כולנו מתאבלים. לא מתנחלים

אריאנה מלמד
אריאנה מלמד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריאנה מלמד
אריאנה מלמד

לא, כבוד השר בנט,  אתה טועה ומטעה. כתבת בדף הפייסבוק שלך בקיצור נמרץ: "כולנו מתנחלים" בעקבות הרצח הנורא של דפנה מאיר. והנה, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2013 התגוררו בשטחים הכבושים – יהודה ושומרון לשיטתך – כ-356,000 ישראלים, ומאז היו הקפאות בנייה וגם ריבוי טבעי והצהרות על נהירה של מתנחלים ליישובים אחרי פיגועים, ולכן, רק לצורך הוויכוח, נסכים על 400,000 איש. מספר זה אינו כולל את היהודים המתגוררים בירושלים שחוברה לה יחדיו (עם הצד שלא בחר להתחבר), שכן לשיטת הלמ"ס, וגם לשיטתך, בירתנו המאוחדת לנצח היא חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל, ולכן מספרם לא ידוע ללמ"ס. אולם מכל בחינה חוקית, מדינית, משפטית ואחרת אלו אינם מתנחלים, למרות שבמחנה שלך אולי רוצים להאמין שכן. צדיק באמונתו יחיה, אבל לא כדאי להטעות.

המספר הזה, 400,000 מדבר בעד עצמו. חרף כל המאמץ,  למרות עשרות ומאות מיליארדי שקלים, שנשפכו בגבעות הטרשים החביבות על יושביהן, שהפכו לגנים פורחים במשך 48 שנות כיבוש,  אוכלוסיית המתנחלים לא הצליחה להוות יותר מחמישה אחוזים מכלל אזרחי ישראל.

לא כולנו מתנחלים, כי רובנו לא רוצים להתנחל, איש ואישה וסיבותיהם עימם. יש בינינו מאות אלפים, אולי יותר מרבבות המתנחלים הבאים בחלומותיך, המבקשים לחיות את חייהם בישראל לא רק על פי דיניה אלא גם על פי משפט האומות, לפיו ההתנחלות אסורה. יש כאלה שעצם רעיון ההתנחלות מעורר בהם, לגמרי בשקט, תיעוב של ממש, או סתם התנגדות לגזל אדמות, או הכרה בכך שעדיין מותר לנו, ישראלים ויהודים, לבחור היכן נגור בישראל, ובכך שאין בהתיישבות בהתנחלויות דבר וחצי דבר עם "ערכים" או "ציונות" טובה יותר מזו שלנו, תושבי המרכז והפריפריה, משלמי המיסים ושומרי החוק במדינתם.

רוב אזרחי ישראל לא רוצים ולא ירצו להתנחל. רוב אזרחי ישראל אינם דתיים-משיחיים-מיליטריסטיים. רוב אזרחי ישראל לא הלכו שבי אחר ההבטחה לאיכות חיים חמש דקות מכפר סבא במחירים שווים לכל נפש. הפיתוי היה ועודנו גדול, כי רק בהתנחלויות מחלקים אדמות מדינה כמעט בחינם, ורק בהתנחלויות זוכים ילדים לתקציבי חינוך מוגדלים בצורה שערורייתית ביותר, ורק שם יש אוויר הרים צלול כיין ואש תורה מחממת. ובכל זאת, לא רוצים.

למה לא רוצים? הסיבות מגוונות כמו החברה הישראלית בכללותה, שאין בה "כולנו" אחיד, ואין בה, מחוץ לחזונך המשיחי, מונוליטיות מדכאת של מחשבה. יש שפוחדים, ואולי תבוז להם, אלא שפחדיהם רציונליים לגמרי. גם בלהבות האינתיפאדה, גדולים הסיכויים להיפגע דווקא כשמתנחלים, והשכל הישר מצווה להישאר בישראל הישנה של פעם. כולם שותפים לגורל כמובן: מפגעים לא פוסחים על ערים ויישובים בתחומי הקו הירוק, ודווקא בהן התרחשו פיגועי התופת הגדולים, כך שכולנו – באמת כולנו – בסירה אחת. אבל בשטחים היא יותר דולפת, יותר מסוכנת, ובריות רציונליות משקללות את הסיכונים מול היתרונות, אפילו של הנוף היפה הנשקף מכל פינה בהתנחלות שלא רואים ממנה את הכפר הערבי הסמוך.

רוב מכריע וחד משמעי של אזרחי ישראל החליטו שהם לא רוצים: לא לחיות שם, לא להעתיק את עסקיהם אל מחוזות העבודה הנצלנית הכי זולה (כשהעובדים הם פלסטינים), לא לגדל שם ילדים בפחד מתמיד ובליוווי נגמ"ש לכל יציאה לחוג שחמט, לא לכלות את ימיהם בנסיעות בכבישי אפרטהייד שגם הם לא מוגנים ובטוחים, כי הרי אי אפשר, וגם אתה יודע זאת,  להגן ולהבטיח, כי הצבא החזק ביותר במזרח התיכון חסר ישע מפני המפגע הבודד שכבר אין לו מה להפסיד.

במדינה דמוקרטית, מותר לנו להחליט כך, ועדיין זכויותינו במקום הזה לא פחותות משלך. ועדיין מעשינו במקום הזה צריכים להימדד לא במידת האדמה והדם אלא ביחסינו לבני אדם. גם פלסטינים הם בני אדם, להזכירך, לא רסיס בישבן. וגם הם זכאים להיות אזרחים בחבל ארץ קטן ובעייתי. לא כולנו מתנחלים מפני שרובנו מבינים זאת. רובנו יודעים שיידרשו עוד שנים ארוכות עד שממשלה כלשהי בישראל תבין זאת, ותתחיל תהליך שסופו ויתורים על שטחים והענקת זכויות והגדרה עצמית לפלסטינים.

חמישה אחוזים מאזרחי ישראל הם מתנחלים. לא יותר. גם ביום הזה, בו אנשים שלא התנחלו ולא יתנחלו לעולם מבכים יחד עם המתנחלים את הירצחה של דפנה מאיר מעתניאל. לא הרצח יביאנו לשם, כבוד השר, כי אנחנו מבינים שארץ ישראל כולה ניתנה לנו, על פי אמונתך והמיתוס, אבל אנחנו מסרבים לחיות בתוך מיתוס, בין גדירות, בסכנה מתמדת, בגזל, בהכחשה. אפילו אתה יודע זאת, כבוד השר. הרשה לי להניח שזו הסיבה שגם אתה, כמו רבים מ"כולנו", אינך מתנחל.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ