חתיכת אומץ

רביב דרוקר
רביב דרוקר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רביב דרוקר
רביב דרוקר

פרקליט המדינה שי ניצן נתן ראיון ניצחון ל״ידיעות אחרונות״. הוא השיג הרשעה בתיק טלנסקי. בעיקר התגאה בכך שהסכים ללכת לעסקת הטיעון עם שולה זקן, ולקבל ממנה את הקלטות המפלילות. מהתיאור שלו זה נשמע כאילו מדובר בשופט חוקר איטלקי ששם את נפשו בכפו ויצא למלחמה במאפיה. איזה פרקליט נורמלי בישראל היה זורק קלטות כאלה לפח? ומול מי בדיוק יצא פרקליט המדינה הגיבור? איש ציבור לשעבר נטול כל כוח, מורשע ורמוס. חתיכת אומץ.

איכשהו נשמט מהראיון שמם של משה לדור ומני מזוז, שני פרקליטים אמיצים באמת, שניהלו תיקים פליליים נגד ראש ממשלה מכהן כשהעיתון של המדינה עוד לא בדיוק היה מורח ראיונות פירגון כאלה למי שמתגאה בהרשעת אולמרט.

מדור הזירה

בראיון ל״ידיעות״ אמר ניצן: לו רק הייתם יודעים בכמה בג״צים סירבתי להגן על המדינה. וואלה. באמת הייתי מת לדעת. אני יודע במה הסכים להיות מעורב. בהגנה על עסקת הטיעון עם משה קצב, תוך שהוא מעורב בהכפשת המתלוננות. ניצן גם היה משענת מרכזית של היועץ המשפטי בסגירת תיק איווט ליברמן. בסדר, היסטוריה רחוקה, אבל מאז שנכנס לתפקיד לא נראה שמשהו השתנה אצלו. ניצן היה מעורב בהתנהלות השערורייתית בתיק פינטו, הוא גיבה את ההתנהלות התמוהה בתיק ביבי־טורס, לא מסר הסברים עד היום איפה בדיוק שכב המידע המפליל נגד בנימין בן אליעזר בשנה־שנה וחצי עד שנשלף לפתע, והכי נורא, היה האמרגן של אחת השערוריות המשפטיות המכוערות שהיו פה — ניהול תיק מני נפתלי.

ניצן גייס בראיון את מלוא כישוריו האינטלקטואליים — ויש לו — כדי להסביר למה הפרקליטות סברה כי הבחירות מצדיקות את דחיית ניהול המשפט הזה. זה לא ממש עבד לו. הוא לא הצליח להסביר למה העדיף את עמדת ראש הממשלה, שרצה בדחייה בגלל הבחירות, על נפתלי שרצה לא לדחות בגלל הבחירות. מילא זה, אבל העובדה שניצן נתן גיבוי לחקירה הנגדית של נפתלי — אחת החקירות הנגדיות הבזויות ביותר — היא חטא כמעט ללא מחילה. פרקליטה בשירות המדינה מתחילה לשאול את הנמסיס של משפחת נתניהו — במשפט על דיני עבודה — אם הוא נשאר כיתה, האם ירה על דודי שמש במבצע "חומת מגן" ומה פשר התביעה שלו (החסויה לכאורה) לקצין תגמולים. השופטת במשפט הפסיקה את קו החקירה הזה, אבל לניצן, לפי הראיון, אין שום תלונה לפרקליטה. כמו שזה נראה, החקירה הנגדית הזאת עומדת לקדם אותה בשנים הקרובות.

כמה חודשים לפני הבחירות, ניצן והיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, גיבו באומץ את התחלת החקירה הגלויה במה שכונה פרשת ״ישראל ביתנו״. רק על זה היה מגיע להם שנשכח את כל שאר הביקורת. אבל אז כבמטה קסם נפסקו המעצרים, התשאולים, מישהו שם ברקס בחקירה. המשטרה והפרקליטות מכחישות בתוקף שזה קשור לבחירות, אבל בשיחות רקע הם מודים שחלקים בחקירה "הופרדו ונדחו לאחרי הבחירות". למה?

לאיווט ליברמן היו טענות קשות לפרקליטות ולמשטרה על עיתוי החקירה. טענת הנגד נראתה מאוד חזקה: החקירה התפתחה ככה, שהיינו חייבים לפוצץ אותה בעיתוי הזה. התקפות של הטיעון הזה מתמסמסת, כשפתאום חלקים בחקירה כן ניתנים לדחייה, במיוחד כשגם באותם חלקים היו כבר הדלפות ופרסומים ואי אפשר לטעון שהדחייה לא פגעה באפשרות להגיע לאמת. בראיון המיוחד פרקליט המדינה הסכים לרמוז למראייניו שהפרקליטות תדרוש עונש מאסר בתיק טלנסקי. אין לי מלה אחת טובה על טוהר המידות של אולמרט, אבל כנראה שאם אתה חלש על חזקים, אתה נדחק להפגין את מלוא עוצמתך על חלשים.

הכותב הוא עיתונאי, כתב "חדשות 10"

פרקליט המדינה שי ניצןצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ