בנט, גם ההומואים אחים

עידית שפרן גיטלמן
עידית שפרן גיטלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידית שפרן גיטלמן
עידית שפרן גיטלמן

בהמשך לסערת נקודות הזיכוי מהשבוע שעבר, גם השבוע התברר כי הבית היהודי ממשיכה לרכז את מאמציה בהדיפת הצעות חוק למניעת אפליה של הומוסקסואלים ולסביות וקידום מעמדם השוויוני. למרבה האבסורד, מה שעומד בבסיס ההתנגדות איננו התנגדות לאפליה, אלא הפחד מהכרה.

בשבוע שעבר הפילה הבית היהודי הצעת חוק להשוואת נקודות זיכוי בעבור ילדים בין הורים הטרוסקסואליים להורים בני אותו המין, לא לפני שניסתה, בעיקר בשל הלחץ הציבורי הכבד שהופעל עליה, לגבש הצעות פשרה: מניעת אפליה, בתמורה למניעת הכרה. כך, למשל, הדגישה יו"ר סיעת הבית היהודי, איילת שקד, כי הווטו שהטילה על הצעת החוק אינו מהווה התנגדות עקרונית להטבה, אלא לאזכור של זוגות חד מיניים בלשון החוק, מה שיוביל בסופו של דבר לנישואים חד מיניים בישראל והכרה בהם. במקום הכרה בעייתית, מסבירים ראשי הבית היהודי, יש לפעול לפתרונות מעשיים לתיקון האפליה.

רואים? שום דבר אישי. אפילו לשקד יש חברים בקהילה (כך על פי הצהרתה).
לכאורה זהו אכן פתרון מצוין. כולם אמורים להיות מרוצים. ההומואים יקבלו את ההטבה המבוקשת, ומנגד - קיומם לא יוזכר ולא יערער את זהות העם היהודי. הרי זה בדיוק מה שמעניין את אלפי הבוחרים שהעשירו את בית היהודי ב-12 מנדטים. עיזבו אתכם מציונות ואחדות ורעות. אמרנו אחים, לא דיברנו על אחים חורגים.

לא ברור אם העדר החרדים מהממשלה הוא שמביא את הבית היהודי ואנשיה לקבל עליהם את תפקיד שומרי הסף של ברית הדת והמדינה - על הדבש ובעיקר העוקץ הנגזרים ממנה - או שבאמת הפחד משינוי הסטטוס קוו הוא מאבני היסוד של המפלגה. כך או כך, ההתנגדות המקורית והצעות הפשרה הן בבחינת הוספת חטא על פשע.

מנהיג המפלגה, נפתלי בנט, הסביר הבוקר בראיון עמו, כי מדובר בנושא מורכב ורגיש וכי מדינות רבות בעולם המערבי אינן מכירות בנישואין של זוגות חד מיניים. נכון. הנושא אכן מורכב. זאת ועוד, גם אם זוגות חד מיניים יוכרו ביתר מדינות המערב, הם לעולם לא יוכרו בישראל כזוגות נשואים כדת וכדין. מפני שמדובר בסתירה פנימית: ההלכה אוסרת על נישואים מסוג זה, וטעמיה עמה. אבל ההתנגדות להכיר בכך שזוגות כאלה הם עובדה מוגמרת, לא רק פוגעת בכבוד של בני הזוג, אלא פוגעת פגיעה אנושה במתנגדים עצמם. היא בוודאי רחוקה מלחבב את תורת ישראל על העם ולקרב את לבם – אחת המשימות המרכזיות של בנט, כפי שהצהיר עליהן בקמפיין המוצלח שלו. היא גם צעד נוסף בדרך לנתק מוחלט בין המחנה הדתי לאומי לכלל הציבור.

העניין הזה מזכיר במשהו את שאירע בתחום הכשרות בישראל. צריך אולי להתאמץ כדי להיזכר, אבל פעם "מאכלות אסורים" לא נמכרו כאן בחופשיות הנהוגה כיום, וחמץ בפסח לא היה אסור רק על פי החוק. העובדה שאנשי הרבנות סירבו להפריד בין הלכות כשרות להלכות שבת, והתנו מתן תעודת כשרות בסגירת בית העסק בשבת, הובילה את בעלי העסקים למסקנה המתבקשת, ולפיה אם גם כך לא יאכלו אצלם שומרי כשרות, כבר עדיף להם לחגוג כל הדרך עד לבייקון. נכון, גם במקרה זה יש סברות הלכתיות בבסיס ההתעקשות, וגם כאן היה חשש מהכשרת השרץ. אך המחיר של חוסר הבנת המציאות הוא, שכיום השרץ מוגש לכל המעוניין, כולל במקומות שהיו שמחים להגיש אוכל כשר, לו היו מפיקים מכך תועלת.

הנטיות המיניות של אזרחי ישראל כבר מזמן אינן בנות ערובה בידי אנשי הממסד הרבני. אל בני המגזר הלהט"בים, שרבים מהם מנסים בגלוי לשלב בין נטייתם המינית לאורח חייהם הדתי, מצטרפת מציאות, שבה בכל גן ילדים לומדים על סוגים שונים של משפחות. לכן הפחד מעצם ההכרה בזוגות חד מיניים ממוקם במקום כלשהו בציר שבין מגוחך לנבער. כמו בעניין הכשרות גם בעניין הזוגות החד מיניים – אין צורך להכפיף את תורת ישראל בניגוד לציווייה כדי ליישר קו עם מציאות קיימת, אך יש למצוא פתרונות שישמרו על עקרונות הדת, ומנגד יכירו בעובדות הקיימות. פשוט זה לא יהיה, אולם על בנט וחבריו להבין כי זה בלתי נמנע.

עד שזה יקרה, את המלחמות על הזהות היהודית של המדינה כדאי - בפרט למי שרואה בכך את משימתו העליונה - לנהל ברגישות ובטעם. שאם לא כן, המס על מלחמה כזאת עלול להיות גבוה מחצי נקודת זכות, והתבוסה – ודאית.

הכותבת היא דוקטורנטית לפילוסופיית המשפט בת הציבור הדתי-לאומי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ