מאמר המערכת

נאום ההסתה של ראש הממשלה בנימין נתניהו נגד הציבור הערבי בישראל במוצאי שבת שעברה ("מדינה בתוך מדינה"), העניק מתנת חינם לאופוזיציה בראשות ח"כ יצחק הרצוג מהמחנה הציוני. לראשונה מאז מפלתו בבחירות, נקרתה בפני הרצוג הזדמנות ללכד את מתנגדי שלטון הימין סביב הקריאה לשוויון אזרחי בין יהודים לערבים, למיגור האפליה הממוסדת והגזענות העממית כלפי המיעוט.

נתניהו הודאג כנראה מסקר שהתפרסם ביום שישי, ולפיו הליכוד מאבד מנדטים לטובת יאיר לפיד, משה כחלון, גדעון סער ונפתלי בנט. ראש הממשלה ניצל את הפיגוע ברחוב דיזנגוף, שאזרח ערבי נחשד בביצועו, וחזר על הטריק מיום הבחירות: הכה (מילולית) בערבים, והצל את שלטונך מקריסה.

התשובה המתחייבת של האופוזיציה היתה להתייצב להגנת קהילת המיעוט ולהרים את דגל השוויון האזרחי. הרצוג היה צריך לבוא עם חברי סיעתו ליישוב ערבי, ולשאת משם את נאום־הנגד להסתה של נתניהו. אבל הוא הסתפק בגינוי רפה ל"שפל המוסרי" של ראש הממשלה, ובמקום להתגייס בכל כוחו נגד האפליה והגזענות, התמקד בביקורת על "המלחמה הכושלת בטרור". גם ביטויי הגזענות ברחוב, שהגיעו לשיאם בהורדת שני נוסעים ערבים מטיסה בלחץ נוסעים יהודים, לא עוררו את הרצוג. הוא העדיף לתקוף בכנסת את תומכי החרם הבינלאומי נגד ישראל.

הטעות של הרצוג כפולה, ערכית ופוליטית. אין משימה חשובה יותר לאופוזיציה מהצלת הדמוקרטיה הישראלית, והקריאה לשוויון בין אזרחי המדינה צריכה לעמוד במוקד המאבק נגד מדיניות הדיכוי וסתימת הפיות של ממשלת נתניהו. העיוורון הפוליטי לא פחות חמור: השמאל יוכל לחזור לשלטון רק בתמיכת הבוחרים הערבים ונציגיהם. אבל הניסיון של הרצוג להיראות פטריוטי, ביטחוניסט וציוני יותר מהימין, משאיר את השטח פנוי לנתניהו — שבצד דברי ההסתה שלו, העביר בממשלה החלטה לתיקון חלקי של האפליה התקציבית כלפי הערבים. בבוא החשבון, הליכוד יגרוף את הקרדיט על שינוי סדרי העדיפויות, והמחנה הציוני ייראה כמפלגת האפליה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ