שחק אותה שוב, בוגי

דן כ"ץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן כ"ץ

שוב ושוב נוכחים אנו לגלות שרוממות המשרה אינה מעידה בהכרח על כושרו השכלי של האוחז בה. ההתבטאויות האומללות עוברות בסך, ואין זה משנה כלל לאיזה צד במפה הפוליטית משויך הדובר. החל בג'וקים מסוממים (רפול), ושבירת עצמות ופרופלורים (רבין), עבור דרך התנדבויות לארגוני טרור פלסטינים (ברק) ומכות קלות בכנף (חלוץ), וכלה בהצעת מועמדים לפרס נובל ומשיחת משיחים (יעלון) - נדמה כי אם אמרת איזה דבר שטות מתחכם בדלתיים סגורות או בפני ח' פלוגתית, אז בטח היית פעם ראש המטה הכללי של צבא ההגנה לישראל.

דין התבטאות לפני כמה עשורים אינו כדין התבטאות בימינו, כשהמלה פושטת לה כאש בשדה קוצים, ומה שנאמר בחדרי חדרים בבוקר כבר מרוח על כל כותרת ראשית ברשת עד הצהריים. עוד לפני שהספקת לומר "יומן הערב של קול ישראל", כבר יש לך משבר דיפלומטי, ולפני השקיעה כבר אין לך גלגלים ספייר ל-F-16. בכל מקרה, דין ג'וק מסומם, נפולת נמושתית או פרופלור מסתובב אינו כדין שר החוץ האמריקאי. ופה בדיוק קבור הכלב בסיפורי בוגי. כאשר שר הביטחון (שביום מן הימים עוד עלול להיות ראש הממשלה) מתבטא באופן מטופש וחסר אחריות כלפי שר חוץ (שביום מן הימים עוד עשוי להיות נשיא ארה"ב) מדובר בפשלה איומה.

אז הנה מקבץ מסקנות על אופיו והתנהגותו של שר הביטחון לאור התבטאותו האחרונה:

1. הוא חשדן באופן לא פרופורציונלי. אין בכך כל רע. בכל זאת מדובר בשר הביטחון ועליו להרים כל אבן, להתכונן לכל הפתעה. אולי גם ג'ון קרי חולם להיות יום אחד נער פלסטיני ולהצטרף לארגון טרור.

2. הוא לא חכם במיוחד ואינו לומד מטעויות. אחרי שחווה על בשרו כרמטכ"ל את תוצאות העימות עם בעלי הכוח (מופז ושרון, שר הביטחון וראש הממשלה), יעלון מתעקש לחזור על אותה הטעות. קרי הוא בכיר בממשל האמריקאי. ארה"ב מוכרת לנו מטוסים ומקפידה להעלים עין מהבנייה בהתנחלויות. נתניהו (החש מאוים מהפופולריות הגואה של יעלון - אנחנו הרי מכירים את המטריה) רק מחכה להתבטאויות שכאלה כדי שיהיה לו מה למכור לאמריקאים בפעם הבאה שהחרב המקצצת תונף אל על, וכך יהרוג שתי ציפורים באבן אחת. הסקרים, יגלה בוגי, הרבה פחות מחמיאים כח"כ מן המניין.

3. יוצא מזה שהוא גם לא טקטיקן מי יודע מה, גם אינו מיטיב לברור את יריביו ואף מקפיד להתקוטט עם ילדים גדולים ממנו. לא מחמאה גדולה לשר ביטחון, ולא נחמה גדולה לאזרחי וחיילי מדינת ישראל.

4. הוא לא יודע איפה הוא חי. אמרת "לא לייחוס ולא לציטוט". אז אמרת. מה אתה, ילד?

5. יעלון שובר את העיקרון הפיטרי הקובע, כי עובד בארגון יקודם כל עוד הוא מבצע בהצלחה את משימותיו, אך את תפקידו הסופי יימלא בחוסר כישרון ויכולת - ובו יתקבע. לאור תפקודו של צה"ל במלחמת לבנון השנייה (שפרצה כשנה לאחר סיום כהונתו של יעלון כרמטכ"ל), ומאחר שכיום יעלון הוא שר ביטחון הלוקה בהבנת חוקי ביטחון שדה, ניתן לקבוע בוודאות כי יעלון התקדם שני שלבים מעבר ליכולתו. תפקיד סגן הרמטכ"ל היה תפור עליו בול. אז אולי בכל זאת יש בו משהו?

6. איחלתי לחייל בהצלחה בהמשך דרכו.

אמר פעם מי שאמר, שבקריה צריך להסתובב עם נעליים גבוהות "בגלל הנחשים שיש שם". נוותר הפעם על הבאת גאולה לעולם. הבאת הדברים בשם אומרם רק ילבינו פני אומרם נוכח אמירתו האחרונה. אלא שלדברים יש תוקף כלשהו, ואולי כדאי לשר החוץ האמריקאי לאמץ עצת גנרל המרסס מלים נוכח שועי עולם כמו היו קליעים בגופתו המסוננת של רב מחבלים. אם כן, בביקורך הבא, ג'וני בוי, נעל את מגפי הבוקרים פן יכישך פיו המשתלח של הנפתל התורן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ