מת על נינט

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

אם לא הייתי מתבייש, ואם היא היתה מסכימה, הייתי נותן לה נשיקה מצלצלת על הלחי. לנינט טייב. היא היתה כל כך חכמה, כל כך מדויקת, כל כך מרגשת — כאשר הכניסה אגרוף אדיר היישר לסנטרו של ח"כ מיקי זוהר, שרק אתמול הגיע לכנסת והיום הוא כבר רוצה לכפות עלינו אורח חיים דתי.

זוהר הוא אמנם חבר כנסת טרי, אבל הוא מכיר כבר מזמן את נוסחת הקסם של הליכוד: הכה בתל אביבים והצל את הפריימריז. וככל שתעליב ותפגע בהם יותר, כך תעלה בסולם הפופולריות. הרי התל אביבים, יודעים כולם, הם חבורה של סמולנים, שונאי יהדות, שמדאורייתא מצווה לפגוע בהם.

מצויד בתובנה בסיסית זו, הגיש זוהר לכנסת הצעת חוק שאוסרת על פתיחת עסקים בשבת, בנימוק ש"אנחנו מדינה יהודית". וכדי שיהיה ברור למי הוא מתכוון, הוסיף בדברי ההסבר, שתל אביב בולטת לרעה בפתיחת עסקים בשבת, מה שעומד בניגוד ל"רעיון היהודי", ואת זה יש לתקן.

אבל אז עשה זוהר טעות גדולה. הוא אמר שיש לו תחושה, שהזמרת והיוצרת נינט טייב "שלמה לחלוטין עם הצעת החוק שלי". ומדוע דווקא טייב? כי היא ילידת קרית גת כמותו. וזו הוכחה מספקת — מבחינתו — שגם היא צריכה להחזיק בדעות מפגרות ופרובינציאליות כמו אלה שלו. שיא הגזענות.

זוהר לא ציפה שמול התפישה החשוכה והאנטי־דמוקרטית שלו תציג טייב תפישת עולם ליברלית ונאורה: נגד כפייה דתית, נגד פגיעה בחופש הבחירה ונגד פגיעה בחירויות הפרט. אבל זה בדיוק מה שהיא עשתה. היא ענתה לו בפייסבוק: "העובדה שאתה מקרית גת לא הופכת אותי לתומכת שלך... אני לא. ואלוהים שלי הוא לא האלוהים שלך". אך זוהר המשיך בשלו: "לכולנו יש אותו אלוהים, זה שנתן לנו את הארץ הזו... ואני מאלה שגאה באמונה שלהם". ואז הוא חטף את מכת הוו היישר לסנטרו: "חצוף. מי אתה שתחליט מהי אמונה ומי מאמין בה יותר... אני נגד כפייה דתית ואני לא חושבת שיש לי זכות להחליט מי ישמור שבת ומי לא, מי רוצה לנוח בשבת ומי לא, זכות הבחירה היא שלנו". כך היא הצילה את כבודה של קרית גת, וגם ניסחה בקצרה ובמדויק את הזכויות הבסיסיות שלנו לחירות.

האמת היא שזוהר לא המציא את שיטת ההיטפלות לתל אביב. קדם לו גדעון סער, שלפני שנה וחצי גילה את האור, והפך את עצמו למחנך הגדול שילמד את התל־אביבים איך צריך לשמור שבת. הוא היה אז שר הפנים, עם כוח רב, ותוכניתו היתה לכפות את סגירת המרכולים, הפיצוציות ועסקי המסחר בשבת. הרי אין מי שמכיר טוב כמוהו את בוחרי הפריימריז של הליכוד. להם מתאים מאוד להפוך את תל אביב לחצי בני ברק.

בדיוק כמו זוהר, הוא עירבב נימוקים דתיים ברעיונות סוציאליים. מצד אחד ציטט פסוק מספר דברים: "שמור את יום השבת לקדשו", ומצד שני הסביר שכל מטרתו היא להגן על העובדים המסכנים והמנוצלים שנאלצים לעבוד בשבתות, ולכן לא זוכים ליום חופשה שבועי. זה כמובן לא נכון. עובדים רבים דווקא רוצים לעבוד בשבת. כך הם מרוויחים 150% ו–200%. והם כן מקבלים יום חופשה באמצע השבוע, בהתאם לחוק.

זוהר וסער הם אנשי ליכוד, אך בעצם מחזיקים בתפישה בולשוויקית. הם מאמינים, שייעודם הוא לכפות על הרוב את דרך חייהם האישית, שזה גם סוג של פטרנליזם דוחה והתנשאות מרגיזה. למזלנו, אלוהים "התערב" וגרם לסער להתפטר, דקה לפני ביצוע תוכניתו הרעה.

זוהר עדיין לא התפטר, אבל אני סמוך ובטוח שנינט טייב תראה לו את הדרך החוצה.

לדף הפייסבוק של נחמיה שטרסלר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ