דנון ובנט נגד הציונות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאמציו הבלתי נלאים של ג'ון קרי אכן גישרו על הפערים ביחס ל"כרטיס הכניסה" של הצדדים למו"מ, אך הם רחוקים מלשכנע את המתנגדים להסדר קבע ומביאים את ה"יצירתיות" שבעמדותיהם לשיאים חדשים. ראשית, מעניין לראות כיצד תיאוריית "הקווים האדומים" שאלה נופפו בה בימי הסכמי אוסלו, כמו הטיעון בדבר הצורך הביטחוני האנכרוניסטי בבקעת הירדן, התחלפו בתוך שנים ספורות במנטרה הכוזבת של "אין פרטנר". כיום הם מסבירים לעם ישראל, שאפשר שהוא יידרש להכריע במשאל עם על הסדר הקבע, כי כלל "אין צורך" בהסכם עם הפלסטינים, משום שה"עובדות" בשטח מעידות, כי הציונות הכריעה את ההתנגדות הערבית.

שנית, מעניינת הרבה יותר העובדה שבסופו של דבר, רבים בקרבם שותפים לחשש מהאיום שבמאזן הדמוגרפי על משטרה הדמוקרטי וזהותה היהודית של מדינת ישראל. איום זה, שלא נענה מעולם באופן ריאלי בקמפיינים המגוונים של מתנגדי ההסדר, היה ונשאר "עקב אכילס" במשנתם. הגם שהכריזו כי ארץ ישראל הובטחה לעם ישראל על ידי הגבורה עצמה, החששות בקרב החברה היהודית לא נגוזו, אף כי סקרים גילו ש-70% ממנה מאמינים שאנחנו העם הנבחר.

פוליטיקאים כמו דנון, בנט, ארנס, חוטובלי, ריבלין, דיין, אלקין, אלדד, אורלב ואחרים עדיין מנסים להתחמק מההחלטה המחייבת חלוקה. חלוקה שהעולם והתנועה הציונית מאז 1937 תמיד הכריעו לטובתה בשל המאזן הדמוגרפי. לאחרונה הם מנסים "לרבע את המעגל" בשלל הצעות חסרות בסיס מדיני, משפטי, מעשי ומוסרי.

רובם ממהרים להוציא את עזה ותושביה מהמשוואה המדינית והדמוגרפית, ואף להכריז כי עתידם הוא אחד משניים - דחיפה לידיים המצריות שדוחות אותם, או מדינת חמאס עצמאית שבה מתרכזים 1.8 מיליון פלסטינים על שטח שגודלו 1.2% מארץ ישראל. מעניין יהיה לדעת מי יכריז עליה כעל מדינה ומי יכיר בה?

כמעט כולם לא נותנים לעובדות הרשמיות של הלשכות המרכזיות לסטטיסטיקה ומוסדות בינלאומיים לבלבל אותם, והם מפחיתים מיליון איש ממניין הפלסטינים בגדה, כדי להצדיק את סיפוחה. זאת גם אם זה מוביל לצניחה של הרוב היהודי ל-60%, למעמסה כלכלית בלתי אפשרית הנוצרת מאיחוד כלכלות שהפער בתמ"ג לנפש ביניהן עומד על 1:15, ולכך שבעיית הפליטים הלא פתורה תמשיך לבעוט בכוח בתודעה של העולם הערבי והאיסלאמי הגועש.

אחדים ביניהם אכן מכירים את המספרים האמיתיים בשטחי A ו- B, אך מעלימים מחצית מהפלסטינים בשטחי C ודורשים לספח אותם עם נדוניה של כל שטחי C המשתרעים על פני 60% מהגדה. לפי עמדתם הפלסטינים יוכלו לקיים "מדינה" עם 167 אזוריA ו-B נפרדים.

יש ביניהם כאלו המתהדרים בחשיבה "מחוץ לקופסה" ופותרים את הבעיה בקלות רבה בהציעם לפלסטינים אזרחות ירדנית. אחרים פשוט מייחלים ללהט המלחמה כדי שיוכלו לממש את חזונם בדבר "תג מחיר" לאומי, או "נכבה 2" בדמות גירוש המוני פלסטינים מהגדה לירדן.

כולם ביחד מפריחים מספרים מוגזמים של הישראלים ביהודה שומרון ומזרח ירושלים, ומתעלמים מהעובדה שגם אשליה זו אינה יותר מאשר העברה "מכיס לכיס" במאזן הדמוגרפי הכולל בגבולות ארץ ישראל. זאת ועוד, גם מספרים אלו רחוקים מלמנוע את חלוקת הארץ, משום שלמעלה מ-85% מהישראלים החיים מעבר לקו הירוק מתגוררים ב"גושים" המשתרעים על אחוזים ספורים של הגדה. שאר הגדה נהנית מדומיננטיות דמוגרפית, מרחבית וחקלאית מוחלטת של הפלסטינים.

נדמה כי אלו, במקום להתאים את המדיניות למציאות בהתאם למטרה הציונית - מדינה דמוקרטית בעלת רוב יהודי - כפי שנדרש ממנהיגות מפוכחת ואחראית, מדמיינים מציאות שתתאים לאג'נדה שלהם גם אם היא מובילה בסופו של דבר לאובדן המטרה הציונית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ