בכל זאת אשכנזי?

רביב דרוקר
רביב דרוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רביב דרוקר
רביב דרוקר

כשגבי אשכנזי סיים את כהונתו, הכתבת הצבאית של "ישראל היום" כתבה מאמר סיכום. לילך שובל כתבה על ויכוח סוער שניהל הרמטכ"ל אשכנזי על שכר אנשי הקבע, שהסתיים ביציאתו מהחדר בזעם. שובל כבר היתה רגילה להתערבויות חריגות בטקסטים שלה ב"ביביתון". היא כתבה במפורש הערה: "לאור מקרים בעבר: נא לא להכניס לכתבה משפטים שאני לא מכירה בלי תיאום אתי. בסוף אני חתומה על הכתבה". ההערה לא עזרה, כי גם הפעם היה מי שהוסיף לטקסט שלה את המשפט הבא: "היה בלשכת ראש הממשלה מי שאמר אחר כך שאשכנזי מתנהג כמו גנרל ברפובליקת בננות והוא איננו מבין מהי דמוקרטיה".

בנימין נתניהו הבין כבר מזמן שהאיום הכי גדול על כהונתו הוא גבי אשכנזי. בדו"ח וינשטיין התברר, למשל, שאשכנזי נלחם על עמדתו באיזה נושא שנוי במחלוקת. תנו לי לנחש — התקיפה באיראן. ב–100 אלף השיחות שהאזינו להן, גילו החוקרים שבאותו ויכוח שיתף אשכנזי שר בכיר בסוד גדול שקשור לתקיפה. תנו לי לנחש — גדעון סער. ובכן, נתניהו נסער. "שערוריית השערוריות", אמר ראש הממשלה לחוקרים על מה שסיפר אשכנזי לשר. בואו נסתכל על זה שנייה באופן הפוך. נתניהו שיחק אותה שהוא רוצה לתקוף באיראן. הרמטכ"ל חשב שזה טירוף (וכך גם ראשי המוסד והשב"כ). איך הוא אמור להילחם על עמדתו? פורמלית, רק בתוך הפורומים שהגדיר ראש הממשלה; אבל אם הפעולה היתה יוצאת לפועל והקטסטרופה שחזו ראשי המוסד והשב"כ דאז היתה מתממשת, האם לא היינו באים בטענות לרמטכ"ל שלא עירב עוד שרים בכירים בוויכוח?

נתניהו היה הנהנה העיקרי מחקירת אשכנזי המתמשכת. היא ניטרלה בבחירות האחרונות את המועמד שהיה יכול לסכן את שלטונו יותר מכל אחד אחר. על אשכנזי אי אפשר היה לעשות את הקמפיין שעשה נתניהו על בוז'י־ציפי.

שלשום פירסם ח"כ איתן כבל הודעה נגד אשכנזי. "פסטיבל הגבי יצא לדרך ורק דבר אחד קטנטן נמשיך לא לדעת: מה הן דעותיו של גבי?". במהות, כבל צודק. זה ברור שהפיכת אשכנזי למועמד המרכז־שמאל לראשות הממשלה היא דבר שכולנו עלולים להצטער עליו. אשכנזי לא התראיין לראיון פתוח זה יותר מעשר שנים. זה ביטוי לחששנות האינסופית שאופפת אותו, שמתובלת בפרנואידיות והכי גרוע, עור דק, שממש לא מתאים לפוליטיקאים. אפשר להגיד הכל על נתניהו. דבר אחד אי אפשר לקחת ממנו. הוא קם כל בוקר למלחמה חדשה. תוקפים את אשתו, ילדיו, קשריו עם בעלי הון, והוא מנער את האבק ויוצא לעוד יום של מלחמה כדי להישאר בתפקיד. אשכנזי אומר למקורביו שפשוט אין לו את היצר הזה. הניסיון העגום שלנו מלמד שרוב הגנרלים המוצנחים התרסקו, ודאי בתקופה הראשונה שלהם כפוליטיקאים. אמנון ליפקין־שחק, עמי אילון, אהוד ברק ואבי דיכטר, זה אף פעם לא היה סיפור הצלחה גדול.

מנגד, רע ככל שאשכנזי יהיה, גרוע מנתניהו הוא לא יהיה. ואגב, בנושא הכי חשוב, יש לו דעות מוצקות. כבר יותר מחמש שנים הוא אומר בשיחות סגורות: בצד הישראלי יש קיפאון מוחלט בקבלת החלטות כבר הרבה שנים. כולם הרי יודעים מה יהיה סוף הסכסוך. תהיה מדינה פלסטינית, פחות או יותר בקווי 67'. יהיה משטר מיוחד בירושלים. במזרח ירושלים השכונות הערביות יהיו לפלסטינים והיהודיות לישראלים. צריך רק לקבל הכרעה. צריך סוף־סוף להחליט מה הגבולות שלנו.

בינתיים אין לאשכנזי אומץ אפילו לבטא עמדות כאלו בפומבי. מנגד, ראש הממשלה המכהן מוביל אותנו להתרסקות מוחלטת ולמחנה המרכז־שמאל אין אף מועמד שיכול לנצחו חוץ מאשכנזי.

הכותב הוא עיתונאי "חדשות 10"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ