דורית רביניאן דווקא שומרת על טוהר הגזע

רוני בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני בר

צריך לבוא בטענות אל מי שהחליט לפסול את לימודי הספר ״גדר חיה״ של דורית רביניאן, המציג סיפור אהבה בין ישראלית לפלסטיני. עם זאת, לזכותו ייאמר שהוא ״רק מילא פקודות״, הפנים את רוח המפקד, שמחדירה באופן שיטתי את הבדלנות הדתית לכיתות הלימוד בישראל, ופעל לפיה. לעומת זאת, קשה להבין או לקבל את הדרך שבה בחרה הסופרת עצמה להגן על יצירתה - באמצעות יישור קו אידיאולוגי עם המצנזרים. ״זה לא ספר שמעודד התבוללות. להיפך!״ אמרה דורית רביניאן לאילנה דיין בגלי צה״ל בלב הסערה, כנראה תחת הלחצים הכבדים שבהם הייתה נתונה, ״הוא מסתכל על האפשרות הזאת והוא בוחר להימנע ממנה״.

היה קשה לבלוע את מלותיה של רביניאן, שהוסיפה והעמיקה את הזדהותה עם מפלגתו של שר החינוך: ״התקיימנו כגלויות במשך אלפיים שנות בתוך עמים ושפות שונות, וכל הזמן שמרנו על ההיבדלות כדי לזכור שאנחנו נפרדים מהגויים, כדי לזכור שאנחנו אסורים להם והם אסורים לנו. דווקא כשהגענו לריבונות לאומית לא מתחנו את הגבול״, אמרה.

טענה דומה ניתן היה גם לקרוא בדף הפייסבוק של הפרשנית הפוליטית טל שניידר. ״קראו את הספר הזה״, היא הפצירה באלפי עוקביה, ״הוא בדיוק ההפך מעידוד התבוללות. אין שם בסוף יחסים בין יהודיה לפלסטיני״.

תגובותיהן של שניידר ורביניאן, שתי נשים משכילות ובולטות כל אחת בתחומה, מטרידות כמעט יותר מהצנזורה עצמה. בניסיונן להכשיר את היצירה הן מבהירות שאין מה לדאוג, ש"גדר חיה" למעשה שומרת על טוהר הגזע. אימוץ הגישה הזאת בחוגים הנאורים ביותר, עמם נמנים לרוב אנשי הרוח והעיתונות, מוכיח שמשרד החינוך לא צריך לדאוג לנפשות תלמידיו, איש לא קורא עליו תיגר. הגזענות חדרה כל כך עמוק לחברה הישראלית, שכיום מסתייעים בה כדי להגן על חופש הביטוי.

קשה להאמין שיש עוד מדינה מערבית שבה יימצא קונצנזוס רחב כל כך נגד נישואים מעורבים. ערב 2016, מדהים שהמלה המבחילה ״התבוללות״ עוד משמשת את דוברי השפה העברית, אך זה המצב. 

תשאלו סביבכם ותיווכחו - חילונים גמורים מצהירים ללא קושי שלא יתחתנו עם אדם שאינו יהודי. למה? ככה. כי זה מפריע להם. אי אפשר לשים על זה את האצבע. 

גם מסביבי ראיתי אותם. את זה שלא מקיים מצוות אך מבקש מבת זוגו להתגייר רק כדי שלא יצטרך להתמודד עם המבט המאוכזב על הפנים של ההורים, את זו שהפנתה את גבה לאהבה בגלל שבחיר לבה לא נולד לאם הנכונה. אף אחד מהם לא גזען, חס וחלילה, הוא רק שומר על טוהר הדם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ