבה יותר עניינה אותה הישרדות יחסי הליכוד עם שותפיו הטבעיים. וכך בדיוק נראה הדו"ח שלה.
הכותב הוא סמנכ"ל מחקר והסברה של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ