הפתרון לליבה - חינוך ממלכתי חרדי

לטם פרי חזן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לטם פרי חזן

בשבוע שעבר דחה בג"ץ, ברוב של שבעה שופטים מול שניים, עתירה נגד חוק מוסדות חינוך תרבותיים ייחודיים, הפוטר ישיבות קטנות (ישיבות חרדיות לגיל תיכון) מלימודי ליבה. נשיא בית המשפט, אשר גרוניס, והשופטת אסתר חיות ציינו שאין בכלל תוכנית לימודי ליבה לגיל זה, שנועדה לאוכלוסייה החרדית. עובדה זו היא תעודת עניות למשרד החינוך. מדיניותו בנוגע לחינוך החרדי עמומה ואקראית, ובאופן פרדוקסלי, אותה עמימות היא שגרמה לבית המשפט לדחות את העתירה, בהעדר תשתית עובדתית שאיפשרה להבין מהי "תוכנית הליבה" שאי־יישומה פוגע בזכות החוקתית לחינוך.

לכך יש להוסיף, כי תחולת חוק מוסדות חינוך תרבותיים ייחודיים מוגבלת אמנם לשנות לימוד בודדות, אולם בפועל הפגיעה בזכות לחינוך מתחילה שנים קודם לכן, בחינוך החרדי היסודי לבנים. כמו כן, בניגוד למה שכתבו חלק משופטי הרוב, לרוב ההורים החרדים אין אלטרנטיבה ממשית לישיבות הקטנות. במקום שהמדינה תקים ותתקצב ישיבות חרדיות המשלבות לימודי קודש ולימודי חול, מקימי ישיבות כאלו נאבקים על קיומן. מדיניות החינוך מחזקת אפוא את הכוחות השמרניים במקום לתת מענה להעדפות המשתנות של חלקים הולכים וגדלים מהקהילה החרדית.

מדור הזירה

סביר להניח שגם אם דעתם של שופטי המיעוט, עדנה ארבל וסלים ג'ובראן, כי החוק שפוטר בתי ספר מלימודי ליבה אינו עולה בקנה אחד עם הזכות לחינוך, היתה דעת רוב, הדבר לא היה מביא לשינוי המציאות בבתי הספר החרדיים. השופטים יודעים זאת היטב, לאחר כ–15 שנים שבהן נדונה סוגיית לימודי הליבה שוב ושוב בבג"ץ. ייתכן שהידיעה הזאת הקלה על שופטי הרוב, שרובם שבעי קרבות תרבותיים עם הקהילה החרדית. "לא על בית משפט זה המלאכה להוציא לחברה הישראלית את הערמונים מהאש בסוגיה הרגישה והנפיצה של החינוך במגזר החרדי", ציין השופט יצחק עמית.

הפתרון לפגיעה המתמשכת בזכותם לחינוך של התלמידים החרדים מצוי במישור הפוליטי: הקמת זרם חינוך ממלכתי חרדי, שיהווה אלטרנטיבה למעוניינים במוסדות חינוך שמלמדים ליבה, אינם גובים תשלומים כראות עיניהם ואינם ממיינים תלמידים בכוחנות. "יש עתיד" הבטיחה במצעה זרם חינוך ממלכתי חרדי. נותר רק לקוות שבקרוב הורים חרדים אכן יוכלו לבחור האם וכיצד יממשו ילדיהם את זכותם לחינוך.

ד"ר פרי־חזן היא ראש המגמה לניהול מערכות חינוך בפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה, ומחברת הספר "החינוך החרדי בישראל: בין משפט, תרבות ופוליטיקה"

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ