התמיכה השקטה "בתג מחיר"

יריב אופנהיימר
יריב אופנהיימר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יריב אופנהיימר
יריב אופנהיימר

"יש לשרש את תופעת 'תג מחיר'. נמאס מהמטומטמים שחושבים שארץ ישראל נקנית בנבוט". כך הגיב יו"ר מועצת יש"ע נגד אנשי "תג מחיר" שניסו כהרגלם לעשות שפטים בתושבי הכפר הפלסטיני קוסרא. דני דיין מבקש להתנער "מתג מחיר" אבל להתנער גם מהאחריות שלו והנהגת המתנחלים ליציר כפיהם, נוער הגבעות. גם אם הנהגת המתנחלים הממוסדת מתביישת, מתנגדת, ומוקיעה את תופעת "תג מחיר", אין הם יכולים להתחמק מהשאלה כיצד צמחה קבוצה כה גדולה ודומיננטית בערוגת ההתנחלויות והאם תופעת "תג מחיר" מייצגת עשבים שוטים או שהיא תוצר של אידיאולוגיה הדוגלת בשלטון המתנחלים על הארץ.

מי שגדל בהתנחלויות האידיאולוגיות ברחבי הגדה, יתחנך על פי רוב במסגרות הומוגניות של מערכת החינוך הציונית-הדתית, המדגישה מדי יום את הזכויות הבלעדיות של העם היהודי על כל חלקי הארץ, גם אם הדבר בא על חשבון הפלסטינים ומנוגד לכל עיקרון דמוקרטי בסיסי. לכך יש להוסיף את העיתונות הימנית, הרבנים ופסקי ההלכה המתסיסים את השטח ומעניקים גיבוי לפעולות איבה ונקם.

חייו של מי שנולד לתוך מפעל ההתנחלויות יתבססו על תפישת עולם, הדוגלת בעליונות המתנחלים על הפלסטינים ובהיותם "אדוני הארץ". נסיעה יום-יומית ברחבי השטחים רק מדגישה את המצב החוקי הקיים, המתנחלים הם אזרחים ישראלים שווי זכויות וחופשיים ואילו הפלסטינים נתינים של השלטון הצבאי הישראלי וחיים תחת מרותו של הצבא הישראלי. אין בוקר שבו לא ניתן לראות בצדי הדרך פלסטינים מעוכבים, ישובים לצד המחסומים וממתינים שעות לתורם במעברים. רק בתוך הערים והכפרים, בשטחי A יכולים הפלסטינים לנהל את ענייניהם, אך ברגע שעליהם לצאת מהכפר, הם שוב חוזרים להיות נתונים לחסדי הצבא והמתנחלים. המציאות הזאת היא הקרקע עליה גדלים דורות של מתנחלים הרגילים להתבונן על הפלסטינים מלמעלה למטה.

דני דיין מעולם לא הצטרך לאחוז בנבוט או באלה על מנת לקבוע עובדות בשטח. לדני דיין ולמועצת יש"ע יש את הממשלה אשר מורה לצבא לאבטח, ומממנת בעצמה בנייה של מאחזים בלתי חוקיים והרחבה של התנחלויות, לא אחת על אדמה פלסטינית פרטית. חבריו של דיין במפלגת השלטון הם גם אלו שיפעלו לאחר מכן בדיעבד להכשרת המקום ולביסוסו כהתנחלות של קבע, אם לא יעשו כן, יתנקם בהם הדבר בפריימריז הקרובים.

נערי הגבעות בסך הכל למדו את "השיטה" והפנימו היטב את הערכים והנורמות שעל פיה היא עובדת. גם הם רוצים לפרוץ דרכים, להשתלט על אדמות ולקבוע עובדות בשטח, אך בניגוד למועצת יש"ע הפועלת "בנימוס" ומגייסת לצרכיה את הממשלה וזרועותיה, אנשי "תג מחיר" לא מצייתים לכללי "הפוליטקלי קורקט" ומיישמים באופן בוטה וברור את אידיאולוגיית "אדוני הארץ".

עד עכשיו ידם הייתה על העליונה ובמקומות כמו אש-קודש, עדי עד וגבעות יצהר, הצליחו אנשי "תג מחיר" להשתלט בכח על עוד אדמות חקלאיות, להקים עוד מאחזים ולנשל פלסטינים מאדמתם. הנהגת מועצת יש"ע נותנת את הסכמתה שבשתיקה לכך, מממנת ומסייעת למאחזים לגדול ולהתפתח ורק במקרים חמורים וקיצוניים של פעולות אלימות מגלגלת עיניים ויוצאת לכמה דקות נגד התופעה.

יש להוקיע את אנשי "תג מחיר", וטוב עשה דיין שפרסם את הצהרתו, אך זו לבדה לא תמגר את התופעה כולה. כל עוד ישראל תמשיך לאחוז בשטחים וליישם הלכה למעשה משטר כיבוש, נערי הגבעות ימשיכו ליהנות מרוח גבית ומתחושה כי הם בעלי זכויות יתר והכוח נמצא בידיהם. אנשי אש-קודש בוודאי מרוצים מכך שבשנה האחרונה התרחב המאחז וגם כיום מתבצעות במקום עבודות בנייה והרחבה. יד אחת זורעת ועודרת את ערוגות הפרא ויד שנייה מגנה ומוקיעה את התנהגותם כזאת נחשפת לעיני כל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ