בחירתו של פרנקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בטורו "פרנקל הביתה" מותח נחמיה שטרסלר ביקורת על המדיניות שהוביל נגיד בנק ישראל היוצא, סטנלי פישר, ומציג תחזית לגבי המדיניות החדשה אותה יוביל יעקב פרנקל. מאחר ששטרסלר אינו טורח לשתף את קוראיו במקורות לתחזית המפורטת אותה הוא מציג בפנינו בביטחון רב, נותר לנו רק לשער כי כעיתונאי אחראי וכסקופר בעל ניסיון - הוא מבסס תחזית זו על תחקיר מעמיק שכלל שיחות רקע עם פרנקל או גורמים המקורבים לו.

בשונה משטרסלר, תומכיו העקביים של פישר רואים אותו כמי שהוביל מדיניות שמנעה את שקיעתה של כלכלת ישראל למיתון ואף חמור מכך לסטגפלציה – מיתון המלווה באינפלציה - מצב עניינים ממנו נחלצה כלכלת ישראל בתכנית הייצוב אותה הגה פישר. פישר עשה זאת על ידי התווית מדיניות שנשענה על שלוש רגליים: הגנה על שער החליפין באמצעות קניית מט"ח ואגירתו; מניעת דיפלציה באמצעות הנהגת שער ריבית אפסי; עידוד הפעילות הכלכלית באמצעות הגדלת חלקה של הממשלה במשק בשיעור העולה על זה הקבוע בכלל ההוצאה תוך העלמת עין מחריגות ממתווה הגרעון הממשלתי.


אחת מתופעות הלוואי של מדיניות זו היא העלייה המטאורית במחירי הדירות, המאיימת על יציבות המשק ומעוררת אי נחת חברתית. גרוע מכך, מדיניות זו מייצרת בועה עכורה בשוק הנדל"ן, שעקב האי יעילות הקיצונית בהקצאת הקרקעות והחידלון התכנוני - קשה מאוד עד בלתי אפשרי לאמוד את גודלה. חשוב לציין שפישר עשה זאת באופן מודע. לטענתו היה עליו לעשות בחירה בין ענף הבנייה התורם 8% ערך עודף לתמ"ג, לבין היצוא (כולל אותן חברות הנהנות מהטבות מס מפליגות) שתורם כ30% לתמ"ג. יתרה מכך, פישר הטיל מפורשות את האשם במצבו העגום של שוק הדיור על מנגנון ההקצאה הממשלתי.


שטרסלר "חוזה" כי פרנקל יחדל מקניית מט"ח. במקום זאת הוא יתמוך בשער החליפין על בסיס המוניטין שלו כאדם העומד במילתו- א-לה פול וולקר ( הנגיד האמריקאי בממשל רייגן). מילתו של פרנקל היא שהוא יתמוך ביציבותו של השקל על ידי העלאת הריבית, אכיפת כלל ההוצאה ועמידה במתווה הגרעון. על דעתו של פישר על מדיניות זו ניתן ללמוד מאמירתו במסיבת הסיום, ש"העולם השתנה מאוד. המשק העולמי השתנה ופרנקל היה פה במציאות שונה. קיינס אמר שכשהמציאות משתנה, המדיניות משתנה" – אמירה אותה חתם בהבעת התקווה שפרנקל יתעשת "ויקבל את ההחלטות המתאימות למציאות הקיימת". אף כי פישר נמנע מלתאר מה יקרה במידה ופרנקל יקבל את ההחלטות הלא מתאימות - הפסקת התמיכה בשער החליפין, העלאת הריבית וצמצום חלקה של הממשלה במשק - הסכנה עליה הוא מצביע ברורה ותוצאותיה ניכרות בארצות שנקטו במדיניות דומה: שקיעתה של הכלכלה במיתון חריף, עלייה דרמטית בשיעור האבטלה, ותרגום האי-נחת החברתית לכדי איום ממשי על יציבות השלטון.


האם ישעה פרנקל לאזהרתו של פישר או שמא ידבוק במדיניות לה מייחל שטרסלר? ימים יגידו.

ד"ר דותן לשם הוא היסטוריון של מחשבה כלכלית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ