עלית קרפ

שמע בנט, מה שכתוב ב"גדר חיה" זה עוד כלום. זה כאין ואפס לעומת מה שמסתובב בספרות, ולא רק בספרות העברית. רביניאן עוד עשתה טובה והגלתה את כל הסיפור הזה לניו יורק, והיא גם מביאה את ההתלבטויות  של הגיבורה, אבל רוב הסופרים, פשוט מקפיצים את הגיבורים שלהם למיטות, יהודים וגויים, והחגיגה בעיצומה. מכיוון שבגילי אני יודעת, שסקס זה לא הכול, אני רוצה שתדע, שהדברים לא נגמרים שם, ויש כל מיני גויים שמנסים להסתנן לשורותינו, כמו למשל "קאטרינה" של אהרון אפלפלד, אבל מכיוון שאני מבינה שיש רגישות מיוחדת לנושא, רציתי להציע  רשימה חלקית של ספרים שיש להוציאם מרשימות הקריאה והכי טוב מהספריות, כי מופיעים בהם כל מיני מעשים אסורים, מיניים בעיקרם, ויש להיפטר מהם כאן ועכשיו, וזו בהחלט לא הרשימה השלמה:

מכיוון שעל התנ"ך ועל כל מה שנעשה שם כבר דיברו - נניח לזה. הסיפור הראשון שעדיין נמצא ברשימות הקריאה של תלמידי בתי הספר, והוא מאוד מסוכן, הוא "מאחורי הגדר". שם, כמו ב"גדר חיה" יש זוג מעורב, אלא ששם, הבחור הוא יהודי, נוח, והבחורה מארינקה היא הגויה. אולי זה פחות נורא בעיניך? והרי הצאצא שנולד מזיווג כזה, לא עלינו, הוא גוי על פי ההלכה,  בעוד שצאצאים אפשריים מהזיווג בין חילמי לליאת הם יהודים על פי ההלכה, לא? למה שלא תחשוב על הזיווג בין יהודייה לגוי כעל אפשרות, נעימה אולי, להתמודדות עם השאלה הדמוגרפית. אבל ברצינות, אל תעצור ברביניאן, כי ש עוד זוועות בספרות העברית, הלא שאול טשרניחובסקי היטיב לנסח את החשקים שמעלות בנות ישראל אצל הגויים:

הֲיֵשׁ עוֹד בָּעוֹלָם מַשְׁכִּירָה הַכּוֹס

כְּשִׂפְתֵי הָעַלְמָה עִבְרִיָּה!?

ואכן, לא רק הוא, שהיה נשוי לגויה פרבוסלאבית אדוקה (ואולי גם זאת סיבה טובה להעיף אותו ואת יצירתו מתוכנית הלימודים) שם לב ליופיין של עלמות עבריות ולחוסנם של עלמים עבריים. היו עוד הרבה כאלה, משני צדי המתרס. אולי תקרא את הפנטזיות של פורטנוי, אם אתה מחפש משהו קצת יותר מודרני, על הגויות שהוא פוגש באולם ההחלקה על הקרח אצלם בשכונה, אולי תקרא את "האדונית והרוכל" של עגנון, או אפילו עוד יותר גרוע, את "הנעלם" שלו. שם, דן הופמן לא רק נשבה בידי האדונית הגויה היפהפייה והופך להיות משרת מיני שלה, אלא, ששומו שמים! היא הופכת אותו למין גבר שהוא אשה ומלבישה אותו בבגדי נשים. רגע, עוד לא גמרנו; שכחת את הפנטזיות של חנה גונן מ"מיכאל שלי" על התאומים הערבים? מה, אתה, ישן? תן הוראה למחוק, למחוק ולמחוק. ושלא תחשוב שהדברים האלה קורים רק בספרות העברית והיהודית: ספרות העולם מלא בתועבות מסוכנות עוד יותר, שגם הן עלולות, בפרפראזה על דבריה של המפקחת הפדגוגית שאותה גיבית, לעודד מעשים לא ראויים אחרים, ואחרי שתגמור עם הספרות העברית, אני מציעה שתעבור לספרות המתורגמת. יש אפילו סופר אחד שכתב על יחסיו של גבר מבוגר עם ילדה, שהוא יוצא איתה למסע מחוף אל חוף בכל רחבי ארצות הברית ומקיים איתה יחסי מין, עד שהיא מצליחה לברוח ממנו. ויש גם את הסוטה הזה, האנגלי, שמספר על פייה שמתאהבת בחמור ועוד עושה מזה צחוק, והיא אפילו לא הולכת למקווה לפני זה. אל תעצור ברביניאן, בנט, הספרות מלאה תועבות, גסויות, סטיות וזוועות, שכולן נולדו במעבה היער של הנפש האנושית, ששלך ושל שכמותך כנראה נקיות מהן. כל מה שנחוץ לך הוא יועץ טוב, שיוכל להצביע בכל ספרייה על החומרים המסוכנים, ולנקות אותם, עד שנישאר רק עם הדברים הנכונים, הנקיים, הטהורים, אלה שמלמדים מוסר, אלה שיש בהם תשובות ולא שאלות, אלה ששומרים על ניקיון הגזע היהודי, אלה שיבטיחו לנו שרק קולם של מי ששרים במקהלה שלך יישמע, בתנאי כמובן שלא נירדם, או סתם נמות משעמום.

יקטרינה הגדולה, הצארית הרוסייה, ששלטה ברוסיה ללא מצרים משנת 1762 עד 1796, הייתה כידוע, אשה עדינה מאוד. היא רצחה את מתנגדיה, ויש אומרים גם את בעלה, ניהלה מדיניות חוץ שתכליתה הגדלת שטחה של רוסיה, הנהיגה כמה וכמה רפורמות פנים, ובעיקר, ראתה בעצמה אשת חינוך, וקיימה קשר רציף וקבוע עם גדולי הפילוסופים של אירופה באותם ימים. אין עוד מאז ועד היום שליט רוסי שקידם כל כך את התרבות הרוסית כמוה. אולי בגלל עדינותה הידועה ציוותה, שלא יוצגו בפניה שום מחזות זוועה. ואכן, בימיה תוקנו הטרגדיות השייקספיריות כך שיסתיימו בסופים טובים. רגישותה הרבה, ובמיוחד לענייני לשון, יכולה להסביר את העובדה, שפעם, כששמעה שתיים מבנות דודה משוחחות וצוחקות, וחשדה בהן שהן מדברות עליה, ציוותה לכרות את לשונותיהן, והגלתה אותן לסיביר. תחשוב על זה, אולי אחרי שתנקה את הספריות, תשקול גם את האפשרות הזאת. אולי  זאת הדרך הנכונה לטפל בפורקי עול ובחורצי לשון.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ