נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

הוא הגיע לכאן לפני 3 שנים וחצי, עם ג'ינס וטי־שירט — ומיד נשבינו בקסמיו. הוא דיבר במבטא צרפתי רך — וכולנו התאהבנו. הוא הוריד את מחירי הסלולר בחדות, ולא ידענו את נפשנו מרוב אושר. הנה הגיע רובין הוד שלוקח מהעשירים ונותן לעניים, באמת הגיע הזמן שנפסיק להיות פראיירים!

אבל מיכאל גולן, ממציא הסיסמה, התגלגל מצחוק. הוא ידע את האמת. הוא ידע שבסך הכל בא לכאן כדי לעשות עלינו סיבוב, כמו שנהוג בעולם השלישי, שם מבטיחים הבטחות, חותמים על חוזים — ולא מקיימים. ואחר כך עוד יוצאים ברכוש גדול.

מדור הזירה

בתחילת הדרך זה נשמע עוד הגיוני: תעריף של 99 שקל בחודש. אבל בהמשך ירד התעריף ל–59 שקל, ואחר כך ל–10 שקלים וגם ל–2 שקלים למנוי משפחתי, כך שעוד מעט היינו מקבלים ממנו צ'ק, במקום לשלם.

התעריפים הללו לא הגיוניים. הם לא מאפשרים השקעה בהקמת מערך אנטנות, בחידושים טכנולוגיים ובהרחבת שירותים, ולא שרידות לאורך זמן. אך כל זה לא הטריד את גולן. הוא בא לטווח קצר, לעקוץ וללכת. הוא בא לעשות עלינו סיבוב: להעביר מאות אלפי לקוחות ל"גולן טלקום", עד שהחברה תהיה מספיק גדולה ומספיק מאיימת, כדי שאחת החברות הוותיקות תרכוש אותה — רק על מנת לעצור את שטף הדם.

וזה בדיוק מה שקרה. סלקום הציעה סכום דמיוני של 1.17 מיליארד שקל בעבור החברה, וויתור על חוב של כ–350 מיליון, כלומר 1.5 מיליארד שקל. זה אבסורד, זה מחיר מטורף שאין לו שום הצדקה כלכלית. אולי מנכ"ל סלקום, ניר שטרן, מאמין שיוכל להעלות את התעריפים לשמים בלי שהלקוחות יעזבו — טעות עסקית קשה. ואולי הוא מעריך שהעסקה לא תצא לפועל, והדבר היחיד שיקרה הוא פגיעה קשה באמינות ובפעילות של גולן תקשורת — עד כדי סגירתה.

בינתיים גולן נשמע בטוח. הוא מלהג בתקשורת שהמיזוג עם סלקום דווקא יגביר את התחרות. למה הדבר דומה? לבנק הפועלים שיגיד שהוא קונה את בנק המזרחי כדי לעודד תחרות בין הבנקים. אין גבול לשרלטנות?

גולן מהמר על בנימין נתניהו (שהוא גם שר התקשורת וגם שר הכלכלה), שיתמוך בעסקה, וזאת משני טעמים: עזרה לידידו שאול אלוביץ' שמחזיק ב"פלאפון" דרך "בזק", ופגיעה במשה כחלון, שכל המוניטין שלו נשענים על הרפורמה בסלולר. לנתניהו ברור, שברגע שסלקום תבלע את גולן, תעריפי הסלולר יעלו והרפורמה של כחלון תימחק — ואין דבר מתוק בעיניו מזה, שכן הוא רואה בכחלון יריב שיש לגמדו ולהשפילו. עובדה שמנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, התבטא באחרונה בעד המיזוג, ופילבר לא יגיד מלה וחצי מלה בלי להביט אחורנית אל אדונו: פני הדור כפני הכלב.

כיום יש רק שני אנשים שיכולים להציל אותנו מהמיזוג הפסול: הממונה על ההגבלים העסקיים ושר האוצר. כל ממונה על ההגבלים חייב לפסול את העסקה שפוגעת בתחרות ומעלה מחירים, אבל אם בכל זאת יאשר, יישאר לנו כחלון. הוא צריך לומר לנתניהו: או ביטול המיזוג או אני. או ביטול העסקה או שתחפש לך קואליציה אחרת. הרי הוא יודע שמיזוג פירושו גזר דין מוות לרפורמה בסלולר, שעליה מבוססת כל הפופולריות שלו. כחלון צריך להוביל פתרון נכון של נטילת הרשיון מגולן, ומכירתו למשקיע חדש שאוהב תחרות באמת.

החלום שלי הוא לראות את מיכאל גולן, בג'ינס וטי־שירט, עולה על המטוס בבן גוריון, עם כרטיס לכיוון אחד, ובכיסיו אפס מזומנים. הרי הוא לימד אותנו לא להיות פראיירים.

לדף הפייסבוק של נחמיה שטרסלר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ