שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המחנה הערבי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חאלד תיתי

אחרי חבלי לידה קשים, אינספור פגישות מו״מ, תמרונים וויכוחים, הושלמה אמש מלאכת איחוד המפלגות הערביות ברשימה משותפת, שתורכב מכל המפלגות הערביות בכנסת. החברה הערבית צוהלת, והתמיכה ברשימה המשותפת היא מקיר לקיר. אביגדור ליברמן והימין הקיצוני לא יודעם את נפשם, הרי הם אלה שאיחדו את הערבים בהעלאת אחוז החסימה. 

על רקע הסקרים המנבאים עלייה מסחררת באחוז ההצבעה בקרב הציבור הערבי (סקר קרן אברהם מיום רביעי האחרון) ולצד הירידה המתמדת של ליברמן בסקרים, נראה כי מישהו כאן ירה לעצמו ברגל. תארו לעצמכם את התסריט הבא: ליברמן לא עובר את אחוז החסימה ואילו רשימה ערבית משותפת מקבלת 15 מנדטים. בלי נאמנות אין משילות. 

אבל ליברמן הוא לא ה״אישיו״. רשימה ערבית מאוחדת היא הישג היסטורי עבור המיעוט הערבי. איסלאמים, לאומיים, קומוניסטים ואחרים שמים את כל המחלוקות בצד ומחליטים שיש לפעול ביחד למען שמירת הייצוג הערבי בכנסת והגדלת כוחו המספרי והאיכותי. 14-15 מנדטים ערביים הם לא רק מספר קולות במליאת הכנסת, אלא גם כוח פוליטי בעל ערך, שימנף את סוגיית הקיום הערבי בכל התחומים: בכלכלה, ברווחה, במעמד החוקתי ואף בזירה הבינלאומית. לא עוד רסיסי מפלגות ערביות קטנות, אלא מחנה שמייצג רעיון שאף אחד לא יוכל להתעלם ממנו: מיעוט בעל שאיפות לאומיות. 

יש להודות באמת: הצעד הזה בא באיחור של עשרות שנים. זהו המהלך הטבעי ביותר עבור מיעוט לאומי ערבי שחי במדינה יהודית, שכובשת את עמו ומפלה ומדירה אותו ואף הורגת את בניו ברחובות, כמו שקרה ברהט השבוע ובכפר קנא לפני כחודשיים. אין דבר טבעי עבור המיעוט הערבי בישראל מאשר איחוד שורות פוליטי כתשובה לממסד הציוני במדינה היהודית. אם המהלך הזה יצליח, העניין לא יסתיים בכנסת. העבודה המשותפת תביא למיסוד החברה הערבית, באמצעות חיזוק מעמד ועדת המעקב העליונה, ושיפור הרשויות המקומיות ומעמדן.  

כעת יש לרכוש את אמון הבוחר הערבי ולהעלות את שיעור ההשתתפות הנמוך (50%) על מנת להבטיח ייצוג גדול ככל האפשר. במקרה הרע, רשימה כזאת תהיה הרביעית בגודלה בכנסת, אך גם בגודלה זה היא תאחד את השורות בחברה הערבית, ותחדד את הוויכוח בין הערבים לבין הממסד בהובילו למקום הטבעי והנכון: נגד הציונות ובעד זכויות המיעוט הערבי כמיעוט לאומי. נגד האפליה ובעד שוויון מלא ולא מותנה; נגד הכיבוש ובעד החירות לעם הפלסטיני; נגד הגזענות ובעד דמוקרטיה לכל האזרחים. זה מה שיש לרשימה הערבית המשותפת להציע בתור ״המחנה הערבי״, כנגד המחנה הלאומי של ביבי וכנגד המחנה הציוני של הרצוג ולבני.

פעיל פוליטי ויועץ פרלמנטרי לח״כ ד״ר באסל גטאס


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ