על מי ההסתדרות מגינה (ועל מי לא)

נעמי שפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעמי שפר

עובדי הדואר המתמוטט קיבלו תמיכה מלאה מההסתדרות במהלך שביתתם, כל זאת למרות שאבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות, ידע שהדואר יתמוטט ללא שינויים מבניים, כי הוא מיושן, לא יעיל, לא גמיש, והשירות שניתן בו לציבור לקוי. רפורמה עמוקה היתה יכולה להציל את חברת הדואר, ולשפר את השירות החשוב שלה לכלל האוכלוסייה, כולל לחברי ההסתדרות.

אך במקום לקדם שינויים בארגון ולשמור על מעמדו לטובת כלל האוכלוסייה בארץ, ולטובת העובדים בו, ניסנקורן הוביל שירותים חיוניים ל"שביתות הזדהות" עם עובדי הדואר. שביתות אלה פגעו בתפקוד המשק ובעיקר באזרחים, אך למי איכפת? ספק אם העובדים עצמם בשירותים אלה אכן הזדהו עם עובדי הדואר. נראה כי פרט לחברי הוועד, שקיבלו הוראות מההסתדרות וחששו לא להיענות, איש מהעובדים בארגונים לא נשאל לדעתו.

לא תמיד ההסתדרות מפגינה אומץ ומהירות מרשימים כל כך. לשם השוואה כדאי להיזכר בשביתת העובדים הסוציאליים במארס 2011. הם דרשו תוספות שכר, אולם ביקשו גם לאפשר להם לשפר את השירות המקצועי שהם נותנים. גם הם עובדים חיוניים לאוכלוסייה רחבה, ההולכת לצערנו  וגדלה, אולם אין לה קול ציבורי ולא היו לה תומכים בהנהלת ההסתדרות. שביתת העובדים הסוציאליים פרצה בגין מחסור חמור בעובדים, שהוביל לעומס עבודה בלתי אפשרי, ושפגע בסופו של דבר באוכלוסיות החלשות ביותר בחברה. קבוצה משמעותית של עובדים סוציאליים, בעיקר עובדות סוציאליות, קיבלו שכר מינימום וחלקם גם השלמת הכנסה. לכולן ולכולם תואר ראשון באוניברסיטה, ולחלקם גם תואר שני. אבל ליו"ר ההסתדרות אז, עופר עיני, לא היה איכפת. הוא לא הפעיל לחץ של השבתת שירותים חיוניים.

מושפלים וחפויי ראש חזרו העובדים הסוציאליים לעבודתם אחרי 23 ימים, יותר בגין אחריותם המקצועית למטופלים מאשר בגין התוספות המבישות שקיבלו לשכרם הנמוך. במשך ימי שביתתם של העובדים הסוציאליים, עובדי שדות התעופה המשיכו לעבוד כרגיל, כך גם עובדי הדואר, משרדי הממשלה ובתי המשפט, כי למי איכפת מהעובדים הסוציאליים פרט למקבלי השירות. ואלו חלשים מכדי שמישהו יתאמץ בשבילם.    

ובחזרה לדואר: לאחר שבועות של עיצומים במשק שפגעו בשירותים חיוניים, התקבלה החלטה על הרפורמה בדואר, באישור ההסתדרות וועד עובדי הדואר. הרפורמה, בשינויים הנדרשים, כולל הקטנת מספר המפוטרים, תצא לדרך וכולם מרוצים. שר התקשורת הצהיר על שביעות רצונו, יו"ר הוועד סיכם: "מהיום יש לנו תקווה לשינוי", וניסנקורן הודה בשם העובדים לכל מי שתמך בהם. ניסנקורן עצמו  אמר: "הצלנו את חברת הדואר", והוסיף, "עובדים הם לא חלקי חילוף, וזהו חלק ממאבקנו העקרוני על החזרת כבודם האנושי של העובדים בישראל".

ובכן מר ניסנקורן, העובדים הסוציאליים, גם אלו בתמיכת ההסתדרות, עדיין מועסקים בהעסקה פוגענית, שאינה משקפת את השכלתם, עבודתם ואחריותם, וכבודם המקצועי והאנושי נרמס. ההסתדרות היא זו שלא עמדה לצדם ולא נתנה להם תקווה לשינוי, כמו לעובדי הדואר.

הכותבת היא עובדת סוציאלית

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ