הרצועה בעקבות מצרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יושבת לה הפרופסור למדיניות ציבורית קונדוליזה (קונדי) רייס במשרדה המהודר באוניברסיטת סטנפורד היוקרתית ומחככת את ידיה בהנאה גלויה. "אמרתי לכם", היא אומרת לקטני האמונה, שנלוו אליה במסעותיה כמזכירת המדינה האמריקאית במזרח התיכון. "אמרתי לכם שעידן הכוח נעלם וסך כל מגבלותיו גדול מכל מנהיג חזק, יהא זה דיקטטור, שייח של האחים המוסלמים, או מנהיג טרור נוסח החמאס".

רייס היתה נחושה לממש דמוקרטיזציה בעיראק, באפגניסטאן, ואפילו בשטחים, ובתוך כך קראה לבחירות חופשיות בהשתתפות החמאס. בסבב שיחותיה באזורנו בשנת 2005 איחדה רייס אפילו את אריאל שרון עם אבו מאזן, שהתנגד בחריפות לבחירות כאלה בשטחים. "החמאס ינחיל לנו מפלה, ותיאלצו לעבוד מול חאלד משעל", הילך אימים עליה אבו מאזן. "נוכל לחבר רקוויאם לתהליך השלום", התלונן בפניה שרון.

מזכירת המדינה האמינה אז במזרח תיכון חדש, לא כמו זה של שמעון פרס אלא אחר. היא דבקה בגישה שתחייב את בריון הכפר להיכנס למשחק הדמוקרטי. "או שהוא יציית לכללים, או שהוא יירד למחתרת", חזתה קונדי. היא שטחה בפני שני המנהיגים היריבים את משנתה: "אין ספק", אמרה, "שבטווח הקצר ניאלץ להתגונן מפני משברים לא מעטים, ואף יידרשו פעולות נגד קשות", הזהירה," ואולם כדאי ללמוד מן ההיסטוריה. כי לכשיתייצב ממשל החמאס ברצועה, הוא יפנים את מידת אחריותו ויתנהג כמצופה מממשל מסודר".

יש להודות, שבמשך שמונת החודשים האחרונים מנהל החמאס מדיניות אחראית, שקולה וממושמעת. מאז תום מבצע "עמוד ענן" מקיים הארגון את התחייבויותיו למצרים ולישראל: הוא אינו משגר רקטות, ובניגוד ל"הודנות" הקודמות, הוא אף איננו פועל נגד כוחות צה"ל. ועוד, בניגוד לכל התחזיות הוא חדל גם להבריח נשק ותחמושת מסיני לרצועה.

מדינת ישראל מסייעת למעשה לממשל החמאס להתייצב: היא הגדילה את כמויות האספקה לרצועה, לרבות מוצרים שנאסרו בעבר, כגון מלט וברזל. היא הגדילה את טווח השיט לדייגי עזה והעניקה עוד כמה הקלות ברצועה, המכוונות לקדם נורמליזציה.
יש שיאמרו, שלמעשה מאז נובמבר האחרון, ממשל החמאס בעזה מורתע על ידי צה"ל. אחרים יסבירו את התנהגותו בדלילות החמצן הכלכלי, בכספי התמיכה האיראנית שנעלמו ואלה של מדינות המפרץ שפחתו. מתנגדי הארגון, הג'יהאד האיסלאמי והסלפים מצליפים בו על שעִיקֵר את המלה התנגדות מתוך שמו ומסיסמאותיו, והם מכנים את חאלד משעל ואסמעיל הנייה "קבלני הביצוע של ישראל". באחרונה ניסו שני הארגונים הללו להסלים את המצב ברצועה בירי רקטות לעבר ישראל ,וזכו לנחת זרועו של "קבלן הביצוע" באופן שטרם נראה שם.

ההתפתחויות במצרים, השושבינה הישנה-החדשה של החמאס, מוכרחות להוות תמריץ לשינוי ברצועה. אלא שכאן רועם בחסרונו קולו של הציבור ברצועה. זה שסוף סוף חוֹוה מעט שקט ורגיעה, הנהנה מתחילתה של צמיחה, מחייך לנוכח ניסיונות נורמליזציה, רואה שיש גם אפשרויות אחרות מלבד "התנגדות" המובילה לאש ולעשן.

ראוי שתושבי הרצועה ילמדו משכניהם לאביב הערבי וייצאו לרחוב בדרישה מהחמאס לעוד שקט, לעוד צמיחה ולעוד הרבה חופש. מחפשים סיסמה לתהלוכה? "מַשעָל, הַנִייה – נוּרִיד אלחוּרִיֶה". (משעל והנייה – אנו רוצים חופש).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ