ליאור אלפנט

"הארץ" שלום, קוראים לי ליאור, ואני לסבית פמיניסטית ישראלית אשכנזיה. לאחרונה אני נתקלת בשאלות מייסרות למדיי ובראשן כיצד לנהל את המאבק הפמינסטי והקווירי שלי בצורה הנכונה, וכיצד אוכל לרתום אנשים נוספים אליו. אשמח לכל עזרה ועצה, בוודאי כזו שמגיעה מעמדה למודת ניסיון כגון הפטריארכיה.

אז זהו, שלא תודה.

"סערה זוטא" מכנה רוית הכט את הרגשות העזים המסעירים את הרשת ומחוצה לה בעקבות סצנות המין המפורשות והגרפיות בסרט "כחול הוא הצבע העמוק ביותר". כבר בביטוי זה מבצעת הכט מחיקה וביטול רגשות שעולים בקבוצות שונות באוכלוסייה בעקבות הצפייה בו. היא ממשיכה לעשות זאת כאשר היא מכנה את הביקורת הפמיניסטית המוחה כנגד הייצוג הנשי-לסבי על המסך - בעיקר בסצינות המין, שמזכירות לטענת המבקרות סרטי פורנו - "מכבש פסוודו-פמינסטי היורה באוטומטית תחמושת פלקטית תחת הכותרת "שנאת נשים"". בתור מי שכתבה על הסרט ועל סצינות המין בו, והרגישה בעקבות הצפייה מוטרדת מינית (ואף מטרידה מינית), אני לא חושבת שהביקורת, לא רק זו שלי, היא פלקטית או אוטומטית. אני חושבת שהביקורת עולה מתוך תחושת עוול אמיתית שקיימת בקבוצות מוחלשות, שחשות כי הייצוג על המסכים אינו מבטא אותן נכונה.

כאשר הכט מתבטאת בצורה כזו היא משטיחה ומשתיקה את הביקורת המוצדקת היוצאת כנגד הסרט, ומרדדת אותה למשפט: "גבר סטרייט לא יכול לעשות סרט על לסביות" (גם מבקרי קולנוע אחרים חטאו בהשטחה זו). זו אינה הביקורת העולה מהשיח הפמינסטי, אלא סוג של פירוש שלה, המשקף שיח מתנשא ופטריארכלי, שאינו מנסה כלל להבין את מהות הביקורת המושמעת. ברור לחלוטין שבעולמינו גברים עושים סרטים על נשים, נשים עושות סרטים על גברים, הטרוסקסואלים עושים סרטים על להטב"קים וכן הלאה, וברור שזה בסדר גמור. אף אחת לא חושבת שישי פסול בכך. הטענות כנגד הסרט הן עמוקות יותר, ונובעות בבסיסן מהעובדה שאנו חייבות לצאת כנגד ייצוגים שאנו מרגישות שנמצאים בעוכרינו.

אך הכט לא רק משטיחה את הביקורת, אלא ממשיכה ואומרת כי לדעתה לא זו הדרך לרתום אנשים למאבק המוצדק. אם להשתמש בטרמינולוגיה של הכט, אני מרגישה שהיא זו שהפכה להיות עבד של האג'נדה – לא זו הפמיניסטית אלא הפטריארכלית. במקום להבין על מה המאבק, העמדה הפטריארכלית יוצאת כנגד הנאבקות ומוחקת אותן. בנוסף לכך, בעמדה זו טוענת הכט שהיא יודעת טוב יותר מאחרים כיצד לנהל את מאבקיהם ה"כה מוצדקים", ומציבה אותם בעולם ערכי ותחרותי של "טוב/לא טוב".

"בואי, לסבית מסכנה, תני לעזור לך לנסח את הדברים שלך טוב יותר" אומרת הכט. ואולי, לדעתה, אני בכלל צריכה להגיד תודה שיש ייצוג של לסביות על המסך? הרי ברור שההגמוניה הייתה מעדיפה שאבלע את מה שנותנים לי בלי לשאול שאלות. באמת תודה לממסד, שמאפשר לי לראות גופות עירומים של נשים המבצעים אקטים מיניים שמוחקים את אישיותן בחסות "קולנוע ריאליסטי". ותודה גדולה אף יותר לפסטיבל קאן, הנותן לבמאי ולשחקניות את הפרס הגדול, בזמן שהוא מדיר כבר שנים בימאיות מהתחרות הראשית.

אני שמחה (באמת) שהכט מצאה את עצמה על המסך, ואני חושבת שנשים רבות שותפות לתחושתה. אבל אני חושבת שמי ששותפים/ות לתחושתה הם א/נשים המחפשים/ות פגמים במאבק הפמיניסטי, ויתרה מזאת,  מפחדים/ות פחד עמוק מהמילה "פמיניזם", ובעיקר מהמילה "מאבק".

בפעם אחרונה שבדקתי, הפמיניזם עדיין לא שלט בשיח, ואין ספק שהכט צודקת כאשר היא אומרת שהמאבק הזה, יחד עם המאבק הלהטבק"י (ה"ק" היא תוספת המייצגת את הקווירים/ות, שנמחקת כבר שנים מהשיח, ולא רק אצל הכט), הפלסטיני, המזרחי והחברתי זקוקים לאנשים. אך כאשר הכט מציינת את כל המאבקים באותה נשימה, היא למעשה מוחקת את ההבדלים ביניהם, ובכך גם מוחקת אותם.

בימים אלו נותות הרשת אפשרות מדהימה לא-נשים מכל הקבוצות והמגזרים להשמיע את קולם גם אם הוא לא מנוסח אקדמית, גם אם יש בו שגיאות כתיב, גם אם הוא נראה לאחרים כמו גיבוב חסר פשר. אבל המאבק הזה הוא בשפה שלנו, הוא יוצא מהלב, והוא מלא ברגש. הוא בטח לא סינתטי ואוטומטי, כפי שהכט טוענת. הוא קיים כי דברים באמת צריכים להשתנות, וכי אם נפסיק להיאבק ולבקר, אין סיכוי שהשינוי הזה יבוא.

ליאור אלפנט היא המנהלת האומנותית של פסטיבל הקולנוע "לסבית קטלנית", מבקרת קולנוע באתר "רוזבאד" וממקימות בלוג הקולנוע "המבקרות"


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ