תורידו את הידיים מהילדים שלי

נעמי דרום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעמי דרום

אתמול התבשרנו מעל דפי עיתון זה, על תוכנית חדשה שהשר שי פירון מתעתד להנהיג במערכת החינוך. כאם לילד בכיתה ב' ולעוד שני ילדים שיגיעו לבית ספר בשנים הקרובות, שמחתי מאוד. הנחתי שהכוונה היא לשפר את החינוך למתמטיקה ולמדעים בארץ, שמותיר את ישראל באופן עקבי מתחת לממוצע ה-OECD: אולי ליישם סוף סוף את תכנית התקצוב הדיפרנציאלית לצמצום הפערים החברתיים, או שאולי מדובר בהפגנת אומץ מצד פירון, שיודיע על סוף הכניעה המבישה לאיגודים המקצועיים, ועל צמצום מספרם השערורייתי של ימי חופשה במערכת החינוך. 

אך לרב פירון יש תוכניות אחרות לילדים שלי. נדמה כי רק דבר אחד מטריד אותו באמת, באופן עקבי, מתחילת כהונתו: זהותם הישראלית והיהודית. לשם כך הודיע פירון על עוד מקצוע שיוקדש לנושא, שההשראה לו היא "חזון ההתחדשות היהודית במערכת החינוך". בשלב זה – לאחר לימודי התנ"ך, מורשת ישראל, בנות השירות שמתנדבות בבתי ספר, העמותות האורתודוקסיות שנכנסות אליו באין מפריע ותוכניות כגון "מסע ישראלי" שהמשרד מקדם ושהדגש שלהן אתנוצנטרי ודתי – אני מגדירה את ניסיונו של פירון לדחוף לגרונם של ילדי עוד תכנים יהודיים ככפייה דתית. לא אכפת לי שהעמותות שיפעילו את התוכנית (כי המשרד, כמובן, אינו מסוגל להפעיל אותה בעצמו) יוגדרו כ"פלורליסטיות". גם התכנים הפלורליסטיים בתחום היהדות אינם עולים בקנה אחד עם אמונותי, וזכותי היא לחנך את ילדי לאור אמונותי, ולא על בסיס אמונותיו של כבוד השר פירון. פירון מדגים שוב את הזלזול שלו בזהותם החילונית של ההורים לילדים בבתי הספר הממלכתיים, ואינו מותיר ברירה להורה החילוני, שאינו מעוניין באינדוקטרינציה דתית של ילדיו, אלא לגדר אותם בשמורות הטבע היוקרתיות - והיקרות - של בתי הספר הדמוקרטיים והייחודיים. זו פגיעה בזכותי לחינוך חינם מטעם המדינה.

התגבור היהודי בולט עוד יותר מול אוזלת ידה של מערכת החינוך בהתמודדות עם הרעות החולות הפושות בחברה הישראלית - הגזענות, האלימות והזלזול בדמוקרטיה. כפי שנחשף כבר פעמים רבות מעל דפי עיתון זה, מערכת החינוך נמנעת מהתמודדות עם מסעות שיסוי נגד מורים כגון אדם ורטה, עם גזענות ואלימות משתוללת ועם הנסיבות שהוליכו לרצח רבין. באופן עקבי מאז תחילת כהונתו, פירון מוכיח כי למלה "ערכים" בעבורו יש רק פרשנות אחת.

בשל כך, כבוד הרב פירון, הסר נא ידיך מחינוכם הערכי של ילדי. אדם שמזלזל כך במערכת הערכים שלי אינו ראוי לנסות ולהשפיע על זהותם המתפתחת. אסתפק בכך שתצליח ללמד אותם מתמטיקה, מדעים, כישורים טכנולוגיים, ומידה בסיסית של אזרחות וספרות: איך להיות בן אדם אני כבר אלמד אותם בעצמי. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ