בין "תג מחיר" לעובדיה יוסף

עידית שפרן גיטלמן
עידית שפרן גיטלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידית שפרן גיטלמן
עידית שפרן גיטלמן

שתי כותרות הקשורות במגזר הדתי על זרמיו השונים כיכבו השבוע בחדשות. האחת עסקה באירועי תג מחיר ששוב התגלו במלוא כיעורם, והשנייה, בדברי הביקורת מפי הרב עובדיה יוסף כלפי יו"ר רבני צהר והמועמד למשרת הרב הראשי, הרב דוד סתיו, שכללו את הכינויים: רשע, לא ראוי, חסר יראת שמים.

האירועים מעידים לא רק על מבצעיהם, ואף שלכאורה אין ביניהם קשר אמיתי, התגובות אליהם, וליתר דיוק – העדר התגובות מתוך הציבור הדתי, בכל זאת קושרים בין השניים.

הרבה נכתב כבר על גינויי והעדר גינויי פעולות תג המחיר (מתי כבר אפשר יהיה לכנותם פשוט אירועי טרור יהודי?). נציגי הממסד מתנערים מהן, ובכל פעם נוקטים אמירות כמו "לא זו דרכנו ונפעל למעצר האחראים לדבר" - ובזה פחות או יותר מסתיים העניין. לעתים נעצרים האחראים, לעתים לא – אבל אמירה חד משמעית מפי מחנכי ומייצגי הציבור ממנו יצאו המבצעים, טרם נשמעה. וכך התנהלה גם התגובה לאירועים האחרונים: אלה גונו על ידי ראש הממשלה, וחברי הקואליציה והאופוזיציה, אבל קול רבני ברור האוסר באופן פשוט על פעולות מסוג זה, עדיין נעדר.

לפני כמעט שנה, כתבה כאן קרני אלדד מאמר שבו תמהה מה רוצים ממנה, כאשר מבקשים ממנה לגנות פעולות "תג מחיר", והאם יש בכוחה להשפיע על אותם עשבים שוטים למען יחדלו מפעולות נוראות אלה. החופש הגדול והזמן המועט שהשאיר לה, כתבה אז, לא אפשרו לה אף לכתוב בגנות מעשים אלה, ומכל מקום כאמור, גם לו כתבה, ספק רב אם היה בכך בכדי לשנות. אולי דבריה של אלדד אמנם לא יכלו היו לשנות, אבל גם היא יודעת, שזו תמימות לפקפק בהשפעתם העצומה של הרבנים המחנכים ודבריהם על מבצעי הפעולות. אותו הפה שבהתבטאות אומללה אחת מסוגל לשלוח נערים לשורת מעשים שפלים, יכול גם להורות על הפסקתם לאלתר. לכן, שתיקתם הרחבה בעייתית ומקוממת.

ההתייחסות הציבורית לשורת ההתבטאויות מבית מדרשו של הרב יוסף כלפי הרב סתיו מקוממת לא פחות. נכון, התרגלנו לייחס את אמירותיו של המנהיג הרוחני הנערץ לגילו המתקדם, ואיכשהו נהפכו אלה למושאי בדיחות גם בקרב ערוצי התקשורת הרציניים ביותר. אבל גם כאן אסור לטעות ואסור להיתמם: הרב יוסף רחוק מלהיות ליצן החצר, כזה שהתבטאויותיו מהוות חומר לתכניות סאטירה ולא יותר. לא גילו ולא הנימה הספק רצינית של דבריו מונעים מרבבות חסידיו ליישם את דבריו הלכה למעשה (ראה חתונת בתו של הרב פינטו, לדוגמה, שבה ביזו חסידים את הרב סתיו ומנעו ממנו גישה לבעל השמחה). כל עוד השפעתו על ציבור עצום בגודלו, הינה כפי שהיא, ראוי להתייחס לדבריו ברצינות ובחומרה. אלו אינם סתם דברי חוכא ואיתלולא אלא הנחיות פעולה. ולכן, בעוד שניתן לקבל את לגיטימיות של התנגדות עניינית, חריפה ככל שתהא, למינויו של רב זה או אחר לתפקיד זה או אחר, מלים כה בוטות המופנות כלפי רב מכהן – ראוי שתהיינה מגונות מכל וכל. לא ייתכן שרב במעמדו של הרב יוסף ישתמש בביטויים כה עולבים כלפי רב אחר, והדבר יעבור לסדר היום הציבורי והתורני בשתיקה.

לא צריך לחלץ ממעמקי הטרוויאליות את רצח רבין והאווירה שבה הוצא לפועל, על מנת לזכור את ההשפעה העצומה של מלות רבני העם על מעשי הציבור. מספיק לקרוא חדשות פעם בשבוע; לראיין חיילים יוצאי התנחלויות בדבר פינוי מאחזים; לרחרח בסביבת נציגי ש"ס בשאלות פוליטיות. או סתם לערוך היכרות שטחית עם נציגים מגזריים שונים. "ועשית ככל אשר יורוך" הוא לא סתם ביטוי ריק מתוכן בקרב האדם המאמין. מדובר בצו של ממש לשמוע לדברי חכמים. ככזה יש להתייחס אליו ובו יש להיזכר בפעם הבאה שהוראתם של אותם חכמים מהווה חציית גבול, או כשאנו שואלים את עצמנו מה כבר אפשר לעשות כאשר תלמידיהם פושעים בחסות שתיקתם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ