ארי שביט, נפלת בפח

יריב אופנהיימר
יריב אופנהיימר
יריב אופנהיימר
יריב אופנהיימר

לאנשי הימין "עד כאן" אין שום רצון להציל חיי אדם, לא של יהודים ולא של סוחרי קרקעות פלסטינים. אם הדבר היה בראש מעיניהם הם לא היו ממתינים עם התחקיר במשך שנה שלמה עד לשידורו בטלוויזיה, אלא מעבירים את ההקלטות של עזרא נאווי למשטרת ישראל עוד באותו היום בו צולמו. לאנשי "עד כאן" יש רק מטרה אחת – להשחיר את פניו של השמאל הישראלי ולגרום לציבור לסלוד ממנו. ארי שביט, במאמרו "ההתאבדות המוסרית של השמאל", מוכיח שאנשי הימין הצליחו אפילו מעבר לציפיות של עצמם.

אין מחלוקת שהדברים עליהם התרברב עזרא נאווי ראויים לגינוי חריף, ואין להם מקום בשום ארגון זכויות אדם החפץ בשלום. בניגוד למאמרו של שביט, במציאות לא נשמעה אף מילה המעניקה גיבוי לדבריו של נאווי בדבר הסגרת פלסטינים לאנשי הרשות. כן נמתחה ביקורת על הצורה שבה הובאו הדברים, ההכללה שעשו בימין ובתקשורת לגבי כלל הפעילות של עמותות השמאל, והניסיון לתפור תיק לארגונים האמיצים ביותר שפועלים בשטח, לעיתים תוך כדי סכנת חיים מצד המתנחלים.

עם כל הרצון של שביט לראות את השמאל הישראלי מכה על חטא, אי אפשר להכות על חטא שמעולם לא התרחש, ולהתקומם נגד מציאות שאיננה קיימת. עד כה לא נחשפה בשמאל הישראלי חוליית מחתרת שתכננה לפגוע באנשי ימין, חיילים או מתנחלים; עד כה לא אירע שום מקרה של שריפת איש ימין או מתנחל על ידי טרוריסטים שמאלנים; עד כה לא נחשד אף איש שמאל בהצתת בתי כנסת או עשיית לינץ' במתנחלים שחיפש ברחוב. השמאל הישראלי, על כל גווניו נשאר שומר חוק, אחראי, ובעיקר מוסרי. אין זה מקרי שהאלימות והפגיעה בחיי אדם באה תמיד מימין לשמאל. העולם הערכי של מחנה השלום איננו דוגל באפליה, כיבוש ודיכוי כוחני. אלימות, סיכון חיי אדם, ופגיעה בזולת אינם חלק מהערכים המנחים אותו.

כשיש סיבה לגנות תופעה או מעשה היוצאים מתוך המחנה, השמאל מעולם לא היסס לעשות זאת, וכך גם הפעם. אבל מכאן ועד לקבל בהכנעה את האשמות הימין ולייצר סימטריה בלתי קיימת עם תופעות תג מחיר וטרור יהודי, הדרך ארוכה.

אם כבר, יש לא מעט בשמאל שחושבים שמחנה השלום הפך ממוסד מדי, מתנצל מדי, ובשם הממלכתיות והרצון למצוא חן, אנמי, חסר שיניים וחלבי. לא רק שאלימות ופגיעה בחיי אדם מחוץ לתחום, גם סרבנות, תמיכה ב-BDS  ושימוש בביטויים קשים כנגד הימין הם כלים שרק בודדים מוכנים להשתמש בהם. לא בכדי נתלה תחקיר ארוך ויקר של שלוש שנים בכל ארגוני השמאל בכמה חצאי משפטים.

ארי שביט מנסה להכריח את השמאל ליפול למלכודת שטמנו לו אנשי הימין ולאמץ את טרמינולוגיית "הקיצוניים בשני הצדדים", שמנסה לייצר סימטריה בין ארגוני השמאל לתופעות תג מחיר והטרור היהודי העובדה שאין סימטריה בין המקרים, לא מפריעה לשביט לקבוע שהשמאל חייב לקבל בהכנעה את תכתיבי הימין אחרת תהיה זאת התאבדות פוליטית.

שביט לא מבין שגם אם נעשה זאת משיקולים פוליטיים, הימין רק ירוויח מכך, פעמיים. פעם אחת בהשחרת השמאל והפיכת ארגונים לבלתי לגיטימיים ופעם שנייה בהקטנה מלאכותית של תופעות תג מחיר והטרור היהודי.

לא בכדי, שעות לאחר פרסום המאמר של ארי שביט, אימץ שר החינוך נפתלי בנט את אותו הטקסט ממש והשווה בפני סטודנטים את הפיגוע בדומא ופעולות תג מחיר למעשי השמאל הקיצוני תוך שהוא מסביר ש"גם בצד השני, בדיוק אותו הדבר, בשמאל הקיצוני רואים את אותה הדינמיקה". כשבנט ושביט אומרים את אותו הדבר, אפשר להיות בטוחים שהספין של הימין הצליח, וגם הטובים שבאנשינו נפלו בפח.

הכותב הוא מזכ"ל "שלום עכשיו"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ