הבעיה של נתניהו: הוא מצליח

נתנאל שלומוביץ
נתנאל שלומוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתנאל שלומוביץ
נתנאל שלומוביץ

לפעמים אין ברירה אלא להגן על בנימין נתניהו. יו"ר הליכוד נמצא תחת מתקפה מכל כיוון על כך שדחף לקיום בחירות על ראשות מפלגת השלטון ועל כך שאיש לא מתמודד מולו. למרות שבית הדין של הליכוד החליט לבטל את קיום הפריימריז, חשוב לזכור שהסיבה שהם לא מתקיימים אינה בגללו, אלא בגלל שאיש לא טרח להתמודד נגדו.

כמי שנוטים לשאת מבט לאח הגדול באמריקה כמודל לחיקוי, זו הזדמנות נהדרת ללמוד לקח חשוב. קחו למשל את מערכת הבחירות האחרונות לנשיאות ב-2012, ותראו אם זה נשמע לכם מוכר: שליט מכהן בשיטה דמוקרטית נדרש לחזור למפלגתו כדי לבקש מנדט מחודש לכהונה נוספת לקראת התמודדות בראשותה בבחירות כלליות. אף מועמד רציני לא מתמודד מולו, זולת כמה מועמדי מחאה אזוטריים. ההליך הפרוצדורלי של ההצבעה מתקיים כסדרו. ברק אובמה, כצפוי, נבחר פה אחד על ידי 50 מדינות והתמודד לכהונה שנייה.

והנה בישראל 2016 לא מצליחים לעכל את קיומו של מנהיג מפלגת שלטון המבקש מנדט לכהונה נוספת, ומצליח בצורה מסחררת. אפשר וראוי לסלוד ממדיניותו של נתניהו ברמה החברתית-כלכלית וביחסו לערבים ולשמאל בכלל. ואפשר לבקר את העובדה שבישראל, בניגוד לארה"ב, אין הגבלה על מספר כהונות ראש הממשלה. אבל אי אפשר להתכחש לכך שלפי כללי המשחק בישראל, הפריימריז הבאים בליכוד הם תוצאה של פוליטיקאי מיומן ששמר את אחיזתו במפלגתו עד כדי כך שאין לו יריבים. גדעון סער לא מוותר על המרוץ כי אין לו זמן לקמפיין. הוא מוותר כי הוא חכם ויודע שיפסיד.

בארה"ב נשיא מכהן שזוכה בפריימריז הוא הנורמה, ונשיאים כגון לינדון ג'ונסון, שנאלצו לפרוש בתום כהונה אחת בגלל מרד פנים-מפלגתי, הם היוצא מן הכלל. בהקשר הישראלי, זה מתהפך. אנחנו מתקשים להכיל מנהיג דומיננטי, מהסוג שמאפיין את תקופתו, כמו בן גוריון, לטוב ולרע. 

גם אם יש דבר מה בטענות המופנות כלפי נתניהו והתעלולים הביורוקרטיים שבעזרתם הוא משמר את כוחו בתוך מפלגתו, חשוב לזכור שהוא כן מעמיד את עצמו להצבעה, בניגוד לחבריו היו"רים ב"כולנו" וב"יש עתיד". לנתניהו, כך אנחנו לומדים משנה לשנה, יש את זה. ומי מהליכודניקים שחושב אחרת צריך להפסיק ליילל ופשוט להתמודד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ