כדור בראש המפעל הציוני

גדי בלטיאנסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים77
גדי בלטיאנסקי

דני דיין, לשעבר מזכ"ל מועצת יש"ע, מבקש להציג לקוראי הארץ (6.11.13) את המספר המדויק של המתנחלים המתגוררים בשטחים כדי לשכנע שהפינוי הדרוש להשגת הסכם אינו מעשי. ממספר הפלסטינים המתגוררים באותם שטחים, הוא בוחר להתעלם. לאחר כבישים עוקפי כיבוש, חוקים עוקפי בג"ץ ותקציבים עוקפי נהלים, מגיע עכשיו הטיעון החדש, עוקף המציאות.

דיין, ביושר אינטלקטואלי הראוי לשבח, מציין כי אם יהיה אי פעם הסכם קבע ישראלי פלסטיני, הוא יושתת על בסיס יוזמת ז'נבה - מודל שהושג לפני עשור בין בכירים משני הצדדים המתאר את מרחב ההסכמה האפשרי בכל סוגיות הליבה, ההכרה וסופיות הסכסוך - לה הוא מתנגד. על פי המפה המוצעת ביוזמה, יסופחו לישראל שטחים שבהם מתגורר הרוב המכריע של הישראלים החיים מעבר לקו הירוק. הטיעון החדש של המתנחלים (אחרי שלא הצליחו לשכנע את מרבית הציבור בנימוקים ביטחוניים, דתיים ומוסריים) קובע כי ישראל אינה מסוגלת לפנות כ-25,000 בתי אב.

הטיעון הזה בעייתי מכמה בחינות, שלוש מהן בולטות במיוחד:

אם הסכם השלום היחיד הבא בחשבון, לפי דברי דיין עצמו, אינו בר ביצוע בשל הבנייה המרובה בשטחים, הרי זו בעצם הצטרפות לאמירה שההתנחלויות הן מכשול לשלום. במלים אחרות, ראשי המתנחלים אומרים שאם לא היו נבנים בתיהם במקומות שבהם נבנו, היה קל הרבה יותר להגיע להסכם היסטורי - משאת נפשם של רוב הישראלים.
רוב רובם של המתנחלים הם שומרי חוק, ובוודאי יכבדו החלטות ממשלה, כנסת ומשאל עם. מיעוט קיצוני, בחלקו הזוי, עלול לנסות למנוע פינוי כזה בכוח. ייתכן שמדובר במאות בודדות, אולי בכמה אלפים. האם דיין מציע להחזיק בשבעה מיליוני ישראלים החפצים בשלום כבני ערובה של הקומץ הזה?

אם מה שמונע הסכם הוא הקושי בפינוי מתנחלים, הרי לצד השאלה המתבקשת מדוע הבנייה נמשכת, מתעוררת שאלה נוספת: אם מתנחלים יוכלו להישאר בבתיהם כחלק מהמדינה הפלסטינית, האם אז פתרון שתי המדינות יהיה מקובל עליהם? אבו מאזן קיבל פעם את העיקרון הזה, כשהגיע להבנות בלתי רשמיות עם יוסי ביילין באמצע שנות ה-90. הסכם חדש בנוסח דומה, שיאפשר בתנאים מסוימים לאותם מתנחלים שמעדיפים את הארץ על המדינה להישאר במקומותיהם, ישמוט את הקרקע, תרתי משמע, מתחת לטיעון החדש. ואם יוסכם, נניח, שעל כל מתנחל שנשאר ייכנס פליט פלסטיני אחד לישראל, גם אז ידבקו המתנחלים ביצהר ובאיתמר?

מספרם המדויק של המתנחלים חשוב, אך הסיפור המדויק חשוב יותר. דיין מקפיד לציין כי 25,816 מתנחלים מתגוררים במערב השומרון, 10,113 חיים במערב בנימין ו-12,456 בגוש עציון, וכולם יישארו בישראל על פי יוזמת ז'נבה לצד רבים נוספים. אך הנה המספר החשוב באמת, שממנו הוא מתעלם: 2,719,112 פלסטינים המתגוררים בשטחי הגדה המערבית, לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הפלסטינית. גם אם נניח שיש הגזמת מה במספר הזה, כמו ההגזמה במספרים הננקבים על ידי דיין, הרי ששני מיליון וחצי פלסטינים אינם יכולים להיעלם מהמפה, גם אם לא ניתן למצוא אפילו אחד מהם במאמר כזה או אחר.

זה הסיפור האמיתי. מי שטוען שאי אפשר לפנות כ-25,000 בתי אב (מעט יותר מ-100,000 בני אדם), גוזר עלינו לחיות במדינה דו לאומית עם מיליוני יהודים ומיליוני פלסטינים. ברור לכל גם מי יהיה כאן הרוב עוד לפני סוף העשור הנוכחי. אחד מראשי המתנחלים נוהג לומר שהחתונה האמיתית היא בין עם ישראל לארץ ישראל, כשהמדינה היא רק העוזרת. זו השקפה לגיטימית, המונעת משיקולים דתיים והיסטוריים כבדי משקל. מולה עומדת הציונות המציאותית, שמתבססת על זכויות העם היהודי בארץ ישראל, אך מבינה גם שיש כאן עם נוסף, אף הוא בעל זכויות לאומיות. התיאוריה של עם ללא ארץ החוזר לארץ ללא עם התבררה בחלוף השנים כמנותקת מהמציאות. יש כאן שני עמים, והשאלה היחידה היא אם יחיו במדינה אחת או שתיים.

ההכרעה הזאת, בין חלוקת הארץ לאיבוד המדינה היהודית שנתניהו כה רוצה את ההכרה הפלסטינית בה, עומדת לפתחו של ראש הממשלה ולפתחם של כל אזרחי ישראל. התרברבות המתנחלים ביכולתם לסכל כל הסדר, עלולה להיות ירייה ברגל של עצמם, בקרב על דעת הקהל. כניעת הממשלה לטיעון הזה כבר עלולה להיות כדור בראשו של המפעל הציוני.

גדי בלטיאנסקי הוא מנכ"ל יוזמת ז'נבה

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ