לפיד וקלדרון - הסירו את המראות

ספי רכלבסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי רכלבסקי

יש רגעים בחיי אדם שהוא יודע: את הגבול הזה לא אחצה. אסור. אחריו לא אהיה אותו אדם. אם אחצה אותו לא אוכל עוד להתבונן במראה. אפילו לרוב ערלי הלב יש רגע וגבול כזה. לחברי ממשלת ישראל ולחברי הקואליציה שלה – בעיקר מ"התנועה" ומ"יש עתיד" הרגע הזה הגיע. הוא עתה ממש.

המפלגה הקוראת לעצמה "הבית היהודי" רוצה להעמיד כמועמדה למשרת הרב הראשי הספרדי של מדינת ישראל את הרב שמואל אליהו. כן, את רב ההסתה מצפת. את הרב שפסק שאסור להשכיר ולמכור דירות לערבים. את הרב שמסית שנים נגד ערבים ולא-יהודים בכלל, ושבעקבותיו התחוללו פרעות-גזעניות בצפת. את הרב שאירגן את מכתבי הרבנים והרבניות המסיתים. את הרב שמסית נגד יחסי-מין עם ערבים. את הרב שאפילו פרקליטות נרפה ומשותקת מול כוח הדת הכינה נגדו כתב אישום על הסתה לגזענות. את הרב שלעג דרך עלונו ל"מתונים" שיתנגדו למחנות השמדה למי שיוחלט להגדירו "עמלק". כן את הרב הזה. כרב ראשי לישראל.

אולי יפטיר הרב הגזען איזה בדל "הבהרה" שאמור להכשיר את מאות ואלפי מעשי הגזענות שלו כדי שיוכל להיבחר. בהמשך דרך זו רבע התנצלות אינטרסנטית תוכל להכשיר את רוצח ראש הממשלה להיות נשיא ישראל.

לפני מספר שנים הוכנסה מפלגתו-הגזענית של יורג היידר לקואליציה באוסטריה כשותפה זוטרה. העולם רעש. ישראל החזירה את השגריר. המפלגה הוצאה בסוף מהקואליציה. החכמה התועלתית הרגילה אומרת ש"אסור להשוות", אך לפעמים המציאות עוברת כל דמיון.

אז כן, חם כאן. וקיץ. וכל גבול נחצה. וראשי מדינה הולכים לכלא על אונס וגניבה ולעתים גם חוזרים לעמדות. וכן בבית ראש הממשלה גר מי שתיזמר את הפגנות ההסתה של "בדם ואש את רבין נגרש" נגד ראש ממשלה. ושר ביטחון. ביישן ומסמיק. ובתוך ישראל יהודים ולא-יהודים לא יכולים להתחתן. ובבירת ישראל היהודים אזרחים והלא-יהודים לא. וכן, ישראל שהובילה עם שבדיה באי-פערים בעולם עד עליית הליכוד הפכה למובילה בעוני ובפערים בין הלא-מתועשות. ושר אוצר שנבחר על גבי מחאת השוויון שותף למינוי אחרון המילטון פרידמנים והאיין ראנדים בעולם – כנגיד בישראל. כן כל גבול נחצה פה. ועדיין.
לעמרם מצנע, עמיר פרץ וציפי לבני יש מראות בבית. ליאיר לפיד בוודאי יש. הרבה. ולעופר שלח. ולרות קלדרון ולרונן הופמן שהיה בצוות של רבין. לכולם יש מראות. איך יחלפו על פניהן ולו פעם אחת. הם שמחזיקים את הקואליציה הזו. ואנשי יש עתיד הרי גם עשו את ברית האחים והחיבור והחיבוק – הברית שעומדת בבסיס הממשלה – עם המפלגה שמנסה להעמיד כסמל המדינה גזען קיצוני ומסית. איך הם יכולים ? איך?

והרי המפלגה המכונה "הבית היהודי" על כל אנשיה ורבניה היתה חייבת עתה להיות מוקעת ומוחרמת בכל בית. בוודאי בבית המחוקקים. יותר משנעשה עם כהנא שכל חברי הכנסת יצאו מהמליאה כשדיבר. המכונה "הבית היהודי" חייבת להיות מורחקת מיידית מהממשלה ומוקעת לצמיתות.

זו לא פליטת פה. זה אפילו לא רסיס בישבן. זו מהות. אין מקום לגזענות היסטורית מחרידה במשטר המדינה שקמה אחרי הרדיפות הגזעניות האיומות. זה באמת לא ברור שצריך לומר זאת ?

ייתכן שליאיר לפיד אין לב. האמת שמי שציפה מפרזנטור ללב קצת התבלבל. לפרזנטורים של עושקי המונים תמורת מיליונים ככלל אולי אין לב. אבל עד כדי כך ללא לב ?
לפיד נשבע בשם תיקו של אביו. אולי כבר גס לבו אפילו בעובדה שבדיוק מפסיקות ומתפיסות כשל המועדף על שותפיו ו"אחיו היהודים" למשרת הרב הראשי לישראל באה השמדת משפחת אביו. אולי. אבל לבי לא גס. וסבתי האהובה חיצ'ה הלכה לישון כל לילה עם תמונות תמ'לה ושלום וליב'לה הקטן, אחיה האהובים, שנרצחו בידי מפלצת הגזענות. איך אתם לא מתביישים ? איך ?

אחרי שחציתי אפוא את חוכמת ה"לא משווים" הרגילה כי פשוט לא הותרה לי ברירה, יש לי בקשה אישית קטנה מכמה אנשים שאת רובם אני מכיר טוב. בעצם שש מיליון בקשות. מצנע, לבני, פרץ, בוודאי לפיד, שלח, קלדרון והופמן – אם אין בכם כוח לשים גבול ולפרק את ממשלת הגזענות המחרידה, וחייבים אתם להיות משתפי פעולה של מפלגה כזו בשלטון – לפחות תורידו את המראות בבית. לפחות זה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ